Web Tasarım İpuçları - Renklerin Anlamı Tavsiyeler

Web tasarım çalışması yaparken hangi renkleri kullanmalısınız? Web tasarım renklerinizin uyumlu olması ve trendleri yakalamanız için tavsiyeler.

Web Tasarım İpuçları - Renklerin Anlamı Tavsiyeler

Asla, tek bir renk tonunun gücünü hafife almayın. Renk seçiminizi olabildiğince basit tutun, çok fazla renk kullanımından kaçının. Karışıklık yaratmaktan kaçının. Gözler kas gibidir. Eğer çok fazla kullanırsanız, yorulurlar. Eğer içeriğinizde çok fazla renk kullanarak okuyucularınızı yorarsanız, okuyucularınız sebebini bile bilmeden içeriğinize olan ilgiyi yitirirler. Hedef kitlenizi ve bu kitleyi neye ikna etmeye çalıştığınızı bildiğiniz için, eğer renk seçimini doğru şekilde yaparsanız, renkleriniz, kelimelerinizden çok daha güçlü olabilir.

 

web tasarım kırmızı

Web Tasarım – Kırmızı Renkler

Kırmızı: Kırmızı genel olarak sinir, agresiflik, kan, seks ve güç ile ilişkilendirilmektedir. Kırmızı harekete geçirir. Bu renk, insanlara eyleme geçme sinyalleri verir. Kırmızıyı kullanarak “Şimdi Al” butonu tasarlayabilirsiniz. Kırmızı rengi ilgi çekici ve tutkuludur. Tüm bunların yanında enerjik bir renktir. Kırmızı rengi sizi ısıtabilir ve bu rengi, iletinizin okuyucular tarafından okunmasını mümkün kılmak için kullanabilirsiniz. Fakat, ziyaretçilerinizi yakmayın, aman dikkat! Kırmızı, görsel olarak en baskın renklerden biridir ve bu sebepten ötürü dikkatli şekilde kullanılması gerekir. Ayrıca tamamı kırmızı renkten oluşan bir sayfa, ziyaretçilerinizin sizden kaçması için yeterli bir sebeptir.

Web tasarım konusunda kırmızı kullanımına call to action durumlarında önem göstermekten çekinmeyin.

 

web tasarım sarı renkler

Sarı ve Web Tasarım

Sarı: Sarı rengi, gözlerinizin fark ettiği ilk renktir. Dikkat çeker fakat her güçlü renk gibi, bu rengin de çok kullanımı ters etki yaratabilir. Sarı rengi genellikle gün ışığı, eğlence, zeka ve idealizm gibi kavramlarla ilişkilendirilir. Ayrıca bu renk, dikkat ile yakından ilişkilidir. Sarı rengi metobilzmayı artırır fakat iştahı kapatır. Ayrıca bu renk bazı durumlarda mide bulantısına yol açabilmektedir. Sarı rengi, bir nesneyi ön plana çıkarmak için kullanılabilir. Bu rengi insanları harekete geçirmek ve insanların dikkatlerini çekmek için kullanın.

 

Mavi Web Tasarım İçin Resmiyeti Getirir

Mavi: Ruhsal konular, profesyonel ortaklıklar ve kar amacı gütmeyen kuruluşları için mavi, mükemmel bir renktir. Mavi rengi genellikle su, gökyüzü, erkeksilik, soğukluk, barış, bilgi, sadakat, güven ve merhamet kavramlarıyla ilintilidir. Bu renk düşük bir renktir ve insanlarda eylemsizlik gibi sonuçlara neden olabilir. Eğer insanları harekete geçirmek için mavi rengini kullanıyorsanız, insanları almaktan vazgeçmeyi veya almadan önce bir kez daha düşünmeyi hedefliyorsunuz demektir. Bir çok insan, satın alma işlemini bir duygu hüzmesi içinde gerçekleştirir. Bu yüzden bir çok şirket, satış ile ilgili kısımlarda kırmızı ya da sarı ya da her ikisini birden kullanmaktadır.

 

web tasarım  mavi yeşil

Sakinlik Yeşilin Sonucudur

Yeşil: Yeşil oldukça sakinleştirici bir renktir. Bu rengin tedavi gücü olduğu bilinir ve bu renk bir çok kültürde verimi sembolize eder. Bu renk doğa, çevre, para, gelişim, uyum ve samimiyet gibi kavramla ilişkilendirilmektedir. Fiziksel olarak bu renk, gözler için en kolay renktir ve ana sayfalar için mükemmel bir renk olma özelliğine sahiptir. Eğer, bitkisel ürünler satıyorsanız ya da spa & termal hizmetleri veriyorsanız bu yeşil rengi sizin için ideal olacaktır.

 

Web Tasarımda Mor Lüksü Simgeler

Mor: Mor rengi lüks ve kendine düşkün bir renktir. Bu renk, ayrıcalık, hayal gücü, ilham, zenginlik ve mistiklik kavramları ile ilişkilendirilmiştir. Mor renginin değişik tonları, çok değişik anlamlara gelebilmektedir ve yeşil rengi ile kullanıldığında hoş bir görüntü sunmaktadır. Mor rengi doğada çok nadir şekilde görüldüğü için yapaylıkla da ilişkilendirilebilmektedir. Herhangi bir finansal kuruluşun, mor rengini kendi ana rengi olarak kullanmadığına / kullanmayacağına iddiaya girebiliriz. Bu renk daha romantik bir renktir ve hayalgücüne hitap eder. Bu rengi kullanırken dikkat edin; insanların mor rengine karşı genellikle güçlü duyguları vardır. Ya bu rengi severler, ya da tamamen nefret ederler.

 

Harekete Geçiren Renk: Turuncu

Turuncu: Doğada bu renk, mevsimlerin değişimini sembolize etmektedir. Bu renk sonbaharın rengidir. Bu renk genellikle yaratıcılık, enerji, titreklik, sağlık, aktivite ve sosyallik gibi kavramlarla ilişkilendirilmektedir. Bu renk, kırmızı rengi kadar agresif bir renk değildir fakat yine de dikkat çekme konusunda oldukça iyi bir renktir. Herhangi bir agresifliğe ya da etkiye yol açmadan güzel bir şekilde dikkati çekebilir. Mavi renk ile birlikte kullanıldığında oldukça iyi iş görür ve bu renk, genç kitleyi hedefleyen finansal kuruluşlar tarafından kullanılan renktir. Beyni çalıştırmak için ve harekete geçirmek için oldukça yeterli bir renktir.

 

web tasarım siyah

Siyah, Web Tasarım Alanında Kötümserlik Getirir

Siyah: Siyah rengi genellikle gece, ölüm, güç, ağırlık, şıklık, resmilik, ciddilik, dinginlik, ve bilinmezlik gibi kavramlarla nitelendirilir. Siyah arkaplan üzerine beyaz renkli yazılar, bir tasarımcının yapacağı en vahim hatalardan birisidir. Bunun sebebi ise, siyah olan arkaplan, beyaz yazıyı okumayı güçleştirmektedir. Fakat bir çok internet sitesi, bu rengi fikir ayrılığı hissi yaratmak için kullanmaktadır. Siyah rengi, gizlilik ve şaşırtıcılığı temsil etmek için kullanılmaktadır. Bu özellik de bu rengi gizemli hikayelerin yazarları için mükemmel kılmaktadır. Kırmızı ile de kullanıldığı zaman tadından yenmez. Doğru şekilde kullanıldığı zaman siyah rengi oldukça entellektüel bir renk olabilir.

Ancak, web tasarım çalışmalarında siyah arka planların kullanımı 90’lı yıllarda kalmıştır. En azından biz öyle ummaktayız!

 

Kutsal Renk: Beyaz

Beyaz: Beyaz rengi genellikle saflık, masumiyet, mükemmellik, erdem, temizlik, yumuşaklık, kutsallık, doğruluk ve basitlik gibi kavramlarla ilişkilendirilmektedir. Okunması en kolay renk olmasının yanı sıra, çoğu zaman arka planlar için en iyi renk seçeneğidir. Bunun sebebi de, arka planda beyaz renginin kullanılması, diğer renklere ehemmiyet kazandırmaktadır. Bazen, mesajınızı iletmenizin en iyi yolu basitlikten geçebilir. Fakat, bilgisayar ekranlarının renkli olduğunu düşündüğünüz zaman, çok fazla beyaz renk kullanımının, okuyucularınıza baş ağrısı vermekten başka bir işe yaramayacağı sonucuna varmanız uzun sürmez. Hiç bir kimse, beyaz bir ışığa uzun süre maruz kalmak istemez. Beyaz arka planın üstüne siyah renkli metinler, çok da sağlıklı bir seçim değildir.

Web tasarım çalışmalarında beyaz rengi varsayılan (default) renk olarak da görülür. Eğer, bir arka plan için renk belirlemediyseniz, bu beyaz olacağını anlamına gelmektedir. Yoğun beyaz arka planlar arasında farklı çizgiler ile geçişler yapabilirseniz, modern ve trend bir çizgi yakalamanız mümkün olacaktır.

 

Gri Rengi Sanatı Çağrıştırır

Gri: Gri rengi fotoğrafçılık ve sanat siteleri için mükemmel bir renktir. Bu gibi sitelerde gri renk kullanılarak, sanat eserinin ya da fotoğrafın renklerinin dikkat çekmesi sağlanır. Gri rengi, siyah ve beyaz renginin dengesi ve kendisinin tamamlayıcısı durumundadır. Gri rengi tarafsızlık, denge, güven, güvenilirlik, klasiklik, olgunluk ve zeka ile ilişkilendirilmektedir. Mavi ve gri rengi, finansal kuruluşlar ve üniversitelerin sıkça kullandığı renklerdendir.

Bir web tasarım ajansı olarak bu rengi biz de sitemizde sıklıkla kullanmaktayız. Özellikle de beyaz ve gri parçalı arka plan kullanımları sitemize kolay geçişler sağlamaktadır.

 

Kurumsal Kimlik ve Renk Uyumu

Renklerinizi seçerken, doğanın uyumunu ve ilgisini çekmek istediğiniz hedef kitleyi göz önünde bulundurun. Renk seçimini çok fazla değiştirmeyin, bir kararda sabit kalın. Bu seçimin, markanızın bir parçası olacağını ve logonuzun sizleri iyi bir şekilde temsil etmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Yani, kurumsal kimlik çalışmalarınızda kullanacağınız ana renginiz ya da renkleriniz kesinlikle kesinleşmiş olmalıdır.

Bağlam, ilk olarak düşünmeniz gereken şeydir –bunu ancak hedef kitlenizi tanıyarak göz önünde tutabilirsiniz. Zıtlıktan mükemmelliği yaratın. Bunu yaparken, göze mükemmel görünen ve birbirinin bütünleyicisi konumunda bulunan renklerden faydalanın.

 

web tasarım bunlardan kaçının

Tamamlayıcı Renkleri Kullanın

Ek olarak birbirinin tamamlayıcısı konumundaki renkler, gözü daha az rahatsız etmektedirler. Chicago’daki Loyola Üniversitesi Güzel Sanatlar Profesörü Frank Vodvarka’ya göre “Yeşilin, cerrahi müdahale odalarında kullanılmasının sebebi, insan organlarında bulunan kırmızı ve tonlarının etkisini nötrlemek ve konumsal göz yanılmalarını engellemektir.” Renkler bir çok amaç için kullanılabilir, onları kendi lehinize kullanın.

 

Renk Kullanımı ve Renk Körlüğü

Ayrıca, herkesin bir rengi aynı şekilde görmediğini de göz önünde bulundurun. Erkeklerın %6 ile %9’u ve kadınların %0,8’i renk körüdür. Korkmayın, eğer zıt ve tamamlayıcı renkleri kullanırsanız, bu insanların üzerinde aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Renk seçmeye çalışan bir çok kişi için asıl sorun, doğru rengin kültürel bir obje olduğudur. Belli bir kesim için oldukça kullanışlı olan bir şey, bir başka sosyo-ekonomik grup için işe yaramayabilir. Tekrar tekrar söylüyoruz, araştırmanızı iyi yapın – hedef kitlenizi iyi tanıyın ve doğru renk seçiminde yetkin hale gelin.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı