Web Tasarım Trendleri 2014

2014 web tasarım trendleri, kaliteli web tasarım, tek sayfa tasarım, web tasarım hakkında bir çok önemli bilgi ve örnekleri bu yazıda bulabilirsiniz

Web Tasarım Trendleri 2014

Son birkaç yılda web tasarımı konusunda, önümüzdeki günlerde ne gibi şeylerle karşılaşacağımızı tahmin edemememize yol açan önemli değişikliklerle karşı karşıya kaldık. Şahsen bizim, gelecek yıl web tasarım trendleri ile alakalı bir kaç tahminimiz var. Yazının devamında çok detaylı bilgilere ve çeşitli örnekleri de inceledik. Haydi siz de bizimle aynı fikirde misiniz, görelim!

Yükselen Web Tasarım Trendleri

Bugünlerde yükselen çok az sayıda web tasarım trendi bulunuyor. Bu yıl, web tasarım dünyası oldukça ilgi çekici olacağını düşünüyorum ve bu yılki web tasarım trendleri bazı heyecan verici ve yeni trendlerin ortaya çıkmasına yol açacak.

Flu Arkaplanlar

Geçtiğimiz yaz iOS 7 piyasaya sürülünce, tasarımcılar bu gelişmeyi çılgınlar gibi kaynak olarak kullanmaya başladılar. Bunun sonucunda, flu arkaplanların kullanımında büyük bir artış meydana geldi. Buradaki fikir, sizin şu an kullandığınız ara yüzün, bir öncekinin üstüne konulmasıdır. Tuvaletinizdeki ya da banyonuzdaki buzlu camları düşünün. Bu arka planlardan birden çok kullanıldığında oldukça harika görünümlü doğrusal olmayan meyiller ortaya çıktığı için oldukça iyi bir trend.

Emotions of sound web tasarımı

Sesin Duyguları

Trippeo web tasarımı

Trippeo
Basit Animasyonlar

iOS 7’den sonra yükselişe geçen bir diğer trend de basit animasyonlar oldu diyebiliriz. Bu trendi bazı internet sitelerinde ya da uygulamalarda rahatlıkla görebilirsiniz. Bu animasyonlar, tasarıma kişisellik katan unsurlardır. Ayrıca, bu animasyonları vücut hareketleri esnasında görebilirsiniz. Buna bir örnek, mesajlardaki baloncukları yukarı aşağı hareket ettirdiğinizde baloncukların birbirine çarpması verilebilir. Bir diğer örnek olarak ise tıklatıldığında aktif olan etkinlikleri söyleyebiliriz. Sizler bu etkinliklere tıkladığınızda, aşağı doğru inmektedir. Bu gibi bir çok örnek, yoğun şekilde CSS animasyonları ve geçişleri kullanılarak elde edilebilir.

Theme Kingdom web tasarımı

Theme Kingdom

Big Cartel web tasarımı

Big Cartel
Basit Renkler

Geçtiğimiz yıl boyunca, koyu ve açık renkler, kendi çaplarında isim yaptılar. Fakat, açık ve koyu renk kombinasyonları oldukça fazla kullandılar. Aslında bu trend hakkında konuşurken, sizlerin Google’I göz önüne getirmenizi istiyoruz. Google’in kullanıcı ara yüzünün çoğunda açık griler ve diğer renkleri kullanılarak, web siteleri oldukça net bir görünüme kavuşturulmuş.

UI Kit web tasarımı

UI Kit
Daha İyi Kullanıcı Deneyimi

Son günlerde bir hayli artan ve yoğun talep alan unsur, kullanıcıların internet sitelerinde edindiği tecrübeler olmaktadır. Ben bunun sadece yükseleceğini düşünüyorum. İnternet sitelerinde ve uygulamalarda, daha iyi genel tecrübe sunmak için, kullanıcı tecrübesi ve iş stratejisini kombine etme hususunda büyük gelişmeler olmuştur. Bu, iş yeri açısından oldukça parlak ve zekice bir hareket olmaktadır.

Exposure web tasarım

Exposure

Trail Spring web tasarım

Trail Spring
Daha fazla kaydırma, Daha Az Tıklama

Son yıllarda yapılan araştırmalar, kullanıcıların tıklama yerine kaydırma hareketini daha sık kullandığını gözler önüne sermiştir. Bu belki de, tek sayfadan oluşan internet sitelerinin ya da blog sayfalarının başarılı olma sebeplerindendir. Hikaye anlatıcılığını kullanıcı deneyimi / kullanıcı tecrübesi ile birleştirdiğinizde, karşınıza uzunca bir sayfa çıkmaktadır. Bizce bu tip internet siteleri, popülerliklerini sürdürmeye devam edecekler. Yanlış anlaşılmasın, bu internet siteleri, internetin en dibine kadar kaydırma sunmak yerine, çoklu sayfa kavramını ortadan kaldıracaklarını düşünüyoruz.

NBA All Stars web tasarım

NBA All Stars / Spor

Robby Leonardi Portfolyo web tasarım

Robby Leonardi / Portfolyo Web Tasarım

Minimal Monkey Blog web tasarımı

Minimal Monkey / Blog Web Tasarım

Adam Hartwig Portfolyo web tasarımı

Adam Hartwig / Portfolyo Web Tasarım

The Interactive Ear web tasarım

The Interactive Ear

Angry Bear Portfolyo web tasarım

Angry Bear / Portfolyo Web Tasarım
Büyük Yazı

Yazı, internet ortamında da büyük ilgi görmeye devam ediyor. SVG ikon yazı tiplerine artan destek ile birlikte, bu yazı tipleri oldukça popular olmaya başladı. İnternette matbaacılığı düşündüğümüz zaman, tasarımla bütünleşen büyük ama çok büyük yazı tipleri aklımıza geliyor. Bu yazı tipleri büyük, kalın ve güzeller; fakat özellikleri sadece bunlarla sınırlı değil. Ikon yazı tipleri, Iconic konusunda muhteşem olan bazı geliştiriciler tarafından yeniden düzenlendi ve ikonların responsive hale gelmesi sağlandı.

Semplice web tasarımı

Semplice

Design Week Portland web tasarımı

Design Week Portland

Florian Tessloff

Florian Tessloff
Kişisel İçerik

İnsanlar, özellikle internet ortamında resmi olmayı sevmezler. Karşılarında bir makine ile muhatap olma fikrinden pek hoşlanmazlar. Bu yüzden, sitelerine içerik koyan kişilerin, şirkette sadece bu içerikleri yazan bir insan varmışçasına içerik oluşturduğunu görebilirsiniz. İçerik oldukça önemlidir ve hedef kitleniz ile bağlantıya geçmenizi sağlayan tek unsurdur. Sizler de bu unsuru kişiselleştirmelisiniz. Resimlerinizi ve içeriğinizi arkadaş canlısı, çekici ve şirin hale getirin ki müşterileriniz sizle iletişime geçmekten zevk alsın.

Sevimli Hakkında Sayfası Web Tasarımı

Gis Hakkında

Kişisel içerik başlığını kendi şirketiniz için de yorumlayabilir farklı sonuçları elde edebilirsiniz. Ayrıca, daha önce paylaştığımız Her Hakkımızda Sayfasında Olması Gereken 5 Özellik başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Alçalan Trendler

Diğer yandan, bu yıl oldukça az görünmeye başlayan bazı trendler de mevcut. Web Tasarım ve sektör trendlerinin sürekli kendini yenilemesi ve geliştirmesini görmek heyecan verici öyle değil mi? Umarız yazımızın bu bölümünü okuyunca üzülenlerden olmazsınız.

Düşük kalitede fotoğraf ve video

Bir tasarımcı olarak, orijinal fotoğrafçılık oldukça kötü bir fikirdir. Fakat, geçtiğimiz iki yılda, internet sitelerinde kullanılan fotoğrafların kalitelerinin arttığını fark ettiniz mi? Bu durumun kesinlikle başlıklardaki tam genişlik ve uzunluk gibi, fotoğrafların artık birer tasarım unsuru olarak görülmesiyle ilgisi olduğunu düşünüyoruz. Düşük kalitedeki fotoğraflar yavaş yavaş yok olmaya ya da kötü sonuçlar vermeye başladı. Sektör, fotoğraf kalitesi konusunda çıtayı oldukça yükseğe çıkardı – ki öyle olması da gerekiyordu. Bir şirketin markalaşması ya da tasarımı konusunda kalite ön planda ise, fotoğraflar otomatik olarak içeriğin birer parçası haline geliyorlar. Video kalitesi için de aynı şeyleri söylersek, yanlış bir iş yapmış olmayız.

Agst Web Tasarımı

Agst
Düz ve taklitçilik

Düz ve taklitçi tasarım trendi yavaş yavaş yok oluyor. Bu iki uç trendin kaybolmaya ve algılanması güç doğrular ve gölgelerden ibaret olmaya başladığına inanıyoruz. Her iki trendin taraftar kitleleri, bunların sadece birer trend olduklarını ve elbet bir gün yok olacaklarını iyice kavramalılar.

Genişletilmiş Formlar

Minimalizmin ve basitliğin yükselmesiyle birlikte, formların kolayca doldurulabilir hale getirildiğini siz de fark etmişsinizdir. Bunun sebebi ise, şirketlerin sonunda bizim araştırmacılarımızın dediklerine kulak vermesidir. Daha büyük ve daha uzun olan bir form, daha az başarılı bir şekilde doldurulmaktadır. Elektronik posta adresinizi ya da şifrenizi iki kere girerek doğrulama yapmanızı gerektirmeyen bir forma en son ne zaman rastladınız? Miktar ne kadar olursa olsun, yeni doğmuş çocuğunuza e-posta adresi almak için hayatınızın her detayını soran formlarla karşılaşmaya devam edeceksiniz.

Treehouse Form Tasarımı

Treehouse Form Tasarımı

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı