Web Tasarım Nedir?

Web tasarım nedir sorusuna detaylı yanıtlar. Web tasarım örnekleri ile web tasarım nasıl yapılır ve tasarım nedir konularına kısaca değindik

Web Tasarım Nedir?

Web tasarım, bir internet sitesinin fikirlerin ortaya çıkması, grafik tasarım ve görsel tasarım aşamalarına verilen addır. Web tasarım süreci "bir internet sitesi nasıl olmalıdır" fikri ile başlar, eskizler eşliğinde taslak ve şablonların ortaya çıkmasıyla devam eder, ardından da çizimlerin yapılması ile son bulur. Bu çalışmaları yapanlar üçe ayrılabilir: Kreatif tasarımcılar, yazılımcılar ve yeteneksizler! Yazımızın devamında bu üç grupta yer alan kişileri de detaylarıyla incelemeye alacağız. Web tasarım konusuna meraklıysanız bilmeniz gerekir ki; dizayn kreatif elementlerin bütünü olmalıdır ve yetkin kişiler tarafından yapılmalıdır.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarım, öncelikle işin sonucunda nasıl bir çalışma çıkacağının düşünülmesi ile başlar. Biz bu aşamayı beyin fırtınaları yaparak sürdürmekteyiz çünkü bir tasarımcı arkadaşımızın fikirleriyle başka bir tasarımcı arkadaşımızın fikirleri bazı zamanlarda uyuşmayabiliyor. Ancak uyuşan fikirleri bir araya getirdiğimizde ise muhteşem sonuçlara ulaşmaktayız. İşte, bizim de kreatif dizayn yeteneklerimizi artıran bu özellik sayesinde müşterilerimizi çok daha fazla memnun edebilmekteyiz. Başlangıçtaki beyin fırtınalarından sonra aldığımız kararları ise kağıda dökme zamanı geldi, gelin birlikte tasarlamaya başlayalım.

 

Eskiz Tasarım

Projenin nasıl olması gerektiğini aklımızda canlandırdık ancak bunları kağıda dökmeden kreatif kısmından tam olarak emin olamayız. İşte bu nedenle de, düşündüklerimizi kağıda çizmeye başlarız. Bir yandan da dijital ortamda da çizimler yaparız. Bunun nedeni ise, bazı durumlarda renklendirdiğimiz elementlerin daha fazla etkili olabilmektedir. Eskiz süreci aslında tasarım çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. Bu aşamada müşterimizden aldığımız onay sonrasında, çok hızlı bir şekilde projede ilerleme kaydedebiliyoruz ve neredeyse sonraki adımlarda beğenilmeme gibi bir sorun yaşamıyoruz. Böylelikle de, hazırlanan görsellerin tekrardan ve sil baştan tasarlanması gerekmiyor.

Be More by Reebok
Bitfoundry

 

Ana Sayfa Tasarımı – Taslak ve Şablonlar

Şu anda eskizler bitti ve dijital ortamda yani bilgisayarda ilk olarak ana sayfa tasarımı ile başlıyoruz. Ana sayfa projenin neredeyse en fazla vakit harcanan sayfası olmaktadır. Çünkü header ve footer alanları her sayfada sabit olacağı için burada çizilen sabit kısımlar diğer sayfalarda da kullanılacak. Öyle ki, sonraki sayfalarda sadece ortadaki küçük alanlar tasarlanacak ve bu sayfalar için en fazla 1 gün harcayacağız. Ancak, bir anasayfa tasarımı ise bazen 1 haftayı bulabiliyor.

 

Geldik Web Yazılım Aşamasına

Web tasarım nasıl yapılır?” sorusu için çok fazla detaya girmeden kısmi bilgiler paylaştık. Tasarım aşamalarında öne çıkan süreçler bu şekilde olmaktadır, diyebiliriz. Yazılım aşaması ise nispeten daha kolay olmaktadır eğer ki çok farklı talepler yoksa. Çünkü yapılacak işler bellidir ve yeni fikirler oluşturmak için vakit kaybı olmaz. Direkt olarak hedefe odaklanılır ve hızlı bir şekilde ilerleme sağlanır. Ancak, “eğer ki” dememizin de sebebi vardır.

Bazı projelerde yazılımcıların da kreatif olmaları gerekebiliyor. Her ne kadar tasarımcılar yazılımcılara yol gösterseler de, kapsamlı yazılım gerektiren çalışmalarda özel efektlerle birlikte yazılımcılar daha fazla efor sarf edebiliyorlar.

Quechua
This Was My Best

 

Tasarımcılar Üçe Ayrılır

Yazımızın başında da belirttiğimiz üzere tasarımcılar üçe ayrılırlar: Kreatif tasarımcılar, yazılımcılar ve yeteneksizler! Kreatif tasarımcılar bu işi profesyonel olarak yapan kişiler için söylenmektedir ve açıkçası genellikle de İstanbul şehrinde yer alırlar. Ayrıca, gerçek manada sanatsal yetenekleri olduğu için de kreatif tasarımcı olarak belirtilir. Bir de yazılım kökenli olanlar vardır. Bu grupta yer alanlar ise flat design konusunda iyi olabilirler ancak kreatif yönleri zayıf olacağı için grafik tasarımı konusunda çok fazla yetenekli oldukları söylenemez. Son olarak da, yeteneksizler (!) olarak adlandırdığımız kişiler vardır ki onlar sadece tasarım yaptıklarını düşünürler ancak yaptıkları işler konunun uzmanları tarafından zevk yoksunu olarak görülür. İstanbul dışındaki ajanslar -istisnalar kaideyi bozmaz- genellikle bu kişilerden oluşur. Ancak, İstanbul’da olan her tasarımcı için de kreatif diyemeyiz, bu ayrımı iyi yapabilmemiz gerekmektedir. Günümüzde hala 90’lardan kalma internet sitesi yapanlar, ya da yaptığını düşünenleri bu gruba örnek olarak gösterebiliriz.

 

¿Tasarım Nedir Kısaca?

Tasarım konusunda internette arama yapan kişilerin birçoğu da tasarım nedir kısaca şeklinde arama yapıyor. Özet olarak;

Tasarım, bir ürünün tamamının veya bir parçasının çizgi, şekil, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi insan duyuları ile algılanabilen çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümdür.
Georg Jensen
Ice and Sky

Web Tasarımı Nedir?

Peki, web tasarımı nedir? İnternet sitelerinin görünümünü oluşturan çizgi, şekil, renk ögelerinin bütünüdür. Geçtiğimiz son 20 yılda teknolojinin de gelişmesiyle birlikte muazzam bir değişime uğrayan web tasarım, her yıl farklı gereksinimlere ihtiyaç duymaktadır. Örneğin, bundan 5 ya da 10 sene öncesinde mobil web tasarımı terimi hayatımızda hiç yokken, artık sektörün olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Farklı bir örnek verecek olursak, 90’larda ve 2000’lerde çok katmanlı ve gradientli tasarımlar popülerken günümüzde artık kullanılmamaktadır. Bu tür göz yorucu grafiklerden kurtulduk nihayet. Ayrıca, hayatımıza giren Flat Design ile daha sade ve şık dizaynlar yapılmaktadır.

 

Web Tasarım Nasıl Yapılır Örnekleri

Üst kısımlarda web tasarım nasıl yapılır konusuna değinmiştik. Buradaysa, web tasarım örnekleri konusuna değineceğiz ve daha önceden yapmış olduğumuz birkaç örneği sizlere sunacağız. Görsellerin büyük hallerine, ilgili projemizin detay sayfalarından da ulaşabilirsiniz. Daha fazla web tasarım örneği için işlerimiz sayfasına göz atabilirsiniz.

360 DRC Marketing Web Tasarım
AIESEC Sınav Web Tasarımı
AIESEC Web Tasarım
Champion Kayseri Web Tasarım
İdavilla Web Tasarım
İnokampüs Web Tasarımı
Otelistan Web Tasarım
Yurdayemek Web Tasarımı

 

Diğer Web Tasarım Örnekleri

Genel olarak dikkatimizi çeken başka siteler de oluyor tabii ki. Diğer web tasarım örnekleri başlığı altında da bunları paylaşmak istedik.

ACME Experience
BBQ Cultures
BucketListly
YouTube 10th Anniversary
Kingsman Movie
Perky Bros LLC
We Were Sofa
Weltrade
Marco Rotoli
Keep Portland Weird
Pencil Web Tasarım
Easy Rocket Studio

 

Web Tasarım Nedir Ne İşe Yarar?

Web tasarım nedir ne işe yarar sorusunu da çok görüyoruz. Aslında, bir siteye ihtiyaç duyuyorsanız, bu konu hakkında az da olsa bir bilgiye sahipsinizdir diye düşünüyoruz. İstanbul merkezli bir kreatif web tasarım ajansı olarak kısaca ne işe yaradığını söylemek isteriz. Web tasarım, firmanızın internetteki görünen yüzüdür. Ne kadar kurumsal ve yaratıcı bir tasarıma sahipseniz, potansiyel müşterilerinizi de o denli etkileyebilme şansınız olacaktır.

Şirketinizin ya da projenizin web tasarım ihtiyaçları için bizlere her zaman ulaşabilirsiniz. Ayrıca, aklınıza gelen sorular için de lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Sizin projenize de kreatif bir görünüm katma dileğiyle.

Görüşmek üzere,
Creamive Web Tasarım

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı