Kurumsal Şirket Nedir?

Kurumsal şirket nedir, kurumsal yönetim ve kurumsal şirket nasıl olunur? Detaylı olarak kurumsallık hakkında bilgiler bu yazımızda.

Kurumsal Şirket Nedir?

Kurumsal şirket, önceden belirlenmiş yönetim ilkeleri doğrultusunda yönetilebiliyor demektir. Bunu sadece yönetici birileri var diye anlamamak lazım. Kurumsal bir şirkette zaten insanların görev tanımları ve onlara verilen işlerin nasıl yapılacağı önceden tanımlanmıştır. Yani, bir firmadan satın alma yapıldığı zaman ürünün ya da hizmetin nasıl hazırlanacağı, faturanın kim tarafından kesileceği, ne zaman kesileceği, ne zaman teslim edileceği detaylarıyla birlikte bellidir. Bu kapasiteye sahip ve belirlenmiş sistemler içerisinde çarkların işlediği bir şirkete kurumsal şirket diyoruz.

Kurumsal Şirket Yönetimi

O halde kurumsal şirket, bünyesinde çok büyük bir oranda yapılan faaliyetlerin ölçülebiliyor olması gerekir. Ölçmekten kasıt nedir? Kaç fatura kesti, kaç kişi çalışıyor, personeller kaç saat çalıştı, ürün ya da hizmet ne zaman teslim edildi gibi soruların yanıtıdır. Özet olarak, KIP değerleri (Key Performance IndicatorAnahtar Performans Göstergesi) denetleniyor ve yönetilebiliyor olması gereklidir. Yönetim bilimi diyor ki; ölçemediğiniz şeyi zaten yönetemezsiniz. Dolayısıyla kurumsal şirket içerisindeki her faaliyet yöneticisi tarafından ölçülebilir olmak durumundadır ki düşük bir yönetim maliyeti ile yönetilebilir olsun. Kurumsal şirket yaptığı hatalardan ders çıkartan, her tür sürecin olabildiğince ölçülebildiği ve yönetilebildiği şirkete denir.

 

Nasıl Kurumsal Şirket Olunur?

Eğer firmanız personeller üzeri bir sistem ile yönetiliyorsa, kurumsal şirket olma yolunda ilerliyorsunuz demektir. Bunu biraz daha açmak gerekirse, kurumsallaşmış yapılarda siz kişilere bağlı kalmazsınız ve kişiler olmadığında da işler kolaylıkla yürüyebilmektedir. Örneğin, satın alma departmanındaki önemli bir personel 1 aylık izne ayrıldı. O 1 aylık süre içerisinde işlerde herhangi bir aksama oldu mu? Maalesef, kurumsal şirket değilsiniz. Bu kadar basit.

 

Kurumsallığın Zararları (?!)

Kurumsallaşan yapılarda bürokratik olaylar artacak ve hızlı karar alma mekanizmaları yavaşlayacaktır. Çünkü, bir kararın gelecekte firmaya yapacağı pozitif ve negatif etkiler detaylarına kadar analiz edileceği için karar verme süreci doğal olarak uzayacaktır. Peki, enine boyuna düşünülmüş bir karar mı daha iyidir, yoksa üzerine çok fazla düşünülmemiş bir karar mı? İstisnalar tabii ki kaideyi bozmaz ancak detaylı analizi yapılmış kararlar neredeyse her zaman markanıza kazanç olarak geri dönecektir. İşte bu nedenle de kurumsal şirket olmanın dezavantajları azımsanacak derecededir.

Konuyla alakalı daha kapsamlı bilgilere blogumuzdan ulaşabilirsiniz. Bu ve benzeri konular hakkında daha önceden birçok bilgi paylaşmıştık.

 

Kurumsal Şirketler ve Kurumsal Web Tasarım

Şirketler, gerçek yani fiziksel dünyada sahip oldukları kurumsal yapılarını dijital ortamda kurumsal web tasarım çalışmaları sayesinde gösterebilir. Aksi durumdaysa, aslında sahip oldukları pozitif özellikleri internet mecrasında gösteremeyecekleri için, potansiyel müşterileri ile ilk temasta zorluk yaşarlar. Kullanıcılar bir şirketin internet sitesini ziyaret ettiklerinde eğer gerçek manada kurumsal web tasarım söz konusu değilse, ilk değerlendirmeleri negatif yönde olacaktır. Hatta birçok ziyaretçi beğenmedikleri web siteleri hemen kapatmakta ve şirketin diğer rakiplerinin sitelerine göz atmaktadır. Bu durumda da müşteriniz olabilecek bir kişiyi ya da firmayı kaçırmış olursunuz.

 

Siz Kurumsal Şirketlere Nasıl Bakıyorsunuz?

CREAMIVE Web Tasarım Ajansı olarak şirketlere kurumsallıklarını internet ortamında da yansıtabilecekleri kreatif web site tasarımları yapmaktayız. Bu web siteler hem hali hazırda müşteriniz olan kişilerin sizi olan bakışlarını güçlendireceği gibi hem de müşteriniz olabilecek kişileri size yaklaşmaktadır. Örneğin, kendinizi düşünebilirsiniz. Siz bir firmanın internet sitesine girdiğiniz, eğer siteyi beğenmiyorsanız, o şirketle çalışmak ister misiniz? Evet, biz de öyle düşünmüştük. Sadece biz de değil, neredeyse herkes sizinle aynı şeyi düşünecektir ve kurumsal web tasarım çalışması olmayan bir şirket ile çalışmak istemeyecektir.

Kurumsal web tasarım hizmetlerimiz hakkında bilgi almak ve şirketiniz için neler yapabileceğimizi görüşmek isterseniz, lütfen iletişim sayfamız üzerinden bize ulaşın. Ayrıca, aklınıza takılan bir soru olması halinde de sorunuzu bize ulaştırmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Görüşmek dileğiyle,
CREAMIVE Web Tasarım

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı