Renklerin Web Sitelerindeki ve Ürünlerdeki Etkisi

Web Tasarım Siyah Renk

Gelelim siyah renginin web tasarım ve de kurumsal kimlik çalışmalarında kullanımına. Çok ama çok riskli bir renktir. Siyah kullanımı sonucunda ortaya çıkan işler genellikle ya çok şık olmaktadır ya da vasatın altında. Genellikle orta seviyede işler çıkmaz bu renkten. Çünkü, tasarımcılar siyahı kullanmayı ya biliyorlardır ya da bilmiyorlardır. İşte bu kadar basit.

Bu renk güç ve asaleti temsil etmektedir. Bu nedenle lüks ürünlerde ve tasarımlarda siyah renk oldukça tercih edilmektedir.

Siyah aynı zamanda ölüm, bilinmezlik ve gece gibi anlamlar da taşımaktadır. İşte bu sebepledir ki, ifade etmek istediğiniz konuya uygun olup olmadığına çok dikkatli bir şekilde karar vermelisiniz. Müşterileriniz web sitenize girdiğinde sizin mesajınızı çok net bir şekilde anlayabiliyorsa, sorun olmayabilir. Ancak, bu renk ile ifade kabiliyetiniz düşükse, sizi korkunç bulabilirler.

Korku demişken, korku malzemeleri satan siteler için siyah rengi web tasarım çalışmalarında gayet idealdir. Çünkü, bu tür sitelerin mavi ya da sarı olduğunu düşünürseniz, çok anlamsız olacaktır.

 

Bunun yanı sıra, 90'lı yıllarda internetin henüz bu kadar yaygın kullanılmadığı zamanlarda internet sitelerinde siyah rengi sıklıkla görülmekteydi. Çünkü, tasarım konusunda emekle evresinde olan internet dünyası, genellikle beyaz ve siyah arka planları kullanmaktaydı.

23 Mayıs 2015 tarihinde Renklerin Web Sitelerindeki ve Ürünlerdeki Etkisi başlığına eklendi

Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı