Yeni Airbnb Logosunun İncelenmesi ve Web Tasarımı

Yeni Airbnb Logosunun İncelenmesi ve Web Tasarımı - Logo incelemesi, web tasarımı, web sitesi tasarımı incelemesi konularında detaylı bir içerik.

Yeni Airbnb Logosunun İncelenmesi ve Web Tasarımı

Daire kiralamak zorundaki kullanıcılar için güzel bir topluluk oluşturmuş olan Airbnb, bir kaç gün önce, şaşkınlık yaratan kendi internet sitesinin yeni web tasarımını duyurdu ve eski Airbnb tasarımının yerini alacak yeni modern logosunu tanıttı.

Bu internet sitesinin özelliği aynı kaldı. Hala grafiğe yönelik güncellemeleri kullanıcılarına sağlıyor.

Yeni bir internet sitesiyle Airbnb tasarımın flat trendlerini takip ettiğini gösterdi: Artık fazla gölge ve meyilli alan kullanılmıyor, sakinliği ve özgürlüğü simgeler nitelikte daha fazla beyaz alan mevcut ve güçlü geometrik sırada bulunan, balon ve kalın olmak üzere hafif yazı stilleri kullanılıyor.

airbnb flat tasarım

Airbnb Flat Tasarım

Web Sitesi

İlk olarak web sitesi tasarımı üzerine odaklanalım. Sitenin her bir sayfası, müşteri geridönütlerine istinaden yeniden düzenlenmiş: Ortaya çıkan sonuç ise ihtiyaç duyulan bilgiyi bulmak oldukça kolaylaştırılmuş ve hızlandırılmış. Ayrıca platform genel olarak daha çekici hale getirilmiş.

Yenilenen grafikler, yeni bir ev arayan insanlar için neyin değerli olup olmadığını ortaya koymuş.

airbnb web site

Airbnb Web Site

Konaklama sayfasını açar açmaz, bilgisayar ekranının üst kısmını tamamen dolduran daire resimleri dikkat çekmektedir. Eski siteden farklı olarak, bu alandaki fotoğraflar üzerinde herhangi bir yazı bulunmamaktadır. Airbnb, tam olarak aradığınız daire üzerine odaklanmanızı istemektedir.

Resimlerin alt kısımlarında, kaç adet insanın konaklayabileceği, değerlendirme puanları, yatak sayısı ve ev sahibinin resmi gibi önemli bilgiler bulunmaktadır.

Eğer sayfayı aşağı doğru indirmeye devam ederseniz, dairenin sizlere sağladığı kolaylıklardan tek gecelik fiyata kadar ek bilgilere ulaşabilirsiniz. Sayfanın en alt kısmında “Ev sahibi hakkında” bölümünde ev ile ilgili yararlı incelemelere ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

airbnb web site içerği

Airbnb Web Site İçerği

Sitede yapılan geliştirmelerden birisi de, rezervasyon eklentisinin, sayfanın sonuna doğru hareket ettiğiniz durumlarda bile halen görünüyor olmasıdır. Bu sayede eğer rezerve etmeye karar verirseniz, tekrar sayfanın en üstüne çıkmanıza gerek kalmamaktadır.

Şimdi ise yenilenen tasarımı grafik açısından inceleyelim. Airbnb, gezide kalacak yer arayan öğrencilerden, daha yaşlı müşterilere kadar değişkenlik gösteren farklı müşteri profillerini etkilemek için, sahip olduğu platformu daha ferah ve temiz bir görünüme kavuşturmaya karar vermiş.

Yeni kullanıcı arayüzü ise oldukça minimal bir tasarıma sahip ve sadece basit bileşenlerden oluşuyor. Daha önceden kullanılan skeuomorfik tasarım tamamen terkedilmiş, sivri kenarlar yerini gölgeli kenarlara bırakmış ve kullanışlılık en önemli bileşen haline gelmiş.

Yeni internet sitesindeki butonların, kelimelerin ve logoların hepsi, herhangi bir gölgeleme tekniği kullanılmadan tasarlanmış fakat bunların hepsi oldukça düz ve sade. Daha da fazlası bir çoğu düz bir renk olan magenta rengine boyanmış. Bunun sebebi ise, Airbnb`nin kurucusu Ceo Brian Chesky`nin bu rengi sevmesinden kaynaklanıyor. Chesky, magenta renginin modern bir his oluşturmanın yanı sıra, eğlenceli bir ton olduğunu ve enerji duygusunu hissettirdiğini söylüyor.

Bu yeniden tasarım fikri ayrıca bir korkudan kaynaklanmaktadır. Zamanında Chesky, eski tasarımın ve logonun, kullanıcıları etkileme kabiliyetini yitirdiğini farketti ve bu yüzden, şirketin yeni kimliğine ve görünüşüne uygun olan değişiklikleri gerçekleştirme vaktinin geldiğine karar vardi.

Yeni Airbnb Logosu

Sitenin yenilenen web tasarım, hemen hemen her kullanıcı tarafından farkedilebilmektedir, fakat sadece oldukça dikkatli kullanıcılar bir yeniliği farkedebilirler. Airbnb`nin yeni logosundan bahsediyoruz. Eski ve alt sınıf “airbnb”, şimdilerde yerini “Bélo” olarak bilinen logoya bırakmış durumda.

Yeni Airbnb Logosu

airbnb logo

Eski Airbnb Logosu

airbnb eski logo

Eski logo, gölgeler, parlak ve baloncuk efektleri ile nitelendiriliyordu. Ayrıca eski logo kalın yazı tipleriyle birlikte kullanılıyordu ve Facebook ya da Twitter logolarının renklerine benzer açık mavi rengindeydi. Bu logo, şirketin ilk yıllarında oldukça iyi iş görmekteydi. Tabi o yıllarda platformun ücreti ve Airbnb`nin dünya çapında tanıtılması gibi grafiklerden daha önemli bazı sorunlar vardı. Bu sorunlar bir şekilde çözüme kavuşturulduktan sonra, estetik önemli bir hal almaya başladığı için grafik üzerine yoğunlaşma zamanı gelmişti.

İngiliz DesignStudio tarafından tasarlanan yeni logo, “sahiplik” anlamına gelen “belonging” fikrine sahip ve ismi olan “Bélo” buradan geliyor. Bu fikrin seçilmesinin sebebi ise şöyle açıklanıyor; “sahiplik, insanoğlunun vazgeçemeyeceği bir duygudur.”


İnternet sitesinin sembolü ise A harfini oluşturmak için açılan bir kağıt rulosundan oluşmaktadır. Bu sembol ayrıca bizlere kolları başının üstünde olan bir insanı ya da baş aşağı duran bir kalbi anımsatmaktadır. Yani genel olarak logo insanları, yerleri ve sevgiyi temsil etmektedir.

Hiç şüphesiz bu sembol daha modern, daha temiz görünüme sahip ve dünyayı gezerken daha kolay şekilde fark edilebilir.

Aslında Airbnb, hiç kimsenin “aynada yansıtarak ya da kumda kabartarak” yeniden üretemeyeceği bir logo istiyordu ve şirket bu yeni logonun Nike`nin ya da McDonald`s`ın logoları gibi ikonik olacak derecede bilinir olacağını umuyor.

Fakat bu logo kusursuz değil. Twitter hesabında 290,000`den fazla takipçisi olan ünlü Alman tasarımcı Erik Siekemann, Airbnb`nin yeni logosunun, 2003 yılında kurulan “Automation Anywhere” isimli teknoloji şirketinin logolarından birisine oldukça benzediğini fark etti.

Elbeteki iki logo arasında birçok farklılık bulunuyor: “Automation Anywhere” logosu sarı ve turuncu karışımı bir renkte iken Airbnb`nin logosu magenta renginde. Ayrıca Airbnb`nin logosu biraz daha ince bir görünüme sahip. Bu ufak değişkenlere rağmen, analoji oldukça kuvvetli. Airbnb, hemen duruma müdahale ederek bu sorunun çözümü üzerinde iki firmanında birlikte çalışma gösterdiğini ve “Automation Anywhere” şirketinin Airbnb`nin yeni logosuna benzemeyecek olan yeni bir logo tasarlama aşamasında olduğunu belirtti.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
web sitesi tasarımıskeuomorfik tasarımyeniden tasarımyeni logoweb site logobaşarılı logo tasarımıairbnb logoflat tasarımweb site içeriğilogo incelemesiweb tasarım incelemesi
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

Creamive
creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı