Mozilla Thunderbird Yedekleme - Thunderbird Format

Mozilla Thunderbird Yedekleme ya da format sonrasında Thunderbird hesaplarınızı tekrar aktif etme işlemleri Mozilla Thunderbird Yedekleme yazımızda.

Mozilla Thunderbird Yedekleme - Thunderbird Format

Mozilla Thunderbird e-posta okuyucuları ve mail programları arasında ücretsiz olarak kullanılan en önemli programların başında geliyor. Microsoft Outlook ile birlikte de en çok kullanılan mail programı olarak bilinmektedir.

Geçtiğimiz günlerde bilgisayarlarımıdaki Mozilla Thunderbird programı 20 GB’ın da üzerinde yer kaplamaya başladığı için bir çözüm üretmek istedik. Öyle ki, bu bir mail programı için inanılmaz fazla görünüyordu ve her bilgisayarda da onlarca farklı kurumsal mail adresi kaydettiğimiz için bunlara gelen maillerin de klasörlerde saklanması söz konusuydu. Son durumda ise en azından 1 GB’ın da altına düşürdük bunları ve neredeyse 20 GB’lık yer tasarrufunda bulunduk.

Bu yazımız sadece alandan tasarruf etmek için de değildir. Ayrıca, bilgisayarlara her format atıldığında ya da yeni bir bilgisayar kurulduğunda da bu bilgilere ihtiyaç duyabilirsiniz. Sırasıyla önce Mozilla Thunderbird Yedekleme konusuna değineceğiz ardından da bir hayli şişen klasörleri nasıl temizleyebilirsiniz bu konuya geleceğiz.

 

Mozilla Thunderbird Format Yedeklemesi Nasıl Yapılır?

Mozilla Thunderbird programı da diğer programlar gibi export – import yani dışa aktar ve içe aktar seçeneklerine sahiptir. Bu özellikleri kullanmak için çeşitli araçlar ya da eklentiler kullanabilirsiniz. Ancak, size anlatacağımız özellik sayesinde hiçbir ek yazılıma ya da araca gerek duymadan işlemlerinizi kolay bir şekilde yapabileceksiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra hesaplarınızı, daha önceden aldığınız ve gönderdiğiniz mailleri, hatta imzalarınızı bile yedeklemiş olacaksınız.

 

Mozilla Thunderbird Nasıl Yedeklenir?

Mozilla Thunderbird size gelen mailleri, ekleri, imzaları ve tüm özellikleri bilgisayarınızda saklamaktadır. Sakladığı klasör ise C:Userscreamive web tasarımAppDataRoaming yolundadır. Buradaki Thunderbird klasörü sizin tüm dosyalarınızın saklandığı yerdir. Klasör yolundaki creamive web tasarım ise sizin kullanıcı adınızdır. Kullanıcı adınızı bilmiyorsanız, başlata tıkladığınızda açılan menünün sağ en üstünde yer alıyordur. Buradan öğrenebilirsiniz.

Şimdi yedekleme yapmak için yapmanız gereken, bu Thunderbird klasörünü güvenli bir yere almaktan ibarettir. Bu klasörü bir taşınabilir diske ya da harici hard diske kopyalabilirsiniz.

Format attıktan sonraysa, önce Thunderbird programını kuracak, sonraysa az önce yedeğini aldığınız klasörü tekrar C:Userscreamive web tasarımAppDataRoaming yolundaki klasörün içerisine kopyalayacaksınız.

İşte bu kadar. Bu işlemi yaptıktan sonra format atılmış ya da yeni kurulmuş bilgisayarınızda da Thunderbird’ü rahat bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Tüm hesaplarınız, gelen mailleriniz, imzalarınız bile kullanıma hazırdır.

 

Mozilla Thunderbird Temizle

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere, şimdi de fazla dosyaları nasıl silebilirsiniz, buna değineceğiz. Yine benzer bir işlem uygulayacağız. Ancak, işlemleri yapmadan önce C:Userscreamive web tasarımAppDataRoamingThunderbird klasörünün bir yedeğini almanızı tavsiye ederiz. Böylelikle, herhangi bir hatalı durum sonrasında rahatlıkla eskiye geri dönüş yapabilirsiniz.

Hemen hangi klasöre giderek temizlik yapacağınız ile başlayalım. C:Userscreamive web tasarımAppDataRoamingThunderbirdProfiles jywoxsk.defaultImapMail klasörüne gitmelisiniz. Buradaki creamive web tasarım sizin kullanıcı adınızdır. rjywoxsk.default ise Thunderbird’ün oluşturduğu bir klasördür. Bu sizin bilgisayarınızda farklı olabilir o nedenle de, ImapMail olan klasöre ulaşmanız gerekecektir. Bu klasörün içindeki dosyaları ve klasörleri sildikten sonra, fazladan ve gereksiz olan tüm dosyalar gitmiş olacaktır. Sonrasında da Thunderbird gerekli olanları indirmeye başlayacaktır.

Evet, bir yazımızın daha sonuna geldik. Eğer, bu konuda başka bir sorunuz olursa da lütfen sormaktan çekinmeyiniz. Sorularınızı yorumlar kısmından iletebilirsiniz.

tarihinde Genel, Web Tasarım Dersleri kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı