HTML Kodunuza Güç Katın

Emmet HTML kodları konusunda sizlere yardımcı olan hızlı HTML kodu yazabilmek için bir araç. HTML ve CSS ile ilgilenenlerin incelemesi gerekir

HTML Kodunuza Güç Katın

HTML ve CSS kodlarınızı yazma yönteminizi basitleştirerek kodlamanızı ultra hızlı yapın

Artık, HTML ve CSS kodlama hızınız büyük ölçüde arttı (ve bu durum geliştirme veriminizi gerçekten yükseltecektir) ama Emmet’in yetenekleri burada bitmez. Web tasarım geliştirmenin zaman alabilen bir yönü kodunuzun düzenlenmesidir.

Emmet’in 14 işleviyle HTML kodunuza güç katın

Emmet her geliştiricinin her zaman istediği zengin bir işlevler hazinesine sahiptir. Tab tuşuna veya bazı editörlerde Ctrl+E tuşlarına basarak aktifleştirilen ‘Kısaltmayı Genişletme’ ana işlevini zaten inceledik ama kodlama deneyiminizi zenginleştirmeye yönelik daha birçok harika özellik vardır. Web tasarım alanında özellikle de web yazılım konusunda geliştirmeler yapan arkadaşlarımız için bu yazının / incelemenin faydalı olabileceğini düşünüyoruz.

 

Emmet Class Yapısı

İlave özellikler

Bu makalede belirtilen tuş karşılıklarının Emmet kaynak kodundaki varsayılanlar olduğu ve bunların kod editörleri arasında farklılık gösterebileceğine dikkat edilmelidir.

 

Tag Çiftlerini Eşleştirme

Bu özellik, dışa doğru (Ctrl+D) veya içe doğru (Shift+Ctrl+D) çalıştırılabilir ve ilgili yönde HTML içinde eşleşen tag çiftini seçecektir. İç içe HTML taglarının büyük kısımları ile çalışırken veya kötü şekilde biçimlendirilmiş HTML kodları ile çalışma talihsizliğine uğradığınızda (hepimizin başına gelmiştir!) bu gerçekten faydalı bir özelliktir.

 

Eşleşen Tag Çiftine Gitme

Tag Çifti Eşleştir işlevine çok benzer olarak bu işlev Ctrl+T tuşları kullanıldığında bir HTML elemanının başlangıç ve bitiş tagları arasında hareket edecektir.

 

Kısaltmayla Sarma

Emmet’in sunduğu en iyi araçlardan biri olarak bu işlev seçtiğiniz HTML kodunu bir kısaltmayla saracaktır. Yapmanız gereken yer işaretini HTML kodunuz içine yerleştirmek veya bir bölüm seçmek ve ardından Shift+Ctrl+A tuşlarına basmaktır. Sizden bir kısaltma girmeniz istenecektir ve bunun genişletilmiş bir versiyonu seçiminizi saracaktır.

 

Nokta Düzenle / Öğe Seç’e Gitme

Bu iki işlev çok benzerdir ve kodunuz içindeki temel noktalar arasında hareket etmenize izin verir. Bu işlev fareye dokunmadan birden çok elemanı hızla düzenlemenize imkan verecektir.

 

Yorum Sarma/Kaldırma

Bu işlev Ctrl+/ tuşlarına basıldığında HTML kodunun seçilen kısmını yorum taglarıyla sarar veya sarımı kaldırır

 

Tagları Ayırma ya da Birleştirme

Ctrl+J kullanılarak taglar ayrılabilir veya birleştirilebilir.

 

HTML Tag Kaldırma

HTML kodu yeniden yapılandırılırken muhafaza etmek istediğiniz markup elemanlarını içeren tagları kaldırmanız kaçınılmazdır. Başlangıç ve bitiş taglarını ayrı ayrı kaldırmaktan kaçınmak için yer işaretini bir tag üzerine getirebilir ve Ctrl+K tuşlarına basabilirsiniz.

 

Emmet Link Vermek

Satırları Birleştirme

Emmet, satırlar seçmeniz durumunda bu satırları sizin için birleştirme ve onları tek bir dizgiye değiştirme konusunda oldukça akıllıdır. Ancak, hiçbir şey seçilmediyse ona en yakın olan HTML tagını eşleştirecektir. Bunun için tek yapmanız gereken Ctrl+Shift+M tuşlarına basmaktır.

 

Resim Ölçüsü Güncelleme

HTML kodunuz içinde resimler tanımlarken, src özelliğini ayarladığınızda Shift+Ctrl+U tuşlarına basarak doğru genişlik ve yükseklik değerini ayarlayabilirsiniz. Artık resim boyutlarını hatırlamanız gerekmemektedir.

 

Sayıların Kullanımı

Emmetin, ağırlıklı olarak, CSS içinde sayısal değerler tanımlanırken sahip olduğu iki mükemmel özelliği vardır. Matematiksel İfadeyi Hesapla, Shift+Ctrl+Y tuşlarına basıldığında bir ifadeyi sonucuna genişletecektir. Örneğin, bu işlev kullanıldığında ‘2*3*3’ işleminin sonucu ‘9’ olarak genişletilecektir.

Diğer bir harika sayısal araç, genellikle tarayıcı geliştirici araçlarında kullanılan arttırma aracıdır. Emmet, sırasıyla Ctrl+Up/Down ve Alt+Up/Down kullanılarak tamsayı veya hane şeklinde arttırma veya azaltma yapmanıza izin verir.

 

Emmet HTML Kodu

CSS Değerini Yansıtma

Bu değer yer işaretinin altında olacak ve ardından tüm satıcı tarafından sabitlenen varyantlara kopyalanacaktır. Artık, değerleri manuel olarak girmeniz gerekmez. Tüm yapmanız gereken birini değiştirmek ve diğer önceden sabitlenmiş varyantlara sizin için otomatik şekilde uygulanması için Ctrl+B tuşlarına basmaktır.

 

Resim Şifreleme / Şifre Çözme

Kodunuz içindeki HTTP taleplerini azaltmanın yollarını arıyorsanız resim base64 şifreleme araçlarını kullanış olabilirsiniz. Emmet bu işlevselliğe yerleşik olarak sahiptir. Yer işaretini resim url yoluna getirin ve Shift+Ctrl+I tuşlarına basın. Resim yolunuz, online araçlara gerek olmadan şifrelenmiş bir dizgi aktarılacaktır.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı