İşe Yarayan 10 Google Servisi

İşe yarayan Google servisleri ve Google hizmetleri için bu yazıyı okuyabilirsiniz. 10 tane birbirinden değerli servis ile işleriniz kolaylaşsın.

İşe Yarayan 10 Google Servisi

Arama motorlarının başında gelen Google; sosyal medya, belge düzenleme, e-posta servisi, video yükleme, depolama ve arama yapma gibi servislerin dışında işe yarar birçok hizmet daha sunuyor. Çoğumuzun farkında bile olmadığı bu servisler, iş hayatında ve günlük hayatta destek vererek büyük kolaylık sağlıyor. Bu servislerden 10 tanesi yazının devamında yer almaktadır.

Google Hesap Etkinliği

Bu servis, Google hesabınızı daha verimli kullanmaya yarıyor. Hesabınız üzerinden etkinleştirebileceğiniz bu özellik sayesinde, her ay periyodik olarak Google’dan kullanım raporunu içeren bir mail alıyorsunuz. Böylece, aylık e-posta alım ve gönderimleriniz, sık kullandığınız arama sözcükleri size bildiriliyor.

 

Google Meter

Google’ın bu servisi, yalnızca Gmail hakkındaki istatistikleri bildiriyor. Böylece aldığınız e-posta sayınız, size gelen e-postaların çoğunlukla kim tarafından gönderildiği, e-posta alışverişinizin hangi günlerde ve saatlerde daha yoğun işlediği ve bunlarla birlikte daha birçok istatistiği görmeniz mümkün olmaktadır.

 

Google My Maps

Bu servis, Google Maps servisiyle entegre olarak çalışmaktadır. Böylece haritalar üzerinde kendi rotanızı ve konumlarınızı belirleyerek kendi haritanızı oluşturmanız mümkündür. Kaydolan haritalar, tekrar tekrar aynı rota ve aramaları yapmanızı engelleyerek size zaman kazandıracaktır.

 

Google Schemer

Web sitesi hizmeti olan Google Schemer, çevrenizdeki mekanları bulmanıza olanak sağlayan bir servistir. Aynı zamanda mobil uygulamasını edinmek de mümkündür.

 

Google Hangouts

Google Hangouts

Bu servis sayesinde video destekli konferanslar oluşturmanız mümkün olmaktadır. Birçok uluslararası ajans da Google Hangouts sayesinde diğer ülkelerdeki ofisleriyle iletişime geçiyorlar. Skype’a önemli bir alternatif olarak düşünebilirsiniz. CREAMIVE web tasarım ajansı olarak biz de bazı durumlarda Google Hangouts’u tercih etmekteyiz.

 

Google Takeout

Bu servisle Google üzerindeki tüm verilerinizi tek bir noktada toplayarak kolayca ulaşmanız mümkündür.

 

Google Zeitgeist ve Hot Trends

Zeitgeist servisiyle, Google üzerinden yapılan aramalar sonucu istatistiklerin düzenlenmesiyle size yıllık bir rapor gönderilir. Hot trends servisi ise daha güncel ve trend olan konuların raporunu kayda almaktadır. Eğer, Google’da reklam yayımlıyorsanız, bu iki özelliği sıklıkla kullanmanız gerekmektedir. Çünkü, o anda hangi aramaların daha fazla yapıldığını ve potansiyel gösterimlerle en fazla verimi nerelerden alabilirsiniz, bunları rahatlıkla analiz etmenize olanak sağlanıyor.

 

Google Latitude

Google Latitude, konum izleme servisidir ve akıllı telefonunuz üzerinden Google’a konumunuzu bildirmenize olanak tanıyor. Böylece Latitude’a eklemiş olduğunuz arkadaşlarınızın nerede bulunduklarını harita vasıtasıyla takip edebiliyorsunuz.

 

Google Public DNS Servisi

Google Public DNS Servisi

Bu servis size daha fazla güvenlik ve yüksek hız özellikleri sunmaktadır. Ülkemizde de sıklıkla kullanılan bu DNS servisi, geçtiğimiz senelerde engellemelerle karşılaştı. En bilinen DNS adresleri ise: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 IP adresleridir.

Ayrıca, Yandex DNS servisi de alternatifler arasında görülebilir çünkü ülkemizde sıklıkla yaşanan sorunlar nedeniyle Google DNS servisi engellenebiliyor.

Yandex DNS Servisi için 77.88.8.8 ve 77.88.8.1 IP adreslerini kullanabilirsiniz.

 

Goo.gl URL Kısaltıcı

Çok uzun web adreslerini, özellikle paylaşım esnasında, kısaltma ihtiyacı duyabilirsiniz. Görüntü kirliliğini büyük oranda önleyen bu servisle uzun URL’leri oldukça kısa URL’lere çevirmeniz mümkün olmaktadır. Bit.ly için bir alternatif olsa da bit.ly daha fazla kullanıma sahip olarak görünüyor. Ancak, Blogspot vb. Google hizmetlerini kullanıyorsanız, Goo.gl varsayılan URL kısaltma servisi olarak karşınıza çıkacaktır.

Bu hizmet sayesinde Google, bu servisi kullanan internet siteleri hakkında daha fazla bilgiye ve veriye sahip oluyor. Bunun sonucunda da, Google sıralamaları etkileniyor denilebilir ancak bunun için kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Evet, belki de bilmediğiniz Google servisleri bu yazıda yer alıyor olabilir. Eğer, sizi takip edenlerin de bu servislerden haberdar olmasını isterseniz, sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Ayrıca, sizin de önemli bulduğunuz ve bu listede yer almayan Google servisleri varsa, lütfen yorumlar kısmıyla yazıya destek olmaktan çekinmeyiniz.

tarihinde Genel, Sosyal Medya kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Kurumsallaşma Nedir?Kurumsallaşma Nedir?
TV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı KullanınTV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı Kullanın
Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM)
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı