Google Haritalar`a Firma Ekleme

Google Haritalar`a firma eklemek istiyorsanız tüm detaylarıyla Google Maps yer ekleme adımlarını anlattık. Google firma ekleme ile bilinirliğinizi artırın.

Google Haritalar`a Firma Ekleme

Google, geçtiğimiz 1-2 sene içerisinde local search yani yerel arama konusunda devrim niteliğinde bir çalışma yaptı. Bu sayede artık belli bir alanda arama yaparken, size yakın olan işletmeleri daha fazla göstermeye başladı. Yani siz Balıkesir’de web tasarım firması arıyorsanız, size Balıkesir web tasarım firmaları daha fazla görünür oldu. Böylelikle, aslında kullanıcılar ilk sayfalarda sadece İstanbul ya da diğer şehirlerin firmalarını görürken şimdi arama yapılan şehirlerdeki firmalara biraz daha öncelik veriliyor.

Google Haritalara Firma Eklemenin Faydaları Nelerdir?

Önceden kullanıcılar ne yapıyordu? Tek tek ilk sayfalardaki firmalara bakıyordu ve bu sonuçların Balıkesir haricindeki şehirleri ilgilendirdiğini düşünüyordu. Sonrasında da belki 5. sayfaya kadar gelerek aradığı sonuçları görebiliyordu. Bu da Google’ın arama deneyimi konusunda eleştiriler almasına neden oluyordu. Bu geri dönüşler ardında da yerel aramalar öne çıktı. Bu yazımızda da firmanızı daha fazla kişiye ulaştırabilmeniz için Google Maps yer ekleme ya da farklı bir deyişle Google Haritalar’a firma ekleme konusunu anlatacağız.

Google Maps’e Nasıl Yer Eklenir?

Google Maps’e firmanızı eklemek için gerçek bir adrese sahip olmanız lazım. Yani freelance olarak çalışıyorsanız ya da resmi bir posta adresiniz yoksa firmanızı eklemek pek de mümkün olmayacaktır. Çünkü Google belirttiğiniz adrese bir posta / zarf gönderecek ve bunun içinde de size bir kod verecek. Buradaki maksat, o adreste gerçekten de siz mi varsınız anlayabilmek.

Google’dan Zarf İçerisinde Kod Gelecek

Zarf içerisinde kod gönderimi yaklaşık 2 hafta sürüyor. Zaten başvuru aşamasında süreç hakkında Google detaylı olarak sizleri bilgilendirecek. Kod eğer 1 ay içerisinde ulaşmadıysa, umudunuzu kesebilir ve yeni bir başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca, şunu da söylemek gerekir ki, eğer başvuruyu yaptıktan sonra tekrar başvuru yaparsanız ya da kod isterseniz, bir önceki başvurunuz iptal olacak. Bu durumda size 2 tane zarf gelebilir ve sizin de en son gelen koda göre işlem yapmanız gerekiyor.

Google Business’a Firmamızı Ekliyoruz

Öncelikle Google Business sayfasına https://www.google.com/business/ adresinden ulaşmamız gerekiyor. Ardından da sağ üst taraftaki ya da ortadaki Google’a taşının butonuna tıklıyoruz.

Karşınıza arkaplanda Google Haritalar ve sol tarafta da bir form gelecektir. Bu forma şirket bilgilerinizi doğru bir şekilde giriyorsunuz. Burada muhtemelen adresinizi haritada bulamayacaktır. Eğer bulamazsa, sizin harita üzerinden iğne ile adresinizi seçmenizi isteyecektir. Google Maps’e kayıt olmak için gereken tüm bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra Devam butonuna tıklıyorsunuz.

Sonraki aşamada Kodumu posta ile gönder seçeneğine tıklayın. Burada ilgili kişi adını da soracaktır. Zarfın size daha sağlıklı ulaşabilmesi için adreste bulunacak olan kişinin adını girmelisiniz. Merak etmeyin burada girdiğiniz isim hiçbir yerde görünmeyecek. O yüzden gerçek isim girmekten çekinmeyin.

Google Maps’e Firma Eklerken Koda Dikkat Edin

Burada hemen kısa bir not ekleyelim. Size gönderilen yer ekleme kodunun geçerlilik süresi 30 gün. Bu nedenle de kodu alır almaz Google Business sayfasına girerek hesabı onaylamanız gerekiyor. Detayları ise zaten size gelen dökümanda bulabileceksiniz.

Bir sonraki sayfadaysa işletmenize ait bir Google+ sayfası oluşturulacak. Bir de Google Business yani firma hesabı oluşturuluyor. Yani Google aramalarındaki 3 tane olan harita alanında çıkacak sayfa oluşturuluyor. Ancak, posta size gelip zarf içerisindeki kodu girene kadar bu sayfa Google aramalarında görünmeyecektir. Bu yüzden de o kodu beklemeniz gerekiyor.

İşte bu kadar. Artık Google haritalara firmanızı eklediniz. Eğer, Google Maps’e yer ekleme konusunda aklınıza takılan ya da yapamadığınız kısımlar olursa yorum ekleme alanından sorularınızı sorabilirsiniz. Ya da danışmanlık hizmeti almak isterseniz de lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Görüşmek üzere,
CREAMIVE Web Ajansı

tarihinde Pazarlama & Reklam, SEO kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Kurumsal SEOKurumsal SEO
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı