TV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı Kullanın

TV Reklamları ve marka farkındalığı. Televizyon reklamlarının etkilerini gözlemlemek için arama motorları ve sosyal medya takip edilmelidir.

TV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı Kullanın

Çok ekranlı bir dünyada yaşadığımız bir sır değil. Gerçekte, Google’ın bir araştırmasına göre TV izleyicilerinin yüzde 77’si aynı anda başka bir aygıt daha kullanmaktadır. Bu kullanım arama motorlarında aramaya, alışveriş yapmaya, tweet atmaya ya da Facebook’a yazmaya kadar değişiklik göstermektedir. Bu davranışların ve kullanıcıların sosyal medya platformlarındaki tepkilerinin izlenmesi size TV reklam çabalarınızın nasıl sonuç verdiği hakkında görüş sağlayabilir.

Arama Başarıyı Sorgulamanıza Nasıl Yardımcı Olabilir

Markalı arama hacmi TV reklamlarınızın başarılı olup olmadığı konusunda mükemmel bir gösterge olabilir. Bugünlerde satın alma ve arama davranışı giderek daha fazla mobile kaydıkça reklamlara tepki veren kullanıcılar mobil cihazlarını alıyor ve daha fazla bilgi aramaya başlıyor.

Marka hareketini izlemenin basit bir yolu Google Trends verilerine bakmaktır. Aşağıdaki örnekte gösterildiği gibi grafik önemli bir spor müsabakası sırasında tartışmalı bir reklam kullanan bir marka için hacimde bir yükselme göstermektedir. Bu durum marka adlarını Google’da arayan kullanıcılarda önemli bir artışa yol açar.

 

Marka Farkındalığı Süreci

Bu durumda belirlenen reklam planının kullanıcılarda markalarını arama yönünde uzun süreli bir eğilim oluşturmadığına dikkat etmek önemlidir. Bu tür veriler size reklamın umduğunuz kadar etkin olmayabildiğini söyleyebilir. Sektöre bağlı olarak marka farkındalığı TV reklamlarını takiben iki ya da üç aramada akılda kalacaktır.

Marka Farkındalığı Süreci

Bu büyük sıçrama önemli bir markanın örneği olmasına rağmen TV reklamlarının etkisi Google, Bing ve Yahoo marka aramalarında önemli artışlar gösterebilir. Google Trends gibi araçlarla verilerin izlenmesi TV reklamlarının markada ne kadar yükselmeye yol açtığı hakkında görüş sağlayabilir.

 

Marka Yükselmesini Anlamak İçin Sosyal Medya Gücünden Yararlanın

Kullanıcılar karşılaştıkları markalar hakkında daha fazla bilgi aramaya başladıkça ürün ve hizmetler hakkındaki düşüncelerini tartışmak ve paylaşmak için sosyal medya mecralarına akın ederler. Bu nedenle de kurumsal markanıza hizmet verecek bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız size avantaj sağlayacaktır.

Reklamlarınızın sosyal medyada davranışları nasıl değiştirdiğini anlamak için genel marka belirtilmesi, duygu, frekans oranı ve kullanıcıların markanızla ne kadar sık tutunduğu gibi metrik karşılaştırmalarının kararlaştırılması gereklidir. Bunlar TV reklamlarının markanız için ne kadarlık katkı sağladığının belirlenmesinde dayanacağınız temel işlevi görebilir.

Sosyal Medya Gücünden Yararlanın

Marka belirtilmesindeki yükselmenin TV kampanyaları öncesinde, sırasında ve sonrasında ne olacağını görmek kolay olmakla birlikte duygu yakın olarak takip edilmesi gereken bir şeydir. Markanız hakkında neler söylendiğinin anlaşılması kullanılan yaratıcı mesajın veya zaman diliminin hedef kitlenizle uyumlu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olabilir.

 

TV Akışını Reklam Yanıtıyla Eşleştirin

Neyse ki, tweetler ve durum güncellemeleri zaman bilgisi taşırlar ve Google AdWords ve Bing saatlik detaylara dayalı raporlar elde etmenize izin verir. Kullanıcıların ödemeli arama reklamları ve sosyal paylaşımlar üzerinde markanızla etkileştiği süreyi incelemek kullanıcıların reklamınıza ne kadar hızlı tepki verdiği hakkında görüş sağlayabilir. Bu verilere zaman boyunca bakılması ve farklı TV zaman dilimlerinin karşılaştırılması hangi zaman dilimlerinin ve hatta kanalların (bunu bir değişken olarak test ediyorsanız) en iyi performans gösterdiği konusunda görüş sağlamaya yardımcı olur.

 

Arama ve Sosyal Medya Verilerini İlave Başarı Metrikleriyle Birleştirin

Arama hacmi ve sosyal medya mecralarında hakkınızdaki konuşmalardaki artış tam bir veri seti değildir. Ama kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiği konusunda hızlı bilgi sağlayabilirler. Bu verilerin satış, arama merkezlerine yapılan arama, site trafiği verileri ve diğer metriklerle birleştirilmesi başarının çok daha somut şekilde belirlenmesini sağlayabilir.

tarihinde Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli AraçlarMükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı