İnternet Sitesi

İnternet sitesi nedir, ilk internet sitesi ne zaman kurulmuştur, Türkiye`de internetin tarihi gibi açıklayıcı bilgilerin bulunduğu sayfa.

İnternet Sitesi

İnternet siteleri 90’lı yıllardan itibaren şirketlerin kullanımına açıldı. Milenyum çağı öncesinde özellikle de modern dünyaya uyum sağlamak isteyen firmalar bir internet sitesi sahibi olmayı amaçladılar ve günümüzün teknoloji çağına o zamandan adım atmış oldular. Bazı çok büyük firmalar ise internet dünyasındaki potansiyeli göremediler ve çok bekleyip 2010’lardan sonra site sahibi oldular. Bu firmaların birçoğu .com domainlerini almadılar ve başkalarına kaptırdılar. Peki internet sitesi yaptırmak istediklerinde ne oldu? Hepsi çok yüksek bedellerle bu alan adlarını almak zorunda kaldılar. İnternet sitesi dünyasına böyle bir başlangıç yapmak istedik. Yazımızın devamında detaylarıyla bu konuyu işleyeceğiz.

İnternet Nedir?

İnternet, sunucuların (yayıncı) ve bilgisayarların (istemci / bilgi isteyen) birbirlerine bağlanmasıyla oluşan elektronik iletişim ağına verilen isimdir. Türk Dil Kurumu, internet ifadesini genel ağ olarak tanımlamaktadır. Bunun yanı sıra gündelik hayatta internet sadece net kısaltmasıyla da ifade edilebilmektedir.

İnternet, milyonlarca ticari, devlet, akademik ve serbest bilgisayar ağlarının birbirleriyle olan etkileşimleri ile bağlanmıştır. Farklı protokollerle birbirine bağlanan bilgisayar ağları üzerinden bilgiler paketler halinde iletilmektedir. En yaygın kullanılan bilgi transferler protokolleri e-posta, internet siteleri, dosya aktarım protokolleri ve çevrim içi oyunlardır.

İnternet 60’lı yıllarda ABD tarafından ülke içerisinde gerekli kurumların (özellikle de askeri çalışmalar) birbirleri ile iletişim içerisinde olabilmesi maksadıyla geliştirilmeye başlanmıştır. Sonraları diğer ülkelerin de bu konuya dahil olmasıyla birlikte 1990’lı yıllarda şu anda kullandığımız günlük internet sisteminin temeli atılmıştır.

İntranet Nedir?

İnternet, dışarıdaki bilgisayar ağlarının birbirleriyle bağlanması iken, İntranet ise yerel bilgisayar ağlarının birbirleriyle bağlanmasıdır. İntranet bünyesinde birçok ağ olabileceği gibi sadece bir ağ da olabilir. Genellikle büyük çaptaki firmalar personellerinin şirket içerisinde bilgi paylaşımını amaçlamaktadır.

İnternet Sitesi Nedir?

İnternet sitesi, internet platformu üzerindeki sayfaların animasyon, metin ya da görseller ile kullanıcılara bilgi sunan belgelerin bütünüdür. Kullanıcılar bir internet sitesine normal (http) ve güvenli protokoller (https) üzerinden benzeri olmayan isimler sayesinde bağlanabilirler. Bu protokolleri kullanabilmeleri için bir alan adı da kullanılmalıdır. Örneğin; creamive.com bir alan adı, https://www.creamive.com ise bir (URL) internet adresidir. Çalışacağınız web tasarım şirketleri sizin için hem domaininizi hem de web adresinizi oluşturacak çalışmaları da yapacaktır.

İlk İnternet Sitesi

İlk internet sitesi CERN kuruluşu tarafından 1991 yılında oluşturuldu. 30 Nisan 1993’te ise tüm internet kullanıcılarının erişebileceği şekilde yayınlandı. Böylelikle World Wide Web (www) ilk kez kullanılmaya başlandı

İlk İnternet Sitesi

Web tasarım açısından sıfır olarak ifade edilebilecek olan bu internet sitesi sadece HTML tabanlı olarak hazırlandı. Yani bu sayfada herhangi bir tasarım çalışması bulunmamaktadır.

http://info.cern.ch/hypertext/WWW/TheProject.html adresinden erişilebilen internet sitesi, şu anda tüm kullanıcıların ulaşabileceği şekle sokuldu ve yayın hayatının 23. senesine devam etmektedir.

Türkiye’de İlk İnternet

Türkiye şu anda olduğu gibi ilk zamanlarda da internet konusunda yoğun ilgiye sahip ülkelerin başındaydı. 12 Nisan 1993 tarihinde 64 Kbps kapasiteye sahip bir hat kiralandı. ODTÜ sistem salonundaki yönlendiriciler kullanılarak ABD ile bağlantı kuruldu. Böylelikle, bu tarihi Türkiye’de ilk internet kullanılan tarih olarak hafızalarımıza kazıdık. Türkiye’de ilk internet sitesi için resmi bilgilere ulaşılamasa da, ilk internet sitesi muhtemelen ODTÜ ya da Bilkent Üniversitesi tarafından hazırlanmıştır.

İnternet Sitesi Fiyatları

İnternet sitesi fiyatları genel olarak istenilen özelliklere, tasarımı ve kodlaması yapılacak sayfa sayısına, alt yapı gereksinimlerine göre değişmektedir. Fiyatları belirleyen başka bir etmen ise muhtemel ziyaretçi sayılarıdır çünkü sayfalarınızı ziyaret edecek kişi sayısı gerçek manada fazlaysa, daha kapsamlı bir sunucu tedarik edilecektir. Ancak, kurumsal siteler için genellikle standart hosting paketleri ya da küçük sunucular kullanacağı için fiyat konusunda ekstra bütçeler gerekmeyecektir.

Kurumsal Web Site Hizmetlerimiz İlginizi Çekebilir

Kurumsal bir web sayfası tasarlatmak istiyorsanız, kreatif ekibimiz sizin için farklı alternatifler sunabilir. Sadece bizimle iletişime geçmeniz ve istediğiniz özellikleri iletmeniz yeterli olacaktır. Sonrasında firmanız için neler yapabileceğimize dair detaylı bir incelemenin ardından sizleri bilgilendirebiliriz. Eğer aklınıza internet siteleri ya da web tasarımı hakkında soru takıldıysa, lütfen bize sormaktan çekinmeyiniz.

Görüşmek dileğiyle,
CREAMIVE Web Ajansı

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı