Mükemmel Kullanıcı Deneyimi 7 İpucu

Kullanıcı deneyimini var veya yok edebilen iki şey vardır: yazım ve tasarım. Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlayan yazılara yönelik 7 ipucu.

Mükemmel Kullanıcı Deneyimi 7 İpucu

Kullanıcı deneyimini var veya yok edebilen iki şey vardır: yazım ve tasarım. Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlayan yazılara yönelik 7 ipucu aşağıda açıklanmaktadır.

Kullanıcı deneyimini var veya yok edebilen iki şey vardır: yazım ve tasarım. Her ikisi de elzemdir ve kullanıcıya ürününüzü nasıl kullanması gerektiği konusunda rehberlik sağlamadan eşit derecede sorumludur. Mükemmel yazım kullanıcı deneyimini zenginleştirirken vasat talimatlar sair şekilde harika olan kullanıcı ara yüzünüze zarar verebilir.

Mükemmel bir kullanıcı deneyimi sağlayan yazılara ilişkin 7 ipucu şunlardır

Basitlik uygulayın

Ürün ne kadar teknik veya özellikleri ne kadar gelişmiş olursa olsun bilgileri en küçük ortak paydalarına bölmeyi hedefleyin. Basit bir dil kullanın böylece ortalama bir kimse (teknik eğitimi olmayan) sizi anlayabilir. Teknik dil kullanmaktan ve daha sonra ne anlama geldiğini açıklamaktan kaçının – ne kadar teknik ve spesifik olursanız okuyucunun sizi takip etme ihtimali o kadar düşer. Okuyucunuzun ürünün başlıca bileşenlerini ve ürünü nasıl kullanacağını anlaması için ihtiyaç duyacağı mutlak asgari bilgileri verin.

Talimatları kısaltın

Eğer ürün bir uygulamaysa kapsamlı veya tekrar eden talimatlar verimli değildir. Okuyucu bir bilgiyi birinci adımda okumamışsa aynı bilgiyi onuncu adımda tekrarlamak anlamsız olacaktır. Okuma genelinde açıklamaların ve tariflerin uzunluğunu kısaltın. Talimatlar ilk olarak geldiklerinde detaylı olmalı ve daha sonra kullanıcı onlara aşina oldukça özet bir hal almalıdır. Talimatlar bisiklet öğrenirken kullanılan yan destek tekerleklerine benzer: amaç bir süre sonra onlardan kurtulmaktır. Ürünün tasarımı bazı ilk talimatlardan sonra ürünün kendisini açıklayıcı olmasına izin vermelidir. Buna rağmen uzun, detaylı tarif içeren talimatlar gerekliyse kullanımı aşırı karmaşık hale getiren bir tasarım hatası söz konusu olabilir.

Ürünle bütünleşin

Kullanıcı deneyimi yazımı içerik yazımından farklıdır. İçerik yazımı okuyucuların ilişkili olabileceği bir ses oluşturmaktır. Kullanıcı deneyimi yazımı bir kimse için bir ürünün nasıl kullanılacağının ve ürünün keyfinin nasıl sürüleceğinin en iyi yolları hakkında yazmaktır. Kullanıcı deneyimi yazımı ürünü ve özelliklerini yansıtmalıdır, yazarın ürün hakkındaki vizyonunu veya görüşlerini değil. Gereksiz sıfatları ve nitelemeleri elimine edin. Örneğin, bir kimseye araçlar sekmesinde sol tıklamayı öğrettiğinizi düşünün. “Muhteşem bir deneyim için kolayca araçlar sekmesi üzerine sol tıklayın.” diyebilirsiniz. Ya da basitçe “Araçlar sekmesine sol tıklayın.” ifadesini kullanabilirsiniz. Talimatlar ne kadar sade olursa eylem o kadar kolay gözükür.

Sayfa düzeni yapmak gerçek kopyaya başlamak için mükemmel bir yerdir – geçici yazılar kullanmayın aksi durumda etiketleriniz ve seçeneklerinizin gerçekte ne demesi gerektiğini öğrenme konusundaki fırsatı israf etmiş olursunuz.

Tarifleri yazarken SSS aklınızın bir köşesinde olsun

Kullanıcıların sorabileceği soruları tahmin edin ve tariflerinizde bunlara yönelin. Ürün testi, kullanıcı yorumları ve deneyimlerinin tümü ürününüzün kullanılmasında potansiyel olarak kafa karıştırıcı aşamaları belirlemenizde size yardımcı olacaktır. Bu soruları talimatlarınıza entegre edin. Örneğin, insanlar bir aygıtla senkronizasyona alışıksa ama sizin ürününüz bulutla senkronize oluyorsa ürününüzün aygıtları ile neden senkronize olmadığına ilişkin 50 kullanıcı mesajına yanıt vermeden önce bu konuya ürünün özelliklerinden biri olarak işaret edin. Kullanıcılara ürününüzün alıştıkları ürünlerden ne şekilde farklı olabileceği konusunda bir uyarı verdiğinizden emin olmak isteyebilirsiniz. Soruları tahmin edin ve ilerideki baş ağrılarından kurtulmak için talimatlarınız içine yerleştirin.

Kullanıcıları bilgi için yalvartmayın

Kullanıcılar doğrudan bir yaklaşımı takdir eder. Kullanıcılardan fiyat listesi gönderebileceğiniz bir e-posta adresi bildirmelerini istemek gibi sinsi taktikler onların başka yerlere gitmesine neden olabilir. Kullanıcılar bilgi isterler ve sizin işiniz onlara bilgi sağlamaktır. Web sitenizin ziyaretçilerinden sizin bilgi istemeniz eşyanın tabiatına aykırı olup en azından üç sorun ortaya çıkarır:

  1. Kullanıcılardan güven engelini sıçrayarak aşmalarını ve size e-posta adreslerini vermelerinin yıllar sürecek istenmeyen e-posta trafiğine yol açmayacağına inanmalarını istersiniz.
  2. Kullanıcılardan rakiplerinizin istememiş olabileceği ilave bir adım atmalarını istersiniz.
  3. Anında memnuniyet çağında potansiyel müşterilerinizden cevabınızı beklemelerini istersiniz.

Müşterileri elde etmeye başladığınız anda onların harekete geçmesini mümkün olduğunca kolaylaştırmak istersiniz. İlgilendikleri ürününüz hakkında karar vermek için ihtiyaç duydukları bilgileri sunun. Sonraki adımı atmalarını kolaylaştırmak için eyleme davet butonları sağlayın.

Okumanın kolay olduğundan emin olun

İyi yazılar zayıf bir sayfa düzeni altında kolayca kalabilir. Farklı biçimlerde sunulan aynı bilgiler kullanıcılarınızda son derece farklı sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bir kimsenin sayfanın en üstünden başlaması ve sayfanın sonuna kadar her kelimeyi okuması pek muhtemel değildir. Elzem bilgileri bulmak için sayfayı tarayacaklardır. Bu nedenle sayfalarınızı tarama dostu yapın. Kullanıcılara gözlerini yormayan, küçük veya okunması zor yazı biçimleri içermeyen görsel düzenlemeler sunun. Metin renginin arka planın rengiyle uyumlu olduğundan emin olun, böylece kullanıcılar gözlerini yormak zorunda kalmasın.

Boş satırlar kullanarak, yazı boyutlarını değiştirerek veya yazıları koyu yaparak fikirleri görsel olarak farklı kısımlara bölün. Uzun tanımlayıcı paragraflar yerine listeler ve madde işaretleri kullanın. Ortaya veya sağa bitişik metinler yerine okunması daha kolay olan sola bitişik metinler kullanın. Bunlar yapabileceklerinizin asgarisidir. Sitenizi ne kadar etkileşimli ve güzel yapabileceğinizin sınırını gökyüzü çizer. Bu bağlantıdan ilham alabilirsiniz.

Kullanıcıya hitap edin

Son olarak, “biz” yerine “siz” ifadesini kullanmak kendiniz ve kullanıcı arasında samimiyet oluşturmanın kolay bir tekniğidir. Basitçe ifade edilirse, “siz” demek okuyucunun kendisi ile konuşuluyormuş gibi hissetmesini sağlar. Diğer taraftan, “biz” ifadesini kullanmak onların kendiniz hakkında konuştuğunuzu düşünmelerine yol açar. Örneğin, “Evernote ile notlarınızı ve fikirlerinizi daha etkin şekilde düzenleyebileceksiniz.” ve “Biz Evernote’ta notları ve fikirleri düzenlemenin devrimci bir yolunu geliştirdik.” cümlelerini ele alalım. Bunların birincisi kullanıcıya ürününüzden nasıl fayda sağlayabileceğini söyler. İkincisi ise sizin ve ekibinizin ne kadar zeki olduğunuzu. Hangi cümle müşteriyi kendine çekecektir. Cevap son derece açıktır.

En iyi kullanıcı deneyimleri etkin tasarım ve anlaşılır yazılar üzerine inşa edilir. Yazıları basit tutun, soruları tahmin edin, açık olun ve kullanıcıyla konuşun. Tasarım ve yazılar senkronize olduğunda işin büyük kısmı geride kalmıştır. İyi şanslar!

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı