Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin 6 Etkin Yöntem

Blogumuzda yer alan Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin 6 Etkin Yöntem ile siz de web sitenizi daha kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek İçin 6 Etkin Yöntem

Bir web sitesinin etkili ve kolay kullanımı için kullanıcı deneyimi büyük ölçüde önem taşımaktadır. Birçok faydası olan bu faktör sayesinde, web tasarımı çalışmalarınızın kullanıcıya dönük olması hedeflenmektedir. Kullanıcının kolay ve rahat bir kullanım kazanabilmesi için 6 etkili yöntem aşağıdadır.

Görsel Öğelerin Hızlı Yüklenmesi

Web siteniz üzerindeki görsel içeriklerin hızlı şekilde yüklenmesi, kullanıcı sayısının artmasında büyük rol oynamaktadır. Bu sayede daha kaliteli ve daha başarılı bir yapı izlenimi de vermek mümkündür. Yani, internet hızı düşük seviyede olan bir kullanıcının, web sitesindeki görsel içeriklere çok kısa sürede ulaşması mümkün olmalıdır. Bunun için akla gelen ilk yöntem, görsel içeriklerin düşük boyutlarda yer almasıdır. Destek alacağınız yardımcı platformlar sayesinde bu tür işlemlerin çok kısa sürede uygulanması mümkün olmaktadır. Ayrıca, görsellerin kalitesini az da olsa düşürmeniz, sayfalarınızın daha hızlı açılmasını sağlayacaktır. %100 görüntü kalitesi ile %50 görüntü kalitesi arasındaki çoğu zaman kullanıcılar hissetmezler. Ancak, birisi 400 KB iken diğeri 150 KB olabilir. Sayfanızda çok sayıda görsele sahipseniz, bu düzenleme sonucunda çok büyük bir fayda sağlayabilirsiniz.

 

Yüksek Performanslı Web Yazılım

Yüksek Performanslı Web Yazılım

Web sitenizin yüksek bir performansa sahip olması, kullanıcı deneyimini doğru orantılı olarak etkilemektedir. Bu da kaliteli web yazılım alt yapılarıyla olabilecek bir durumdur. Eğer web siteniz yüksek performans göstererek çalışıyorsa, tekrar tekrar ziyaret edilmesine katkı sağlayacak demektir. Bu sayede daha geniş kitlelere ulaşmanın daha kolay olacağını da vurgulamakta fayda var. Eğer web sitenizin performansını düşüren görsel içerikler varsa, bu içeriklerin düzenlenmesini sağlayarak performansı artırabilirsiniz. Sunucu sorunları geciktirilmeden çözüme ulaştırılmalı ve gereksiz içeriklerden vazgeçilmelidir. Çünkü yavaş çalışan ve sürekli donma yapan bir web sitesi bir daha tercih edilmeyecektir.

 

Görsel İçerikler

Web sitenizde görsel içeriklere yer verirken iddialı ve yararlı olmaya özen göstermelisiniz. Bunun için de en uygun görsel içeriği kullanmanızda fayda vardır. Ayrıca gereksiz görsel içerik kullanımı yapmamanız önerilir. Fotoğraf, grafik, video gibi görsel sunumların doğru ve faydalı bilgiler içermesi sizin lehinize olacaktır.

 

Markanızı Koruma Altına Alın

Markanızı Koruma Altına Alın

Sektördeki imajınızı korumanın önemi, markanızı korumaktan geçer. Bunun için meydana gelen hataların kısa sürede etkili şekilde çözüme ulaştırılmasını sağlayın. Bu süreçte müşteri ilişkilerinizi daima iyi tutun ve sorunlarına çözüm odaklı yaklaşın. Müşterilerinizin mutlak güvenini kazanmak, markanızı ve prestijinizi koruma altına alarak büyümenizi sağlayacaktır.

 

Net ve Anlaşılır Bir Web Site

Kullanıcı deneyimi için rahat, kolay ve hızlı kullanım büyük önem taşımaktadır. Sitenin anlaşılırlığı ve kullanım kolaylığı size büyük oranda katkı sağlayacaktır. Web sitenizde dolaşırken zorlanmayan, kafası karışmayan bir kullanıcı, sitenizi bir daha ziyaret edecektir.

 

Kullanışlı Butonlar

Sitenizdeki yol haritasını belirleyen butonlar ve sekmeler, kullanıcıların iyi bir deneyim yaşamasını sağlayacaktır. Bu yüzden, bu tür ögelerin siteniz ile uyumlu ve işlevsel olmalarına özen gösterin.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı