Website Tasarımı İçin İlginç Navigasyon Örnekleri

Kolay ve etkili navigation (navigasyon) menüler, kullanıcı tecrübesi ve arama üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bugünkü yazımızda ilginç, orijinal ve hatta size ilham verebilecek navigation örnekleri üzerinde duracağız. Yazı boyunca karşılaşacağınız bazı örnekler, sandığınızdan çok daha fazla karışık olabilir. Şimdiden uyaralım.

İşlemiş olduğumuz fikrin orijinalliği, sizler için böyle bir liste hazırlamamızın tek sebebi değil. Listede bulunan örneklerin büyük bir çoğunluğu, çeşitli gelişmiş teknikler kullanılarak hazırlanmış olup, listemizi ilham verici, bilgilendirici ve mantıklı kılmaktadır.

Jova Kaset Çalar Navigasyon

Jova, oldukça temiz görünüme sahip, düzgün, iyi dengelenmiş ve iyi şekilde tasarlanmış bir navigation menüye sahiptir.

Düz ince çizgiler, oldukça iyi şablon, siyah ve beyaz renk şeması, keskin hatlı yazı tipleri, arka plan ile birlikte şık bir görünüm yakalamış.

 

Beloesuhoe Production

Beloesuhoe

Web tasarım ekibi, göze oldukça zekice görünen ve dikkatleri üzerine çeken bir tasarımla kullanıcıların karşısına çıkmayı tercih etmiş. İlk bakışta arka plandaki resim çok basit görünse de, kırmızı renkte yanıp sönen noktacıklar, aslında hiçbir şeyin sanıldığı kadar basit olmadığını gözler önüne seriyor. Aslına bakarsanız menüde bulunan seçenekler oldukça interaktif. Bu yüzden yapmanız gereken tek şey gitmek istediğiniz sayfanın isminin üzerine tıklamak.

Bu web tasarımda bulunan navigation menü, sanal gerçeklik üzerine kurulmuş bir çözüm olarak nitelendirilebilir.

 

First Person Navigation

First Person

First Person bizlere karışık, sürreal kübik fakat oldukça dikkatlice ayarlanmış bir bakış açısı ile hazırlanmış bir navigation menü sunuyor. Ayrıca bu navigation menü Gündüz ve Gece modu olmak üzere iki farklı moda sahip. Bu yüzden, bu menüyü ana navigation menü olarak görmek yerine, sizi içine çeken ve site ile bir bütün haline getiren bir bileşen olarak görmek çok daha uygun olacaktır. Fakat bu tasarımın dinamik efektlerle süslenmiş yüksek derecede detaylı şekilde çalışması gibi ana fikri de bir hayli fantastik duruyor.

 

Mint Design Company

Mint Design Company eşsiz bir tasarıma sahip. İnternet sitesi, el ile çizilmiş şekilleri animasyon efektleri ile hayata geçirmiş. Oldukça sanatsal bir proje olmasından dolayı, tüm tasarım elementleri (navigation menü de dahil) aynı stil ile tasarlanmış. Her bir menü başlığı siyah beyaz ve renkli olmak üzere iki farklı versiyona sahip. Bu iki versiyon arasındaki geçiş ise oldukça takdire şayan.

 

Vive Latino

Bu sitenin web tasarım ekibi, tasarımlarında rastgele çizilen şekilleri kullanarak farklı bir çizgi yakalamayı başarmışlar. Monokromatik renklendirme ile birlikte kullanılan el yazısı yazı tipi, hareket eden karakterlerle birleşince festival havası olmuş. Ayrıca bu stildeki navigation menüsü oldukça motive edici etkiye sahip.

 

Vive Latino

Pete Nottage

Çevrim içi portfolyö sitesi Pete Nottage, web sitesine yaratıcılık ve pozitiflik katan sıra dışı renkleri ile ön plana çıkıyor. Arka planda bulunan büyük şehir resmi ile birlikte kullanılan düz elementlerden oluşan navigation menü tıpki bir oyun alanı gibi.

Tasarımcı tarafından eklenen sadece hareket eden arabalar gibi dinamik elementler değil aynı zamanda kullanıcıların da hareket ettirebileceği hareketli nesneler mükemmel bir bütünlük oluşturmuş. Böylece sizi kendisine dahil eden bir çözüm üretilmiş.

 

Sonuç

Alışmışın dışında ve sıradan olmayan navigasyon çözümleri kullanıcıları her zaman etkilemiş ve onların dikkatlerini çekmiştir. Bu menüler, sıradan bir internet sitesini bir sanat eserine çevirebilecek güce sahiptirler.

Fakat kullanıcıların, hedef sayfaya karmaşaya girmeden ulaşması, öncelik listesinde en öne konulması gereken elementlerdendir. Bu hususta navigation menünüz ne kadar sıra dışı olsa da, eğer kullanıcılarınız istediklerini bulamıyorsa, bunun bir önemi yoktur.

Diğer Web Site Navigasyon Elementleri

Web siteleri için örnek teşkil edebilecek diğer navigasyon örneklerine de galerimizden ulaşabilirsiniz. Navigasyon örneklerini incelemek için galerimize buyurunuz.

Web Tasarım / Sosyal Medya Görsel Galeri

Bu yazımıza ait bir de görsel galerimiz var. İsterseniz hemen ziyarete başlayabilirsiniz. Görsel galeriye gitmek için: Mathilde Jacon.

Çevrim içi portfolyö sitesi olan Mathilde Jacon’un ön sayfası sıradışı ve interaktif dairesel navigation menüye sahip. Bu bileşenin içinde, sitenin büyük bir kısmı barındırılıyor ve bileşenin her bir bölümü bir link ile site sayfalarını birbirini bağlıyor.

Mathilde Jacon

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı