Tipografi ve Marka Yaratmak

Modern yazı tipleri ve tipografi ile büyük bir marka yaratmak mümkün müdür? Yazı tipi bir markanın başlangıcıdır, yazı tipleri anlatımı.

Tipografi ve Marka Yaratmak

Bir web tasarım profesyoneli değilseniz belirli bir marka için mükemmel yazı tipini seçerken ne kadar zaman, çaba ve para harcandığını öğrenmek sizi şaşırtacaktır. Örneğin; Coca Cola, IBM, Microsoft veya Google gibi büyük şirketler tercihlerini varsayılan bir yazı tipinden yana asla kullanmazlar. İşin aslı bu şirketlerin çoğu kendi markaları konusundaki farkındalığı arttırmak için tipografiyi yeniden keşfederler.

O halde markanız veya işiniz için mükemmel yazı tipini seçerken nasıl hareket etmelisiniz? İlk işiniz daha geleneksel olduğu kabul edilen yazı tipleri ile daha modern yazı tipleri arasında bir seçim yapmak olacaktır.

Serif Yazı Tipleri

Bunlar bir kuruluşun kullanımına yönelik en muhafazakar yazı tipleri olarak kabul edilir. Bir serif yazı tipinin tam olarak ne olduğunu merak ediyorsanız yapmanız gereken kenarlarına bakmaktır – eğer herhangi bir kıvrım veya süsleme varsa bir serif yazı tipidir. Profesyonellik veya lüks duygusu yansıtmaya çalışıyorsanız serif yazı tipi sizin için doğru seçimdir. Times New Roman serif yazı tipi için mükemmel bir örnektir.

 

Serif Yazı Tipleri

Sans Serif

Bu temiz kenarları olan ve gözün dikkatini dağıtacak gereksiz ayrıntıları içermeyen çok daha modern bir yazı tipi ailesidir. Sans serif yazı tipleri tamamen işlevsel olup bu durum onları basit mesajların hızla iletilmesinde ideal yapar. Century Gothic tipik bir sans serif yazı tipidir.

 

2 Kuralı

Bazı web tasarımcılar herhangi bir belgede üçten fazla yazı tipi kullanmamanız gerektiğini söylerler ama biz bunu daha ileri götürerek yazı tiplerini iki ile sınırlamayı öneriyoruz. Gerçekte ana içerik bloğunuz için bir yazı tipiniz, başlıklar ve alt-başlıklar için başka bir yazı tipiniz olacaktır.

2 Yazı Tipi Kuralı

Navigasyon sisteminiz muhtemelen bu ana yazı tiplerinin bir çeşidini kullanacaktır böylece her şey birbiriyle uyumlu ve tutarlı olur. Tasarım planınızda sadece iki yazı tipi görmek bir parça kısıtlanmış hissetmenize yol açıyorsa üç farklı yazı tipi de kullanabilirsiniz. Ancak bundan daha fazlası sayfanızın kararsız bir çocuk tarafından kotarıldığını izlenimini verir.

 

Tipografi Tutarlılığı

Herhangi bir online veya offline tasarım planında kullanılan yazı tiplerinin sayısını sınırlandırdığınız gibi her seferinde aynı amaç için aynı yazı tiplerini kullandığınızdan da emin olmalısınız. Yazı tiplerinizi karıştırmak web tasarım çalışmalarınıza kimi tezatlar eklemenin pratik bir yolu gibi gözükebilir ama kullanıcı deneyimi perspektifinden kötü görünecektir. İnsanların alışkanlıkları olduğunu unutmayın. Alıştıkları bir düzenin (yazı tipi seçiminiz) aniden ekranlarını kaplayan rastgele seçilmiş yazı tipleri ile bozulduğunu görmekten nefret ederler.

 

Varsayılanlardan Kaçının

Lütfen, lütfen, lütfen tasarladığınız bir şeyde varsayılan bir yazı tipini asla ama asla kullanmayın. Umarız bu cümle konunun önemini vurgulamak için yeterlidir. Logonuz, içeriğiniz veya başlıklarınız / alt başlıklarınız için varsayılan bir yazı tipi kullanmayı ciddi ciddi düşünmek müşterilerinize veya ziyaretçilerinize tek bir şey söyler: “Ben tembelim ve herhangi yeni bir şey denemek istemedim.” Eğer tasarıma gerçekten özen gösteriyorsanız yenilikçi olmak önünüze her zaman çıkacak bir zorluktur. Yeni şeyler denemek ve bunlarda olabilecek hatalar için özür dilemek asla yeni bir şey denememekten daha iyidir.

Yeni Fontlar Deneyin

Tipografi sizin yaklaşımınıza bağlı olarak çok ilginç ya da çok sıkıcı bir konu olabilir. Bu yüzden neden normalde kullanmayı düşünmediğiniz yazı tipleriyle denemeler yapmıyor ve onları kullanmıyorsunuz? Bu basit gözüken yazı tipi değişikliğinin sayfa tasarımınızda ne kadar büyük bir değişime yola açtığını görmek sizi şaşırtacaktır.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı