Web Sayfası

Web sayfası nasıl olur, web sayfası nedir gibi sorular soruyorsanız, web sayfası tarihi ve website bilgileri bu yazımızda sizleri bekliyor

Web Sayfası

İnternetin ilk piyasaya çıktığı 90’lı yıllarda insanlar tarafından tam olarak ne işe yaradığı anlaşılmasa da, internet ilerleyen yıllarda gelişerek kendini her alanda hissettirmeye başlamıştır. İlk olarak insanlar bilgisayarın tanımı ve işlevlerini keşfetmeye çalışırken daha sonraları web ve web sayfası nedir sorularına cevap aramaya başlamışlardır. İnternetin ilk zamanlarda kamu kurum ve kuruluşlarda kullanılması nedeni ile insanların internete ulaşımı bir hayli geç olmuştur. Özellikle de Türkiye’de internete girebilen cihazların ve bilgisayarların yurt dışından ithal edilmesi nedeni ile web sayfası hazırlama konusunda yeterli donanıma sahip olunamadı. Zamanla gelişmeler oldu ve web sayfaları konusunda şu anki duruma ulaştık. "Web sayfası nedir" konusuna yazımızın devamında değineceğiz.

İnternetin ve Web Sayfalarının Gelişimi

Gençler ve teknolojiye ilgi duyan kişiler, bilgisayar ve interneti 90’lı yıllarda internet kafe ve eğlence salonlarında kullanmaktaydı. Bu nedenle de gelişim süreci yavaş ilerledi. Orta yaş insanların merak ve araştırma hissi genç insanlara oranla düşük olması nedeniyle internetin yazılım ve ticaret alanında yaygın kullanımı uzun zaman almıştır.

 

Okullarda Web Tasarım Dersleri Başladı

İnternet alt yapısının devlet tarafından oluşturulmaya başlanması ve özel sektörün de alt yapılara yatırımlar yapmaya başlamasıyla 2000’li yıllarda internet kullanımında hızlı bir yükseliş oldu. Özel sektöre dağıtım yetkileri verilmesi ile sektör daha çok gelişme göstermiştir. Özellikle son yıllarda devlet ve özel okullarda internet, web, web tasarımı seçmeli ders olarak verilmesi bir neslin teknolojiyle tanışmasını hızlandırmıştır.

Kendini internete yakın hisseden genç nüfus, hızla araştırmaya başlayarak interneti incelemeye almış ve çok değişik, ilginç alanlarda internetin kullanılmasını sağlamıştır. Kişisel blog sayfaları, forum sayfaları ve kurumsal sayfalar üzerinden çok yönlü etkileşimler ile insanlar bir anda dünyada ve ülkede ne olduğundan haberdar olmaya başlamışlardır.

 

Okul Web Sayfası

Okul Web Sayfası

Okuduğunuz ortaokulun ya da lisenin bir internet sayfası var mıydı? Muhtemelen 2000’li yılların başında öğrenciyseniz okulunuzun web sitesi olmalı. Okul web sayfası genellikle okuldaki öğretmenleri gösteren, başarılı öğrencileri listeleyen, varsa kurucusu hakkında bilgiler sunan ilkel sayfalardır. Ancak, şu anda özel okul web sayfaları biraz daha modernliğe kavuştular ve kurumsal yapılarını gösterebiliyorlar. Kamuda durum henüz bu kadar parlak değil.

 

Web Sayfası Nedir?

Kendini her alanda hissettiren internetin 7’den 70’e en çok merak edilen sorusu web sayfası nedir olmuştur. Website üzerinde oluşturulan resim, makale, video ve animasyonların oluşturduğu sayfaya web sayfası denir. Bu kişisel olarak bir websitesi olacağı gibi çok fazla kullanılan sosyal medya üzerinde kullanılan sitelerde de kendinize bir web sayfası oluşturma süreci de olabilir.

Web Sayfası Nedir

Kendinize ait bu web sayfaları kimi zaman Twitter sayfası olabileceği gibi, kimi zaman da Facebook sitesinin bir profil sayfası olabilir. Kendinize web sayfası nedir sorusunu sorarken, bir anda website tasarımı konusunda bulabiliyorsunuz.

 

Web Tasarım Firmaları

Website ihtiyacı 2000’li yıllarda artmaya başladıktan sonra, Web tasarım firmaları da bu doğrultuda artmaya başladı. Hem kişisel web sayfaları hem de kurumsal firma web sayfaları ihtiyaçları nedeniyle bir talep oluştu. Web tasarım firmaları ise bu taleplere karşılık verebilmek için kreatif ekipler kurmaya başladılar. Teknoloji serüveni içerisinde gelişmelerle farklı ihtiyaçlar da geldi. Hatta bazıları yok oldu, onların yerlerine farklıları geldi. Örneğin, bundan 10-15 sene önce Flash tasarım ihtiyacı ve Flash ile yapılan websiteler varken, şu anda mobil tarayıcıların Flash’ı desteklememesinden dolayı Flash website talebi kalmadı. Onun yerine mobil uyumlu web sayfası ihtiyaçları doğdu.

 

CREAMIVE Web Tasarım Olarak Sürece Dahil Olduk

Uzun yıllar öncesinde web sayfaları ile olan haşır neşirlikler sayesinde bu sektör içerisinde yer almaya başladık. Onlarca farklı markaya, onlarca farklı projede kreatif website oluşturma şansımız oldu. Her geçen gün artan tecrübemizi de yeni müşterilerimiz için kullanmak için sabırsızlanıyoruz.

Eğer kurumsal website ya da şahsi web sayfası ihtiyaçlarınız olursa veya aklınıza takılan sorular olursa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Sizleri bilgilendirmekten keyif duyacağımızı bilmenizi isteriz.

Görüşmek dileğiyle,
CREAMIVE Web Tasarım

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı3 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Güncel Yorumlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı