Ücretsiz Stock Photo Bulabileceğiniz En İyi Siteler

İyi resimler harika bir web sitesi ortaya çıkarmanın kilit bir parçasıdır. Ama kullanılacak resimleri bulmak kimi zaman zor olabilir. Fotoğrafları kendinizin çekmesi, bir fotoğrafçıdan ya da fotoğraf depoları bulunan bir siteden resimler satın almak veya ücretsiz olarak kullanılabilecek resimler bulmak seçenekleriniz arasındadır. Bu yazıda son seçeneği yani ücretsiz stock photo bulma kısmını detaylı şekilde inceleyeceğiz.

Herkesin kamu kullanımına açık ücretsiz fotoğraflar bulabileceği çeşitli yerler vardır. Bu resimlerin çoğu creative commons lisansı kapsamındadır (sadece uygun şekilde kaynak belirtmek gerekir) ya da kamuya mal olacak kadar eskidir (bu durum bir resim üzerindeki telif hakkı ortadan kalktığında gerçekleşir).

O halde herhangi bir ücretin söz konusu olmadan harika resim depoları bulabileceğiniz 8 siteyi gelin birlikte inceleyelim. İyi avlar!

Kamu Kullanımı ve Ticari Kullanıma Yönelik Ücretsiz Resimler

Bu listede ticari faaliyetler haricinde kullanmanız gerekebilecek ve ticari olarak da kullanabileceğiniz stock fotoların detaylarına gireceğiz.

Raumrot

Raumrot

Raumrot, kişisel veya ticari projeler için kullanılabilen elle seçilmiş fotoğraf depolarında uzmanlaşmıştır. Sitede bulunan tüm resimler yüksek çözünürlüklü biçimlerdedir. Resimler, her birinin creative commons lisansı temelinde sunulur ve bu kurallara uygun olarak kullanılmalıdır.

Sitenin hoş olan yönü organizasyonudur. Resimleri kategorilere göre arayabilirsiniz ve resimlerin seçilmesi kolaydır. Fotoğraflar modern olmanın yanında kompozisyon ve kapsam bakımından çeşitlilik de gösterirler.

Unsplash

Unsplash

“Ücretsiz (istediğinizi yapın) yüksek çözünürlükte fotoğraflar.” Size ait resimleri de herkesin kullanıma sunmanıza izin veren blog tarzı bir fotoğraf sitesi olan Unsplash’ın sloganı budur. Site her 10 günde bir 10 yeni fotoğrafla yenilenir ve bu şekilde hemen her zaman seçim yapabileceğiniz bir şeyler sunar.

Bu sitedeki fotoğraflar birçoğu istisnai ışığa ve neredeyse Instagram tarzı efektlere sahip olan ve arasından ihtiyaçlarınıza göre seçim yapabileceğiniz çok sayıda manzara resmini içerir. Sitede dolaşmak da başlı başına bir keyiftir. Belirli bir fotoğraf hakkında ayrıntılı bilgi istiyorsanız her fotoğrafta bulunan fotoğrafı çekene ilişkin bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Little Visuals

Little Visuals

Yüksek çözünürlüklü manzaralardan binaların yakın, detaylı çekimlerine kadar birçok seçenek vardır. Little Visuals’da çok çeşitli projeler için az ya da çok bir şeyler bulunur. Siteyi inceleyin ve fotoğrafları indirin ya da kayıt olun ve size her hafta e-posta ile yeni yeni resimler gönderilsin.

Bu site sadece birkaç aylık, oldukça yeni bir sitedir ama resimleri göz alıcı ve tazedir. Creative commons kamuya sunma sayesinde resimlerde telif hakkı bulunmaktadır ve resimlerin tümü ücretsiz olarak kullanılabilir.

Gratisography

Gratisography

Belle Design’dan Ryan McGuire’ın her hafta yeni, ücretsiz kullanıma açık fotoğraflar yüklediği eğlenceli bir web sitesidir. Resimler kişisel veya ticari projeler için kullanılabilir ve her resmin yüksek çözünürlüklü bir sürümü de vardır.

Çeşitli süper eğlenceli resimler içeren sitenin kendine has bir havası vardır. Web tasarım ile uğraşan profesyoneller için de fikir kaynağı olabilecek kadar kreatif unsurlara da sahip olabiliyor.

Free Refe Mobile Photos

Free Refe Mobile Photos

Sitede –çoğu nesneler ve manzaralar– olmak üzere çeşitli resimler vardır. Sitenin özelliği her resmin mobil aygıtlarla çekilmiş olmasıdır. İçerinden seçim yapabileceğiniz bu ücretsiz resimler dijital projelerde iyi sonuç verebilir ama fotoğrafların birçoğu baskı için yeterince büyük değildir.

Jay Mantri

Jay Mantri

Jay Mantri, her hafta sitesinde istediğiniz herhangi bir şekilde kullanılması ücretsiz olan yedi yeni fotoğraf yayınlamaktadır. Sizden bunları kullanarak “sihir yaratmanızı” beklemektedir.

Sitedeki fotoğrafların sitili değişken olmakla birlikte günlük nesneleri ve güneş gözlüklerini içeren bir fotoğraf serisi dahil olmak üzere fotoğrafların birçoğu oldukça funky bir his verir. Öyle ki bazı fotoğraflarında manipülasyon olmadığına inanmanız biraz zor olabilir.

Magdeleine

Magdeleine

Magdeleine, elle seçilmiş ve bulunmalarını kolaylaştırmak için gruplara ayrılmış bir koleksiyona sahip diğer bir sitedir. Konuya, hisse veya renge göre arama yapabilirsiniz böylece neye ihtiyacınız olduğu konusunda bir fikriniz varsa burası başlamak için harika bir yerdir.

Resim seçimleri oldukça hayranlık uyandırıcıdır ve bir dünya görüşünü karakterize eder. Resimlerin çoğu renklidir ama siyah-beyaz fotoğrafların da geniş bir seçkisi vardır.

Foodie’s Feed

Foodie’s Feed

Foodie’s Feed sitesinde leziz tatlılardan basit bahçe sebzelerine kadar aklınıza gelebilecek hemen her yenebilir şeyin resmi vardır. Siteye haftada beş (ya da daha fazla) yeni yüksek çözünürlükte resim yüklenir ve tek bir görüntünün birden fazla resim koleksiyonu da vardır (harika bir bonus).

Tüm resimler yiyecekleri lezzetli gösteren bir şekilde sergiler – bu kulağa geldiği kadar kolay bir şey değildir.

Evet, şimdilik bu kadar. Eğer, sizin de bildiğiniz farklı stock photos sitesi varsa, yorum olarak paylaşmaktan lütfen çekinmeyiniz.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı