Modern Web Tasarım - 5 Öngörü

Gelecekteki Modern Web Tasarımı ile İlgili 5 Öngörü (Responsive, Flat Design, Web Tasarım Trendleri, Tek Sayfa Site, Mobil Site, vb. incelemeler)

Modern Web Tasarım - 5 Öngörü

Web ve grafik tasarım endüstrisi günden güne hızlı bir şekilde gelişmektedir. Fakat her sene, kullanıcılara ve tasarımcılara eşsiz sürpriz yapmaktadır. Biz ise tasarımlarda daha az karmaşıklığı ve daha fazla entelektüelliği ön planda tutan web tasarım trendlerini ön görmeye çalıştık.

Son yıllarda trend olan ve ortalardan yok olan bir çok web tasarım ünitelerini araştırsak da, gelecekte tasarım endüstrisinin birer elemanı olacak web tasarım trendleri hakkında da tahmin yürütebilmekteyiz.

İşte gelecek hakkındaki tahminlerimiz:


Flat Design Evrimi

Flat Design Evrimi

Şirketlerin kullanıcının ilgisini çekmek için logo ve icon aradığı günler çok geride kaldı. İnsanlar elde taşınabilir cihazlar kullandıkça, tasarımcılar bu cihazlarda hızlı ve sorunsuz şekilde görünecek tasarım elementlerini inşa etme üzerine yoğunlaşmaktadırlar. Bu yüzden flat tasarımlar, web site tasarımında çok önemli bir unsur iken, genel olarak tasarım endüstrisinde biraz durgun bir grafik çizmektedir. Her geçen yılla birlikte kullanıcılar, flat tasarımından çok daha fazla şeyler beklemeye başlamayacaktır. Flat tasarımdaki sabit ilerleyiş, katmanlı tasarımların geleceğe daha uygun şekilde inşa edilmesi anlamına gelmektedir. Fakat, flat tasarım bu konunun ilk basamağıdır ve şöylece bir kenarda durması gerekmektedir.


Responsive Mobilde Egemen Olacak

Responsive Mobilde Egemen Olacak

2015 yılında, mobil internet kullanımının, konvansiyonel dizüstü ve masaüstü bilgisayarı kullanımını geçmesi tahmin edilmektedir. Bu zamana kadar bazı özel mobil internet siteleri bu durumla karşı karşıya gelmişlerdir. Fakat sadece standart internet yüzüyle yayın yapan mobil internet sitesi, iki farklı online kampanya sunmaktadır. Gelecekteki Google güncellemeleri, iki ayrı siteden oluşan internet siteleri (mobil site ve normal web sitesi) için bünyesinde yer barındırıyor gibi görünmüyor. Vakit nakittir ve gelecek, zamandan tasarruf ederek nasıl sadece etkileyici değil aynı zamanda çevrim içi kullanıcıları tamamen tatmin etme amacıyla inşa edilen kullanışlı tasarımları ortaya koyma konusu ile yakından ilgili olacaktır. Bu nedenle de çok geç olmadan firmalar Responsive Tasarım ve Mobil Site konularında aksiyon almalıdırlar.

Tek Sayfa Siteler

Onlarca sayfa üzerine kurulmuş ürün ve hizmet sağlayan internet siteleri artık o eski popülerliğini kaybetmiş durumda. Bu internet siteleri sadece yorucu olmakla kalmıyor, bazen kullanıcıların internet sitenizi terk etmesi ve bir daha da geri gelmemesi için güçlü bir sebep oluşturuyorlar. Gelecekte, internet sitelerinde kaydırma yani tek sayfa site kullanımı, tıklamadan (çok sayfalı internet siteleri) daha fazla popülerliğe sahip olacak. Bunun sebebi ise kullanıcıların, onlara sunacağınız içeriği farklı farklı sayfalar yerine tek bir sayfada görmek istemeleridir ki trend de tek sayfalı site yönünde ilerlemektedir. Çok sayfalı internet sitelerinin daha fazla SEO gücüne sahip gibi görünmelerine rağmen; tasarımdaki evrim, insanlara kaydırma alışkanlığını kazandıran akıllı telefonlar gibi tek sayfada tüm içeriği kullanıcıya aktarma odaklı olacaktır.

Tek Sayfa Siteler

Kaydırmanın öneminden bahsettiğimiz zaman, paralaks kaydırmanın (Parallax Scrolling) popülerliğini bir kenara atamayız. İyi bir web site tasarımı, sürekli hatırlanan ve hakkında konuşulan bir web tasarım çeşididir. Günümüzdeki en yenilikçi internet tasarımlarında karşılaştığımız özelliklerden birisi de bahsettiğimiz paralaks kaydırma sistemidir. Bir çok başarılı marka, “wow” faktörünün kendi sitelerinin ön sayfasına bu sistemi eklemesi sayesinde çoktan paralaks kaydırma sistemine geçmiş bulunmaktadır. İnternet sitesindeki içeriği aktarmakla mükemmel bir uyum içinde olan bu sistem, objeleri ve farklı hızlarda hareket eden nesneleri (animasyonları) göstermek için ve böylelikle de kullanıcılar üzerinde etki bırakmak için kullanılmaktadır. KitKat ve gözlük tedarikçisi Oakley gibi birçok başarılı marka, internet sitelerini favori site haline getiren paralaks kaydırma sistemi ile muhteşem bir web site tasarımına imza atmışlardır.

Kendi internet sitemizi de bu görüşe paralel olarak yeniledik. Son internet sitemiz de bu düşünceye uygun olmasına rağmen, daha fazla özellik ile Parallax Scrolling akımını web sitemizde sergiledik. Lakin, tek ve büyük bir fark mevcuttu. Br ziyaretçi internet sitemize girdiğinde istediği neredeyse tüm bilgilere ulaşabilmesine rağmen, biz diğer sayfalarımızda bu içerikleri daha da detaylı olarak sergiledik.


HTML5 Videoları ile Birleşme

HTML5 Video Background

Videolardan bahsederken, sitenizin ya da bir nesnenin reklamını yapan videolardan değil, internet sayfalarınızın arka planında oynayabilecek HTML5 videolarından bahsetmekteyiz. Beynimiz görsel olarak sunulan nesneleri, diğer formlardan daha çabuk ve etkili bir şekilde algıladığı için, bu tasarım tekniği sizin düşünce gücünüzü artırabilir ve sunulan hizmetin saniyeler içinde etki etmesini sağlayabilir. HTML sayfalara videoların gömülmesini sağlayan bir çok yöntem bulunmaktadır ve bir çok marka bu web tasarım elementini, kendi tasarımlarında kullanmaktadır.

Az Ama Öz

Az Ama Öz

Bir çok tasarım elementinde ve gelişim teknolojisinde meydana gelen evrim ile birlikte, nokta atışı niteliğindeki ve en alt düzeydeki tasarıma duyulan ihtiyaç, tasarımcıyı motive eden ana faktör olmuştur. “Basit Tutun” gibi aptalca bir felsefe biraz saçma gelebilir fakat kullanıcılar uzun süreli bir web tasarımı aramaktadırlar. Bir çok internet sitesinin yenilikçi ve trend tasarım yöntemlerini kullanmasıyla, kullanıcılar zaman içerisinde oldukça güzel şekilde boyutlandırılmış resimlerin olduğu ya da kullanıcıya çok fazla görsel ve bilgi yüklemeyecek içeriklerin bulunduğu internet sitelerini tercih etmeye başlayacaklardır. Bir internet sitesi garip şekillerde yerleştirilmiş karma karışık web tasarım elementlerine sahip olmamalıdır.

Gelecek öngörülemez. Fakat mevcut trendler ve gelişmeler, sonuçlar hakkında tahmin yürütmemizi mümkün kılabilmektedir. Web tasarımının ve gelişiminin yayılma oranı, bizlerin gelecekten daha yenilikçi ve nadir karşılaşılan türden web tasarım fikirleri ile karşılaşmayı beklememize yol açmaktadır.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı