Responsive Web Tasarımının 12 Faydası

Responsive Web Tasarım, internet siteleri ve web tasarım için çok önemlidir. Responsive web tasarım örnekleri ve tavsiyeleri.

Responsive Web Tasarımının 12 Faydası

Responsive web tasarım, web tasarım dünyasının moda terimidir ama bu konu gerçekte abartılıyor mu? Basitçe mobil ve masaüstü için ayrı siteleriniz olamaz mı? Görünüşe göre herkes tercihini ayrı web sitesi ara yüzleri yerine responsive web tasarım fikrinden yana kullanıyor. Web sitenizi responsive yapmaya karar vermeden önce bu konudaki araştırmayı kendiniz yapmalı ve bu yaklaşımın faydalarını kendiniz değerlendirmelisiniz. Bilgi edinmeye responsive web tasarım çalışmalarının aşağıda özetlenen 12 faydasını inceleyerek başlayabilirsiniz.

Responsive Tasarım - Esneklik

Responsive web tasarım ile içeriğiniz bir ekrandan diğerine sorunsuz geçilebilecek kadar esnek olacaktır. Bunun anlamı kullanıcılarınızın internet sitenize içerikte bozulma veya sayfaların yüklenmesinde gecikme olmadan tüm aygıtlarından erişebilecek esnekliğe sahip olmasıdır.

 

Google Responsive Web Tasarımı Tavsiye Ediyor

Google Responsive Web Tasarımı Tavsiye Ediyor

Google arama motorlarını kullanan milyonlarca dijital pazarlayıcıya bir şey önerdiğinde bu tavsiyeye genellikle kulak verilmelidir. Google Amerika Birleşik Devletler’de arama pazarının yüzde 67’sine sahip olmanın yanında (Türkiye’de %90+) kullanıcı deneyimine de çok büyük önem vermektedir. Google tecrübelerine dayanarak kullanıcıların responsive tasarımları sevdiğini bilir ve size web sitenizi responsive yapmanızı söylediğinde bu yönde hareket etmeniz gerekir.

 

İyileştirilmiş Kullanıcı Deneyimi

İçerik, dijital pazarlama dünyasının kralı olabilir ama kullanıcılarınız içeriğe kolayca erişemediğinde bunun herhangi bir anlamı olmaz. Web sitenizi responsive hale getirdiğinizde içerik sayfalara hızla ve bozulma olmadan yüklenecektir. Kullanıcılarınızın içeriği sayfaya uydurmak için yeniden ölçeklendirme yapması gerekmez; responsive web tasarımı bu işi onlar için halleder. Özetle web tasarım faaliyetlerinde daha iyi bir kullanıcı deneyimi arzulanıyorsa, responsive web tasarım kaçınılmazdır.

 

Responsive Web Tasarım ile Kolay Yönetim

Masaüstü ve mobil kullanım için ayrı web siteleriniz olduğunda iki ayrı içerik stratejisine, SEO kampanyasına ve tasarım ekibine de ihtiyacınız olacaktır. Bunun son derece karmaşık olabileceğini söylemeye gerek yoktur. Responsive tasarımın temeli tektir ve tek bir strateji ve kampanya yeterli olacaktır. Bu durum yapmanız gereken işlerde önemli ölçüde azalma sağlar.

 

Responsive Web Tasarım Maliyetlerinizi Azaltır

Maliyet Etkinliği

Responsive tasarımın yapabileceğiniz en pahalı hamlelerde biri olabileceği yönündeki söylentilere rağmen işin gerçeği responsive tasarım oluşturmanın önemli derecede daha ucuz olacağıdır. İstediğiniz özelliklere bağlı olarak responsive tasarımın ilk maliyeti daha pahalı olabilir ama daha az pazarlama, personel ve analitik ihtiyacı ile genel işletim giderlerinde sağlayacağınız tasarruf uzun vadede maliyet avantajı sağlayacaktır.

 

İçerik Kopyalanmasından Kaçınma

Google’ın arama sıralama algoritmasındaki Panda güncellemesi ve daha yakın zamandaki kalite güncellemesi sayesinde, kopyalanan içerikler sıralamadaki yerinize zarar verebilir. Mobil ve masaüstü kullanım için ayrı siteler sizi kopyalanan içerik kullanma riskiyle karşı karşıya bırakır. Google’ın artık mobil dostu siteleri sıralamalarına dahil etmesiyle birlikte mobil kullanıma dönük içeriklerin masaüstü kullanımına dönük olanlarla çakışması kopyalanan içerikleri farkına varmadan yayınlıyor olabileceğiniz anlamına gelir.

 

Responsive ile Daha Güçlü Bağlantı Oluşturursunuz

Daha Güçlü Bağlantı Oluşturma

Bağlantı oluşturma sadece bunlara tıklayan tüketiciler web sitenize geldiğinde çalışır. Web siteniz responsive kalıbına uymadığında site daha yavaş yüklenerek kullanıcı deneyiminin tadını kaçıracaktır. Responsive web siteleri kullanıcıları gitmesini istedikleri yere yönlendirmeye yardımcı oldukları için daha güçlü bağlantı oluşturmayı desteklerler.

 

Daha Az Hemen Ayrılma Oranı

Tüm kullanıcıların yaklaşık yarısı statik bir siteyi görüntülemede kendilerini bir rakibin sitesine gitmeyi düşündürecek kadar zorluklarla karşılaştıklarını bildirmektedir. İnternet siteniz responsive web tasarım olmadığında web sayfanızın hızı ve içeriğinizi görünümü temel bir sorun olup hemen ayrılma oranlarında önemli derecede artışa yol açabilir.

 

Daha Yüksek Sayfa Hızı

Maalesef tüm aygıtlar için ortalama sayfa yüklenme süresi yedi saniye olup bu bir saniye olan ideal yüklenme süresinden önemli derece yavaştır. Bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden fazla sürüyorsa tüm mobil kullanıcıların yüzde kırkı sayfayı ziyaret etmekten vazgeçecektir. Bu gerçek, responsive web tasarımının sunabildiği mobil aygıtlar için daha kısa yüklenme süresi ihtiyacını açıkça göstermektedir.

Responsive Daha Yüksek Sayfa Hızı Sağlar

Responsive web tasarım sadece görsel açıdan değil, yazılım açısında da sitenize katkı sağlayacaktır. Daha büyük görseller ya da fazla içerik ile uğraşmaktansa örneğin bir mobil cihazla sitenize girildiğinde, sadece gerektiği kadar içerik ve dosya tüketimi olacaktır. Bu durum sonucunda da ziyaretçileriniz boş yere vakit kaybetmemiş olurlar.

 

Daha Fazla Satışa Dönüştürme Oranı

Responsive web tasarım kullanıcılarınızın zaman alacak ve çoğunlukla başarısız olacak şekilde aygıtlarına uygun bir siteye yeniden yönlendirilmek yerine, doğrudan güvenli sitenizden alışveriş yapabilecekleri anlamına gelir. Kullanıcıya güvenebileceği bir sayfadan işlem yapma kolaylığı sunulması sayfa ziyaretlerinin satışa dönüştürülmesinde artış ve rakiplerin web sitelerine yönelen müşteri sayısında azalma anlamına gelir.

Daha Fazla Satışa Dönüştürme Oranı

Şöyle de düşünebilirsiniz. Akıllı telefon ile bir e-ticaret sitesine girdiniz ve site responsive web tasarım ile yapılmamış. Bu durumda yazıları ve hatta ürün görsellerinizi görmeniz pek mümkün olmayacaktır çünkü inanılmaz derecede karışık ve küçük bir internet sitesiyle karşılaştınız. Tek tek ekranı büyütme çabaları, daha fazla odaklanma ihtiyacı, daha fazla çaba… İşte bunların hiçbirini müşterileriniz istemez, hemen bir rakibinizin sitesinde kendilerini bulurlar. Siz de o potansiyel müşteriyi kaçırmış olursunuz.

 

Daha Kolay Raporlama

İzleme ve analitik başarılı bir web sitesinin en önemli unsurlarındandır ve responsive web tasarım ile yapılan internet siteniz olduğunda tüm bu raporları okunması kolay olacaktır. Hatta tüm kıyaslamaları ve detayları da tek bir sayfada görebilirsiniz. Tüm aygıtlar için neyin işe yarayıp yaramadığını karşılaştırmanıza ve kıyaslamanıza imkan sağlanacaktır. Birden çok raporun neden olduğu karmaşaya son vermiş olursunuz ve akıllı telefonlardan ya da tabletlerden ne kadar geri dönüş aldığınızı veya eksiklerinizi kolay bir şekilde görebilirsiniz.

 

Daha Etkin Site Yönetimi

Responsive web tasarım ile yapılan internet sitenizin yönetimi, iki ayrı sitenin yönetimine kıyasla çok daha az maliyet ve zaman gerektireceği aşikardır. Yönetilmesi gereken daha az içerik vardır ve iki sitenin karmaşasıyla uğraşmak yerine tüm bilgilere tek bir ara yüz üzerinden ulaşabilirsiniz. Bazı siteler mobil nokta creamive nokta kom gibi farklı bir isim üzerinden mobil sitelerini çalıştırıyorlar. Bu durumda ekstra yazılım, ekstra içerik, her şey en az 2 defa gereksiz şekilde yapılmış olacak. Ancak, responsive web tasarım ile tek bir internet sitesi üzerinden tüm içeriklerinizi ziyaretçilerinize sunabilirsiniz.

Daha Etkin Site Yönetimi

Responsive web tasarımı kullanıp kullanmamak son tahlilde sizin vereceğiniz bir karardır. Birden çok aygıt için ayrı internet siteleri yönetmek olasıdır ama daha fazla zaman ve para gerektirir. Tercihinizi responsive web tasarımdan yana kullanmanın faydaları açıktır. Bunun gerçekleştirilip gerçekleştirilmemesi size kalmış.

Peki tüm bu faydaları gördükten sonra sizin fikriniz nedir? Hala responsive web tasarım ile tanışmadıysanız ya da farklı fikirleriniz varsa bizlere ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz. Ayrıca, yorum olarak da fikirlerinizi bu yazı altından paylaşabilirsiniz.

tarihinde Web Tasarım Dersleri, Mobil kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı