Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar

Mail tasarımı ve web tasarımı benzer özelliklere sahiptir. Kaliteli mail tasarımları için önemli araçlar ve mail tasarım tavsiyeleri.

Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar

E-posta tasarımı insanı pek fazla heyecanlandırmayabilir. Ancak, tasarım çalışmalarının bu türünde olan çok sayıda iş, freelance çalışan ve hatta tasarımcı olanlar için çok önemlidir. Mail tasarımı, marka çalışmalarının hiç olmadığı kadar büyüyen ve hiç olmadığı kadar önemli bir parçası haline gelmiştir.

Mail tasarımı potansiyel müşterilere veya alıcılara gönderdiğiniz mesajın başarılı veya başarısız olmasını belirleyebilir. Her e-postanın güçlü bir framework’ü ve çarpıcı bir tasarımı olmalıdır. Doğru kaynaklar ve araçlarla bu iş düşündüğünüzden daha kolay olabilir.

Harika Bir Mail Tasarımı Nasıl Yapılır?

Sihirli bir e-posta tasarım formülü arıyorsanız onu burada bulamazsınız. Bunun basit nedeni böyle sihirli bir formül bulunmamasıdır. Ama mail bülteni tasarımı etkisinin azamiye çıkarmanıza yardımcı olabilecek bazı şeyler vardır. Web tasarım çalışmalarıyla da kısmen benzerlik gösteren birkaç özelliği ise şu şekilde sıralayabiliriz.

Basit tutun.

Eyleme doğrudan bir çağrı bulunsun.

Responsive tasarım olsun.

Web sitenize çok sayıda bağlantı içeren çekici ama gereksiz özellikler kullanmayın.

Resimler ve arka planlar konusunda dikkatli olun. Birçok mobil tarayıcının ve e-posta programının resimleri otomatik olarak göstermeyeceğine dikkat etmek önemlidir. Görsellerin belirsiz kutucuklar halinde görüntülenmesini istemezsiniz değil mi?

E-postanız ile marka stiliniz ve tasarım kavramlarınız arasında bağlantı bulunsun.

Metinler kısa, öze dönük ve ilgi uyandırıcı olmalıdır.

Tek sütun biçimini kullanın. Web siteleri tasarlamaya alışkınsanız e-posta tasarımını tek sayfalı bir web sitesi olarak düşünün. Responsive ve tek sayfa internet sitesi tasarımı, bu 2 terimi aklınızın bir köşesinde muhakkak tutmalısınız.

İlgili bilgiler kaydırma alanının üzerinde olmalıdır.

E-postalarda çok sayıda resim yerine HTML kullanın. Bu durum yükleme sürelerini ve e-postanın genel kullanılabilirliğini iyileştirecektir. Flat web tasarım konusunda bilginiz vardı değil mi? Gerçekten de flat web design ya da flat web tasarım gibi şeyleri duymadınız mı? Hemen araştırmalara başlayın.

İçerik ve tasarımın amaçladığınız gibi göründüğünden emin olmak için e-postayı göndermeden önce çok sayıda aygıtta test edin. Kendinize 5 kez aynı maili atabilirsiniz. Ve bu mailleri de farklı cihazlardan okuyup mailinizin nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz. Akıllı telefon, laptop, masa üstü bilgisayar, belki de akıllı televizyon. Alternatifleri ne kadar artırırsanız, o denli kusursuz olma şansına sahip olabilirsiniz.

 

Shopify Mail Tasarımı

Mükemmel Mail Tasarım Araçları

Tasarım ve gönderme yazılımlarından, mailinizi göndermeden önce kodlamanıza ve test etmenize yardımcı olan araçlara kadar harika bir mail tasarlamayı kolay hale getiren çok sayıda yardımcı uygulama vardır. Yeni e-posta tasarımcıları için kullanılması veya yatırım yapılması gereken araçları belirlemek bir parça yıldırıcı olabilir.

Bir e-posta yazılım şirketi olan Campaign Monitor yakın zaman önce bazı e-posta tasarımcılarına hangi araçlar olmadan yaşayamayacaklarını sordu. Bu tasarımcılara metin ve kod düzenleme, tarayıcı, test ve framework için en favori araçları soruldu ve aşağıdaki yanıtlar alındı.

En üst düzey kodlayıcılar Sublime Text ve Atom kullanıyordu.

En çok kullanılan tarayıcı açık ara olarak Chrome ve bunu Firefox takip ediyordu.

En çok kullanılan test araçları Litmus ve Email on Acid idi.

 

E-posta Pazarlama Araçları

E-posta bültenleri oluşturmak için farklı yaklaşımlar vardır. Kimi tasarımcılar sıfırdan kodlamayı tercih ederken diğerleri üçüncü-taraf yazılımların (çoğu özel tasarım özelikleri ve şablonları sunar) kolaylığından yararlanır.

Ortada çok sayıda üçüncü-taraf seçeneği vardır. Bunlar e-posta listenize ve gönderim sıklığınıza bağlı olarak ücretsiz olanlardan birkaç yüz dolar fiyatı bulunanlara kadar değişkenlik gösterir.

Üçüncü-taraf araçların faydalarından bazıları içerdikleri harika liste yönetim ve analitik özellikleridir. Ayrıca, birçoğu oluşturma kolaylığı ve önceden kodlanmış kısımların kullanımı için responsive email bülteni framework’leri de içermektedir.

PC Mag’e göre oldukça yaygın olarak kullanılan ve kullanıcılardan olumlu geri bildirimler alan 10 seçenek aşağıda listelenmektedir. Sıralama her platformu, özelliklerini ve fiyatlarını daha yakından incelemektedir. E-posta pazarlama yazılımı almayı düşünüyorsanız bu son derece yararlı bir listedir.

Campaigner

MailChimp

GetResponse

iContact

AWeber

Benchmark Email

Campaign Monitor

Constant Contact

VerticalResponse

GraphicMail

 

E-posta Tasarım Galerisi (Örnekler)

Bildirim Notification Tasarımı

Invision Mail Tasarımı

MacPaw Encrypto Mail Tasarımı

Mükemmel e-postalar çeşitli şekillerde ve ölçülerde olur. Web dünyasında (veya e-posta kutunuzda) bulunan e-postaları incelemek size ilham verebilir.

 

Sonuç

Harika bir e-posta tasarımı diğer tasarım projelerindeki aynı temel ilkelerle başlar. Ana fark hızla anlaşılabilen ve muhtemelen eyleme bir tür çağrı içeren basit biçime sahip bir şeyler ortaya çıkarmaktır.

İyi e-posta tasarımı farklı aygıtlarda okunabilmeli, temiz kod içermeli ve kullanıcı dostu olmalıdır. E-posta tasarlarken bu ilkelerin göz önünde tutulması yapacağınız tasarımlardan çok daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur. Büyük bir listeye mail göndermeden önce defalarca test etmenizi ve en ufak bir hata kalmayana kadar geliştirmenizi ise kesinlikle tavsiye ediyoruz.

tarihinde Pazarlama & Reklam, Web Tasarım Dersleri kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı