Akıllı Saat ve Giyilebilir Cihaz Tasarımı

Akıllı saat ve giyilebilir cihaz tasarımları Responsive Design`dan güç alıyor çünkü tasarımcılar küçük ekran tasarımlarında artık tecrübeliler

Akıllı Saat ve Giyilebilir Cihaz Tasarımı

UX Dergisi’nin müdürü ve Box UK’in tasarımcısı Tom Evans, gelecekteki giyilebilir cihaz tasarımları ile ilgili fikirlerini paylaşıyor.

Giyilebilir cihazlar hayatımızda kalıcı olduğuna hiç şüphe yok. Peki sizce bizim için ne kadar önemli olacaklar ve önümüzdeki 5 yıl boyunca nasıl bir gelişme kaydedecekler?

Yeni teknolojilerin ortaya çıkışı ve şaşırtıcı miktarda fazla internet içeriğiyle, tasarımcılar kullanıcıların dijital tecrübeleri tüketme yolunu kontrol etmekte gittikçe zorlanıyorlar.

 

Giyilebilir Cihazlar Responsive Design’a Benziyor

Ancak, giyilebilir cihazlar evrimine verilen tepkiler ve yapılan konuşmalar daha önce responsive tasarım (Responsive Design) için söylenenlerden çok da farklı değil. Bu sadece kullanıcıların içeriklere erişebileceği mobil ve masaüstü deneyimleri içeren bir başka cihaz kategorisidir. Bu şeyler, mesela kağıt gibi katlanabilen ekranlar, teknolojik gelişme olarak düşünülmeden önce; bir tasarımcı olarak söylüyorum, özgürleştirici ve biraz da korkutucu geliyor.

 

Apple Watch İle Başladı

Apple Watch İle Başladı

Apple Watch’un lansmanı bir kilometre taşı olsa da, size sadece uyarıları ve bildirimleri sunuyor. Giyilebilir cihazlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası olacak ancak kullanıcıların var olan dijital araçlarını tek bir merkezde birleştiren bir moda parçası olacaktır. Yani, tüm odak noktası ana ekranın kullanıcı arayüzünde olacağı ve giyilebilir bir ekran buna sadece entegre olacağı için konuyla pek alakası olmayacaktır.

 

Responsive Design Tasarımcılara Küçük Ekran Tasarım Tecrübesi Sağladı

İnternet tasarımcıları nasıl Responsive Tasarım temellerini alıp, Smart Watch gibi bir ekran üzerinde çalışabilsin diye tasarım uygulayabilir?

İçerik ve Responsive Tasarım el ele giderler. Responsive web tasarım içerikle hareket eder ve küçük ekran tasarımcıların bir çok cihaz için deneyim sunarken dikkate alması gereken birçok önemli özellikten sadece biridir. Büyük ekran içerik için daha büyük bir alan sağlayabilir ama örnek vermek gerekirse küçük ekranın sunduğu dokunuştan ve sesli kontrolden yoksundur. Responsive web tasarım cihazdan ziyade, özellikler ve kapasiteye göre tasarlamaktır. Bu temel kavramın kucaklanmasıyla tasarımlar günümüzün ve yakın geleceğin devasa cihaz ekosistemine uygun hale geldi.

Bir internet sitesinde aşağıya doğru inerken, değişik formatlar dolayısıyla aynı kaliteyi ve tecrübeyi sunmayı bekleyemezsiniz. Tasarımcılar kapsamlı bir cihaz çeşidiyle çalışan ve cihazın büyüklüğünü ve türünü saptayarak platformda tamamlayan Responsive tasarımın esnek yapısından yararlanmak zorundadırlar. Apple Watch tasarımcılara küçük, ayrık eylemleri göstermeyi ve tek bir işlem yapmak için şablon oluşturmayı olanak sağlıyor. Ele sığan akıllı telefonlardan akıllı saatlere kadar uyumlu içerik sağlanmasına odaklanılması, 2015 ve ötesi için hiç de sürpriz olarak gözükmüyor.

 

Güncel Teknolojiler ve Mobil Uygulamalar

Geliştiriciler ve tasarımcılar HTML gibi günümüz teknolojilerini kullanarak akıllı telefonlara uygulama oluşturabilirler mi?

Tasarımcılar günümüz teknolojilerini kullanarak akıllı telefonlar için uygulama geliştirip tasarlayabilirler. Hatta, giyilebilir cihazlar buna telefonlarda ve tabletlerde bulunmayan başka bir katman daha ekleyecekler. Ancak, okuma deneyimi küçültülecek ve okuyucuya eylem odaklı içerik sunacak. Bazıları kullanıcıların şarj tüketirken kullanıcının bileğini sık sık titretmenin dikkat dağıtacağını söylüyor olsa da, bence güzel bir bildirim platformu, kullanıcıya gelen bilgiyi kolayca görüntüleme imkanı sağlıyor. Giyilebilir cihazların kontrolü her geçen gün daha da ele aldığı bu otonom dünyayı sürekli izliyor olacağız.

Akıllı, bağlantılı cihazlar daha önceki geleneksel cihazların sınırlarını geride bırakan daha fazla güvenilirlik ve kapasite sunuyor. Ayak uydurmak için, tasarımlar gelişmek ve kullanıcı deneyimine daha da uyum sağlamak zorunda.

tarihinde Web Tasarım Dersleri, Mobil kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı