Web Tasarımı

Web tasarımı, bir internet sitesi için en önemli aşamadır. Web tasarımı, kreatif grafik tasarımı ve web yazılımı detayları bu yazımızda

Web Tasarımı

Firmaların günümüzde hızlı bir şekilde internet mecrasına taşınması ile birlikte web tasarımı da önem kazanmaya başladı. Bunun nedeni ise, web tasarımı sayesinde şirketler kurumsal yapılarını internet ortamında da gösterebiliyorlar. Şöyle de düşünebilirsiniz. Bir holding var ve yıllık cirosu 10 milyon dolar. Ancak internet sitesi eski çağlardan kalma ve hiçbir güncel teknolojiyi barındırmıyor. Örneğin responsive web tasarımı ile yapılmamış. Böyle bir durumda bu şirketi ya da holdingi gerçekte bilmeyen internet kullanıcıları gayet vasat bir işletme olarak düşünebilir. Çoğu zaman da böyle olmakta ve büyük şirketler birçok potansiyel müşterilerini ellerinden kaçırmaktadır.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, bir internet sitesinin zihinde kurgulanması sonrasında taslaklar eşliğinde görselleşmesi sürecidir. Ardından, web yazılım ile birleşen web sayfası tasarımı bir internet sitesine dönüşmektedir. Birçok kişi, dizayn kısmını internet sitesinin canlanması sürecini tamamen kapsayan bir şekilde bilse de, aslında tasarım sadece bu süreçlerin bir kısmı ve temelidir. Yazımızın devamında bu aşamalar hakkında da bilgiler sunacağız ve web sitesi tasarımı tam manasıyla nasıl olmaktadır konusunu işleyeceğiz.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Üst kısımda da değindiğimiz üzere, web tasarımı birden fazla aşamadan oluşur. Aslında bu aşamaları bir internet sitesinin oluşumu şeklinde de ifade edebiliriz. 5 alt başlıktan oluşacak olan web tasarımı nasıl yapılır konusuna gelin birlikte göz atalım.

 

Web Tasarımı Nasıl Yapılır

Düşünmek İle Başlar

İlk önce "sahip olmak istediğiniz internet sitesi nasıl bir şey olmalı?" sorusuna yanıtlar aramakla başlarsınız. Hangi sayfalar olacak, ana sayfanızda hangi içerikler olacak, genel olarak hangi renkler kullanılacak? İşte sadece birkaç soruyu kendi kendinize sorduğunuzda gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.

 

Taslak & Şablon

Nasıl bir tasarıma ve içeriğe sahip olacağınızı aklınızda yeterince canlandırdınız mı? Şimdi ise aklınızdakileri kağıda ya da dijital mecralara dökme vaktidir. Bu aşamada çizimler öncesindeki son eskiz çalışmalar yapılır ve web sitesi tasarımı temelleri atılır.

 

Web Tasarımı Başlıyor!

Az önce eskiz çalışmalarınızı yaptınız ve aklınızdakileri gözle görülür bir hale getirdiniz değil mi? Artık can alıcı noktaya gelmiş bulunuyoruz ve web tasarımı yani grafik tasarımı aşaması başlıyor. Hazırlanan şablonlar ve taslaklar bu süreçte dijital olarak süsleniyor. Trendlere ve modern tasarımlara ilgiliyseniz, belki de dünyadaki farklı örneklere de göz atabilirsiniz. Sonuç olarak internet sitenizin tüm görsel kısımları bu aşamada hayat bulmuş olacak.

 

Web Tasarımı Başlıyor

Siteniz Hareketleniyor

Web tasarımı kısmında sitenizin görsel elemanları belirlenmişti ve artık sitenizin neye benzeyeceğini görmüştünüz. Buradaysa, o hareketsiz ama şık grafikler hareketlenmeye başlayacak. Örneğin, menülerin üzerine gelindiğinde renkleri değişebilir ya da menü farklı bir görsel ile yer değiştirebilir. Bunlar da aslında tasarımcılar ve ara birim kodlayıcı (front end developer) yazılımcılar arasında ahenkle oluşabilecek nihai ürünlerdir. 2 taraf da en kreatif yanlarını yansıttıklarında ortaya dikkat çekici bir internet sitesi çıkacaktır.

 

Web Yazılımcılar Devreye Giriyor

Üst kısımda hareketli ve gerçek bir internet sitesi sahibi olmuştunuz. Ancak, bu internet sitesi statik oldu. Eğer ki siz ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi koyacağınız, haberler kısmı olan ve bir panel aracılığıyla güncellenebilir bir site istiyorsanız, back end web yazılımcılar (veritabanlarını, sitenin mimarisini, daha külfetli yazılımları hazırlayan kişiler) sitenizin statik yapısını sihirli parmaklarıyla dinamik hale getireceklerdir.

 

veee İnternet Siteniz Hazır!

Web tasarımı nasıl yapılır sorusuna en basit ve teknik detaylardan uzak kalacak şekilde yanıtlar vermeye çalıştık. 4 farklı kişinin ellerinden geçen bir hayal, artık ürüne dönüşmüş durumda. Sitenin nasıl olacağını düşünen / fikir sahibi, arayüz web tasarımı yapan tasarımcı, arayüz kodlamayı yapan front end developer, veritabanları ile uğraşan ve sitenizi gerçek bir platforma dönüştüren back end geliştirici. İşte bu farklı aşama sonrasında web sitesi hazır hale geliyor. Bazı ajanslarda bazı aşamaları birden fazla kişi de yapabilir, birden fazla aşamayı bir kişi de yapabilir. Ancak, en sağlıklısı bu süreci en az 3 ya da 4 kişi ile tamamlamak olacaktır çünkü her kişinin farklı yeteneklerinin olması gerekiyor. Öyle ki bir tasarımcının kod yazarı olması beklendiğinde ortaya çoğu zaman kalitesiz işler çıkmaktadır. Biz de bunun farkında olduğumuz için tasarım ve yazılım aşamalarını kesinlikle alanında uzman olan arkadaşlarımıza bırakıyoruz. Onlar da stres olmadan, rahat bir şekilde uzmanlıklarını gösterebiliyorlar.

 

Web Tasarımı Fiyatları

Web tasarımı fiyatları istenilen internet sitesinin özelliklerine (üyelik yapısı, e-ticaret yazılımı, sanal pos, ürün listeleme, hizmet listeleme, bayilik yapısı) ve hizmet sağlayan web tasarım ajansı kalitesine göre değişebilmektedir. İnternette web tasarım şeklinde basit bir arama sonucunda onlarca farklı tasarım hizmeti veren (en azından tasarımcı olduğunu iddia eden!) firma olduğunu görebilirsiniz. Hatta öyle ki Google’a reklam vererek, 25 TL’den 2000 TL’ye kadar web tasarımı fiyatları olduğunu görebilirsiniz. Ancak, bu firmalar ne kadar güvenilir? Hatta şu da var ki, sizin istediğiniz özellikleri dahil öğrenmeden size 500 TL’ye sitenizi yapabileceğini söyleyen kişiler ya da şirketler (?!) olabiliyor. Bu fiyatlar sizce güvenilir midir?

 

Web Tasarımı Fiyatları

Kurumsal Web Tasarımı Fiyatları

Paranızı çöpe atmak istiyorsanız ya da vaktiniz bolsa ve bir internet sitesini 1 yılda bile bitiremeyecek kişilerle çalışmak istiyorsanız, üst kısımdaki örnekleri denemelisiniz. Fakat, sonuç bellidir. Hem internet siteniz istediğiniz gibi kesinlikle olmayacaktır hem de paranız boşa gidecektir. Sonrasında tekrar farklı ve GERÇEK bir ajans ile çalışma ihtiyacı duyacağınız için aslında harcadığınız para da artmış olacaktır. İşte bu nedenle de eğer gerçekten kurumsal bir web tasarımı ile sitenizin kurgulanmasını istiyorsanız, işin başlangıcında profesyonel bir ajans ile çalışmanızı tavsiye ederiz. Bu biz olabiliriz ya da bir başka web tasarım firması olabilir. Tercihi size bırakıyoruz ancak kesinlikle kurumsal olmayan firmalardan bu tarzda bir hizmet almaya çalışmamalısınız. Çünkü sonuçları dediğimiz gibi neredeyse her zaman hüsran olmaktadır.

 

Web Sitesi Tasarımı Fiyatları

Eğer, özel bir projeyse web sitesi tasarımı fiyatları konusunda bilgi alabilmeniz için öncelikle projeniz hakkında sizden bilgi almalıyız. Detaylı analizlerin yapılmasının ve incelemelerin tamamlanmasının ardından size fiyat teklifi iletebiliriz.

Ancak, şık ve kurumsal bir site istiyorsanız fiyatlar genellikle bellidir. İletişim, hakkımızda, referanslarımız gibi sayfaların olduğu siteleri klasik kurumsal siteler olarak adlandırmaktayız. Bu tarzda bir site için eğer ki 4.000 TL altında bir fiyat duyuyorsanız, kesinlikle sitenizin kalitesiz olacağını düşünebilirsiniz. Öyle ki, bizim fiyat tekliflerimiz bunun biraz üzerinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra, genel kabul olarak sektörde 4.000 – 6.000 TL fiyatı bilinmektedir.

Siz de hemen bugün web tasarımı konusunda hizmet almaya başlamak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz. Web sitesi tasarımı hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olması halinde lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Dijital mecralardaki uzmanlığımızı sizin markanız için de en iyi şekilde kullanarak, kurumsa bir web tasarımı eşliğinde internet sitenizi hazırlamak isteriz.

Görüşmek dileğiyle,
CREAMIVE Web Ajansı

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı