Freelance Tasarımcı Olarak Nasıl Çalışmalı ve Seyahat Etmeli

Freelance tasarımcılar da seyahat eder. Freelance tasarımcılar için seyahat ve tatillerde yapmaları gerekenleri bu yazıda bulabilirsiniz.

Freelance Tasarımcı Olarak Nasıl Çalışmalı ve Seyahat Etmeli

Bir freelance tasarımcı olarak hayat her zaman kulağa geldiği kadar büyüleyici değildir. Çoğu zaman yapılacak işler vardır… Seyahat planlarınız olduğunda bile.

Kimi zaman iş (başka bir iş veya diğer freelance işler) için seyahat ederken freelance çalışmanız gerekirken kimi zaman keyfiniz için seyahat ettiğiniz zamanlarda tamamlamanız gereken freelance işler olacaktır. Üzerinde çok sık konuşmayı sevdiğimiz bir konu olmamasına rağmen seyahat ederken zamanınızı en etkin şekilde kullanmanızı sağlayacak araçlar ve püf noktaları vardır.

Bu yazımız konuk yazarımız web tasarım sanatçısı Kerry C. tarafından kaleme alınmıştır.

Freelance Web Tasarım: Kişisel Bir Hikaye

Sık sık yazmama rağmen burada okuduklarınız içinde çok fazla kişisel hikaye bulunmaz. Ama bugün durum farklı. Freelance olarak çalışıyorum. Ayrıca, tam zamanlı bir işim var. Ve seyahat ediyorum.

Bu nedenle aşağıdaki püf noktalarının çoğu kişisel deneyimlerimden kaynaklanmaktadır. Yıllar boyunca, iş ve seyahat dengesini kolaylaştıran birkaç alışkanlık geliştirdim ve kimi araçlar ve püf noktaları buldum. Size verebileceğim en iyi tavsiye gezi veya eğlence veya tatil için seyahat ettiğinizde çalışmamaya gayret etmenizdir. (Ara vermeye ihtiyaç duyarsınız!)

Freelance Web Tasarım Kişisel Bir Hikaye

Bu her zaman mümkün değildir ama sizin için bir hedef olmalıdır. Diğer iş yükümlülükleri için seyahat amacıyla çalışma masanızdan uzakta olduğunuzda ne yapmanız gerektiğini anlamak seyahat eden bir freelance tasarımcı olarak işe başlamanın ilk adımıdır.

 

İnternet Erişiminiz Bulunduğundan Emin Olun

İnternet erişimi olmadan çok az sayıda proje tamamlanabilir veya teslim edilebilir. Bir otelde veya diğer konaklama yerinde rezervasyon yaptırmadan önce ne tür bağlantıları bulunduğundan ve Wi-Fi bağlantı bulunup bulunmadığından emin olun. (Halen çok sayıda “bağlantısız bölge” vardır).

Uzaktan Bağlantı Aracı Bulut Depolama

Diğer bir seçenek portatif bir hotspot (Vodafone Vodem, Turkcell VINN vb.) satın almak ve seyahat sırasında yanınızda taşımaktır. Kullandıkça-öde Wi-Fi bağlantısı sunan taşınabilir bir hub olan Karma’nın ardında yatan yaklaşımı seviyorum. (Eğer çok seyahat ediyorsanız bu gerçekten çok sayıda kaygıyı ortadan kaldırır. Benim gibiyseniz muhtemelen hava alanlarındaki Wi-Fi ve bağlantı sorunlarıyla uğraşmaktan nefret ediyorsunuzdur.)

 

Uzaktan Bağlantı Aracı veya Bulut Depolama Kullanın

Kentten ayrılmadan önce üzerinde çalıştığınız tüm dosyalara erişiminiz bulunduğundan emin olun. Bu, işleri dizüstü bilgisayarınıza ya da buluta kaydetmenizi veya VPN ağı kurarak ögelere uzaktan erişebilmenizi içerir.

Kişisel olarak Dropbox fanatiğiyim ama çok sayıda başka seçenekler de mevcuttur. Adobe Creative Cloud kullanıcıları ücretli bir abonelikle üzerinde çalıştıkları dosyaları ve kütüphaneleri neredeyse otomatik olarak depolayabilirler. Benzer ürünler sunan daha başka birçok şirket de vardır.

 

Bol Miktarda Kablo ve Konektör Edinin

Her şey için bir kablonuz bulunduğundan emin olmanızın önemini ne kadar vurgulasam azdır. Uluslararası seyahat ediyorsanız gideceğiniz her yere uygun bir kabloya ihtiyacınız olacaktır. (Elektrik prizleri her yerde aynı değildir). Büyük bir projeyi tamamlarken her zaman başınıza gelecek şey bataryanızın (telefon, dizüstü bilgisayar, v.b.) bitecek olmasıdır. Daima el altında uygun bir kablonuz olmasını sağlayın.

Bol Miktarda Kablo ve Konektör Edinin

Kablo ve adaptörlerinizi yaşadığınız yerde önceden almak size önemli bir finansal tasarruf da sağlayacaktır. Hava alanları veya otellerde de bulabileceğiniz bu ürünler genellikle fazla pahalı olmayacaktır ancak fiyatlarının üzerine eklenen birçok ilave maliyet bulunacaktır.

 

İçinde Her Şeyi Taşıyabileceğiniz İyi Bir Çantanız Olsun

Seyahat ürünlerinden bahsederken her zaman sahip olunması gerekli bir öğe olan iyi bir çantadan bahsetmemek olmaz. Çantanız hafif ve portatif ama aynı zamanda eşyalarınızın zarar görmemesini sağlayacak kadar da sağlam olmalıdır. Ayrıca, muhtemelen düşündüğünüzden daha büyük bir çantaya ihtiyacınız olacaktır.

Freelance Tasarımcı Çantası

İlk freelance seyahatim için bir dizüstü bilgisayarı ve şarj cihazını alabilen küçük harika bir bilgisayar çantam vardı. Ancak başka bir şey almıyordu. Güvenli bir yerde saklamam gerekli olan USB kablolarım, kart okuyucum ve faremi diğer bir çantada taşıyordum (İdeal bir durum değil.) Elbette bu çanta kontrol için ayrılıyordu ve böylece hava alanlarında çalışmaya daha kolay ve konforlu yapan araçlardan mahrum kalıyordum. (Dersimi kesinlikle aldım.)

 

Bir Seyahat Rutini Oluşturun

Büyük bir seyahatten önce çantalarınıza neleri yerleştireceğiniz ve nasıl yerleştireceğiniz konusunda bir rutin oluşturun. Eşyaları aynı yerlere yerleştirin ve ihtiyaç duyacağınız öğeleri bir araya getirmek için aynı adımları uygulayın böylece bir şeyleri unutma olasılığınız azalır.

Bir Seyahat Rutini Oluşturun

Böyle bir rutin kendinizi seyahatiniz, iş planlarınız ve yol boyunca ihtiyaç duyacağınız her şey hakkında sakin ve güvende hissetmenize yardımcı olur.

 

Tüm Güncellemeleri İndirin

Tüm programlara giriş yapın – bu özellikle her 30 günde bir bağlantı sağlaması ve güncellemeleri indirmesi, ping atması ve hesapların güncel ve işlevsel durumda bulunduğundan emin olması gerekli Adobe Creative Cloud kullanıcıları için özellikle önemlidir. Genellikle masaüstü bilgisayarda çalışıyor ancak dizüstü bilgisayarla seyahat ediyorsanız bu durum ayrıca önem taşır.

Her şeyi test edin ve tüm programların çalışır durumda bulunduğundan emin olun. İnternete bağlanmak zorunda kalmadan tüm yazı biçimleri ve araçların kurulu ve kullanıma hazır olmasını sağlayın.

 

Yedekleme Oluşturun

Kimse eşyalarının kaybolacağı veya çalınacağını düşünmek istemez ama seyahat sırasında bunun başınıza gelmesi çok daha muhtemeldir. Bilgisayarınıza artık ulaşamadığınız anlarda tüm çalışmalarınızın başka bir yerde yedeklendiğinden emin olun.

Kişisel olarak, harici bir sabit disk taşımayı seviyorum. Dizüstü bilgisayarımdaki tüm çalışmaları günlük olarak bu harici sabit diske yedekliyor ve sabit diski bilgisayarımdan farklı bir yerde bulunduruyorum. (Yani, dizüstü bilgisayarım bilgisayar çantasındaysa sabit diskim kontrole gönderilen bagajlarımda veya bavullarımda bulunur). Sabit diskler göreceli olarak ucuzdur, işiniz ve dosyalama sisteminizin tam olarak eş kopyalarını oluşturabilirler ve başka araçlara ihtiyaç duymadan kolayca kullanılabilirler.

 

Üzerinize Giymek İçin Uygun Şeyler Alın

Eğer çalışıyor ve seyahat ediyorsanız bu fazla sorun değildir. Ama tatildeyseniz ne yaparsınız?

Üzerinize Giymek İçin Uygun Şeyler Alın

Beklenmedik bir müşteri görüşmesi olma ihtimaline karşı her zaman giyebileceğiniz profesyonel bir şeyleri de bavulunuza koyun. Freelance olarak çalışıyorsanız potansiyel müşteriler her yerdedir. Yeni bir müşteriyi etkilemek ve portföyünüze birilerini (ya da bir işi) eklemek konusunda karşınıza çıkabilecek bir fırsatı kaçırmayın. Özet olarak, takım elbisenizi valizinize koydunuz mu?

 

İrtibat Kişilerinin ve İrtibat Yerlerinin Listesinin Çıktısını Alın

İrtibat edeceğiniz kişilerin ve yol planınızın çoğunu dijital olarak kaydetmeniz muhtemel olsa bile bunların yedek bir kopyasını yazdırın ve bavulunuz veya bilgisayar çantanızın bir köşesine koyun. Seyahatiniz boyunca internet bağlantınız bulunması zorunlu olmakla birlikte bu bilgilere ihtiyacınız olduğunda internete erişiminizin olmaması da mümkündür. Basılı bir kopyaya her zaman güvenebilirsiniz.

İrtibat Kişilerinin ve İrtibat Yerlerinin Listesinin Çıktısını Alın

Basılı liste tüm duraklar, adresler ve irtibat kişileriyle (eğer gerekliyse) birlikte bir yol planı içermelidir. Ayrıca, devam eden projelere ilişkin bir irtibat kişileri listeniz de olmalıdır. Basılı bir kopya, seyahat halindeyken aramalara veya mesajlara dönüş yapmanız gerektiğinde zaman kazandırır ve hüsranları önler.

 

Çalışma Zamanını Programlayın

Freelance iş ve seyahat arasında denge kurmaya çalışıyorsanız bu en önemli konu olabilir – iş için zaman ayırın. Eğer zorundaysanız bunu takviminize de işaretleyin ama ne kadar iş yapmanız gerektiğini bildiğinizden emin olun ve bunu programlayın.

Çalışma Zamanını Programlayın

Bir konferanstayken veya diğer bir iş için evden uzaktayken veya tatildeyken çalışmak özellikle zor olabilir. Yola çıkmadan önce ne zaman çalışacağınızı bildiğinizden emin olun. Ve eğer gerekliyse saat dilimi değişikliklerini de hesaba katın. Müşterilerinizle uyum için özellikle erken veya geç saatlerde çalışmanız gerekli olabilir.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Mustafa Çağrı Güven

Mustafa Çağrı Güven

Creamive`in kurucu ortağı, Bilgisayar Mühendisi ve dijital stratejisttir.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı