Minimalist Site Tasarımları Geçici Bir Moda Mı?

Minimalist Web Site Tasarımları günümüzde bir hayli trend durumda. Peki bu minimalist web tasarımlar geçici bir moda mı dersiniz?

Minimalist Site Tasarımları Geçici Bir Moda Mı?

Web tasarımı, hemen hemen diğer tüm medya tabanlı sektörler gibi, her tür modaya ve yeni eğilime açıktır. Sorun müşterilerin bu güncel kelimeleri, e-postaları veya iş ortakları vasıtasıyla duyduklarında, hemen web sitelerinin bu en son moda eğilimleri uygulamadıkça mümkün olan en iyi durumda olmadıklarını varsaymalarıdır.

Web tasarım dünyasında şu anda en önde çıkan güncel kelime ‘minimalizm’ olup konu artık birilerinin ayağa kalkıp her web sitesinin miminalizim odaklı olarak yeniden tasarlanmasından yarar sağlayıp sağlamayacağını sorması gereken bir noktaya gelmiştir. Bu yanıt olarak verilecek cevap ‘Hayır’ olup bu yazıda bunun nedenlerini biraz daha detaylı olarak açıklayacağız.

 

Minimalizm Neden Bu Kadar Popüler?

En alt düzeyde eğitime sahip kişiler bile herhangi bir şeyin tasarlanması söz konusu ise geçerli ilkenin -az daha fazladır- (less is more) olduğunu bilir. Sorun, günümüzde insanların belirli web sitelerinin görsel ve yazınsal elemanlarını ön sayfa, büyük bir arka plan resmi ve sayfanın ortasında kümelenmiş birkaç bağlantı dışında hiçbir şey içermeyecek şekilde azaltmakta olmasıdır. Muhtemelen bu durumu, dijital dünyamızda en küçük bir açık alan bulmanın bile özgürlük gibi algılanacak şekilde “gereksiz şeylerle” darmadağın yapılan, modern hayat tarzlarımıza karşı dijital bir isyandır. Web tasarım çizgileri de genel olarak bu yönde ilerlemektedir.

 

Minimal Web Tasarım Artıları

Minimalist tasarıma sahip bir site daha hızlı yüklenecek olup bu durum SEO avantajları da sağlar. Minimalist bir sitenin responsive sürümünü oluşturmak aynı şeyi karmaşık bir site düzeni ile yapmaktan çok daha kolaydır. Tek sayfa tasarım ile sitenizi tamamlarsınız.

Bu tür web siteleri içinde dolaşmak basittir, gidilecek çok az bağlantı vardır.

Minimal Web Tasarım Artıları

Önemli markalar minimalist tasarımlar kullanmaktadır, bu nedenle onların örneklerini takip ederek kendi sitenizde aynı lider havasını yakalayabilirsiniz.

Sitenin yeni içerikle güncel tutulması çok az çaba gerektirir.

Site barındırma maliyetleriniz çok daha az olacaktır çünkü sunucu ve bant genişliği ihtiyacınız ihmal edilebilir düzeyde kalır. Çünkü tek sayfa tasarımlar olabildiğince az dosyadan oluşurlar v bir kullanıcı en fazla 1 sayfa gezmiş olabilir.

 

Minimal Web Tasarım Eksileri

Düşündürücü web tasarımlar ortaya çıkartmak isteyen müşteriler ya da sektörlere bu yaklaşım tam olarak hitap edebilir. Ancak, bu web tasarım fikrini otomobil servisi sitesi için tam olarak planlayabilme şansınız olmayabilir. Bu nedenle de web tasarım sürecinde sektör çok önemli olacaktır.

Minimal Web Tasarım Eksileri

Tüm web tasarım ve içerik unsurlarını sitenizden çıkarmak, ziyaretçilerinizi sitenizin harika görünümüyle etkileyebilir. Ancak, sitede kalmaları için onlara çok az gerekçe verecektir.

Minimalist web tasarım yaklaşımını her tasarımınızda kullanmak, özellikle de moda / eğilim değiştiğinde ve bunun farkına varamadığınızda, sizi tembel olarak gösterebilir.

 

Tasarımlarınızda Minimalist Web Tasarımı Kullanmanız Gerekli Mi?

Web tasarım çalışmalarında bu yaklaşıma aşina olmanız durumunda, onu denemeli ve uygun durumlarda müşterileriniz için kullanmalısınız.

Minimalizmin günümüzdeki oyunda tek dikkate değer kavram olduğunu kabul etmeyeceğinizi ve müşterilerin minimalist bir site için olan taleplerini sorgulamadan onaylamayacağınızı umuyoruz. Neden? Müşteri internet sitesinin bitmiş halini gördüğünde ve ondan nefret ettiğini – ve işi için uygun olmadığını – fark ettiğinde, bu tür inanılmaz kötü bir iş kararını almasına en baştan engel olmadığınız için ilk olarak sizi suçlayacaktır.

Kesinlikle minimalist web tasarım akımını seven her kişiye karşılık, çoğunlukla yanlış nedenlerden ötürü uygulandıkları için bu tür tasarımlardan tiksinen en az üç kişi olduğunu unutmayın.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı