Şablonlardan Tasarım Yaparken Yaratıcılığınızı Kaybetmemenin Yolları

Şablonlardan tasarım yapıyorsanız, yaratıcılık sorunu yaşayabilirsiniz. Yaratıcı web tasarım çalışmaları için size tavsiyeler sunuyoruz.

Şablonlardan Tasarım Yaparken Yaratıcılığınızı Kaybetmemenin Yolları

İşlerinizin sonunda işlerinizin benzer görüneceğinden ve eski web tasarım çalışmalarınıza benzemeye başladıklarından hiç kaygı duydunuz mu? Özellikle de düzenli olarak şablonlardan web tasarım yapıyorsanız bunun olduğuna iddiaya girebiliriz. Pekala, işte iyi haberler – yaratıcılığınızı asla kaybetmemenizin ve buna rağmen müthiş web tasarımları hızla ortaya çıkarmanızın yolları var. Bu yolları gelin birlikte daha yakından inceleyelim.

Web Tasarıma Bir Eskizle Başlayın

Günümüzde dijital çağ web tasarımcılarının nefes kesen web tasarımları kaleme bir kez bile dokunmadan ortaya çıkarmasına imkan veren düzinelerce güçlü araç var. Bu dijital araçlar harikadır ama aynı araçları her gün kullandığınızda aynı şeyi tekrar tekrar yapma tuzağına düşebilirsiniz.

Bu kısır döngüyü kırmak için, işin temellerine dönmek ve işleri tekrar analog şekilde yani eski tür mantıkla yapmak daha iyi olacaktır.

 

Tasarımlara Can Vermek İçin Beklemeyin

Bilgisayarı devreye sokmadan önce bir tasarımın eskizini kağıda çizmenin aşağıdaki faydaları vardır:

Tasarım ve Eskiz

1- Proje için farklı kavramları denemek ve beğenmediklerinizi bilgisayar çizimlerini görmek için beklemeden iptal emek daha hızlı olur.

2- Nerede olursanız olun, kağıt ve kaleme ulaşmak genellikle -özellikle de yanınızda taşıyorsanız- daha kolaydır. Böylece ilham periniz geldiğinde hemen bir eskiz çizebilirsiniz.

3- Bu beyin fırtınası yapmanın da iyi bir yoludur. Tasarım çalışmaları öncesinde dijital ortamda yani Photoshop ile çizim yapmak kolay görünse de, eskiz tasarımlar daha keyifli olabilir. Hem de kreatif becerilerinizi sınırlayan hiçbir şey yoktur.

Eskizden Dijitale

 

Yaratıcılığınızı Özgür Bırakın

Buradaki anahtar nokta, özellikle de odaklanmanızı kaybetmekte olduğunuzu düşünüyorsanız, rutin çalışma düzeninin dışına çıkmak, aynı iş akışına güvenmeyi terk etmektir.

Özellikle de kendi başınıza beyin fırtınası yaptığınızda tasarımlarınızın eskizini çizmek için usta bir sanatçı olmanız gerekmez. Yapmanız gereken yaratıcılığınızı özgür bırakmak, kalemin özgün tasarımınızı somutlaştırmasına izin vermektir.

 

Dijital İşlerinize Analog Ögeler Ekleyin

Rutin çalışma düzeninin dışına çıkmanın diğer bir yolu da dijital işlerinize analog ögeler eklemektir.

Bu eskizlerin bazılarını, elle çizilen illüstrasyonları ya da yazıları çalışmanıza ekleyebilirsiniz. Bunların işin tamamını oluşturması gerekmez, sadece tamamlayıcı ögeler olarak kullanılabilirler.

Şunu kabul etmelisiniz – elle çizilen bir ögeyi eklemek, onu tasarımın merkezine koymak gerçekten benzersiz bir proje ortaya çıkarmanın iyi bir yoludur.

 

Geçmişe / Geçmiş Tasarımlara Bakın

Vintage” adı verilen tasarımlar tamamen veya kısmen retro tarzı tasarımlardır. Tarihten esinlenen bu tasarımlar bir dönemin öne çıkan, ayırt edilebilir özelliklerini ödünç alırlar. Bu günlerde en popüler olanları ArtDeco, Art Nouveau ve Bauhaus’tur.

Geçmiş Tasarımlara Bakın

Geçmişin baş yapıtlarına bakın, esin verici materyallerle doludurlar. Her şeyi kopyalamak zorunda değilsiniz. Rothko’nun resimlerinde bir renk veya Mucha’nın posterlerinin birinde ilginç bir desen görebilir ve bunlardan yola çıkabilirsiniz.

 

Bilinen Şeyleri Şaşırtıcı Şekilde Kullanın

Kendinizi aynı imajları tekrar tekrar aynı şekilde kullanırken buluyorsanız işte size güzel bir ipucu – bu imajları yeni, şaşırtıcı ve beklenmedik yollarla kullanmaya çalışın.

Bu yaklaşımdan akıllı, göz alıcı ve çekici bir tasarım elde edebilirsiniz. Metafora ve yazıdaki kelime oyunlarına benzer şekilde sıradan nesnelerin ilişkileri ve anlamlarını bu şekilde yorumlamak çalışmanızı daha “canlı” ve hatırlanır kılacaktır.

Bilinen Şeyleri Şaşırtıcı Şekilde Kullanın

Alışılmış kalıpların dışında düşünmeye başlayın!

 

Her Yerde Favori Yazı Tipinizi Kullanmayın

Evet, hepimizin bir (ya da beş) favori yazı tipimiz vardır. Ve bunları tekrar, tekrar ve tekrar kullanırız. Anladığınız değil mi? Gerçekten benzersiz tasarımlar hatta web tasarımlar ortaya çıkarmak istiyorsanız aynı şeyleri ve teknikleri kullanmayı bırakmanız ve rutin işleyişi durdurmanız gereklidir.

 

Tipografi Güçlü Bir Araçtır

Tipografi güçlü bir araç ve bir web sitesinin önemli bir parçasıdır. Yüzlerce ve yüzlerce müthiş yazı tip mevcut olup bunlara her gün ücretsiz ve ücretli yeni yazı tipleri eklenmektedir. Eğer projeniz için istediğiniz yazı tipini bulamıyorsanız (bu pek mümkün değildir ama yine de mümkün) kendi yazı tiplerinizi yaratabilirsiniz.

Her Yerde Favori Yazı Tipinizi Kullanmayın

 

Hazır Kaynakları Aşırı Kullanmayın

Hazır kaynaklar mükemmel bir yardımcıdır ve bunları işlerinizde kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Ama muhtemeldir ki satın aldığınız ve düzenli olarak kullandığınız bir sürü imajınız vardır. Tasarımlarınızın birbirine çok benzer olmasını istemiyorsanız, bu pek de iyi bir şey değildir. Ayrıca diğer web tasarımcılar da aynı imajları kullanabilir.

Kendi imajlarınızı kullanarak özgün tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz ve bu tam olarak istediğiniz şeydir. Ya da hazır imajlarınızı özelleştirebilir ve bir parça farklı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

 

Sonuç

Özgün ve yaratıcı kalmak söz konusu olduğunda hayatınızı kazanmak için web tasarımı yapmak kolay olmayabilir. Ancak yaratıcılığı geri kazanmak o kadar da zor değildir Etrafınıza bakın, hayat esin kaynaklarıyla dolu!

Son tavsiyemiz eğer şablonlardan tasarım yapıyorsanız özellikle konunuza yönelik hazırlanmış şablonları kullanmanız olacaktır. Her tema kategorisinde binlerce web şablonu vardır. Bu şekilde işlevsellik hakkında düşünmek zorunda kalmaz ve tasarımın kendisine odaklanabilirsiniz. Elinizden geldiğince her şey üzerinde küçük özelleştirmeler yapın. Ve alışılmış kalıpların dışında düşünmekten korkmayın!

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı