Arama Motorlarında İçerikler Daha Üst Sıralara Nasıl Çıkartılır?

Sitenizde paylaşmış olduğunuz içerikler, farklı arama motorları tarafından botlar aracılığıyla tespit edilerek indekslenir. Bu sayede kullanıcıların aramalarıyla birlikte içeriğiniz arama motorlarında görünmeye başlar. Özellikle yeni sitelerde girilen içerikler oldukça uzun süre sonra arama motorlarında görülebilmekteyken, köklü ve eski sitelerde içeriklerin yani sayfaların indekslenme süreleri saniyelerle ölçülebilmektedir. Bunun sebebi ise arama motorlarının yeni sitelere az sayıda bot / örümcek gönderiyor olmasıdır. Yani yeni siteler SEO konusunda henüz başarılı değildir. Ayrıca, arama motoru örümceklerinin bir siteye girmesi için pingleme işlemi de yapılabilmektedir. Bunun anlamı ise, arama motoru örümceklerinin siteye ya da belirlenen sayfaya davet edilmesidir.

Google’da İndex Hızını Artırma Yöntemleri

İndex hızınızı arttırmak için ise düzenli ve özgün yazılar girerek sitenizde istikrarı yakalamanız ve Google gibi arama motorlarının sitenize daha fazla bot göndermesini sağlamanız gerekmektedir. Bu ise aslında başarılı SEO çalışmaları sonrasında kendiliğinden meydana gelebilmektedir. Güncel haberleri ilk olarak paylaşır ve erken indeks alırsanız arama motorları sizi üst sıralara yerleştirecektir. Fakat her ne kadar erken yazsanız da index hızınız diğer sitelerden yavaş ise maalesef yazınız gerilerde kalacaktır çünkü diğer siteler arama motorları sıralamalarında yol almaya başlamış olacaklardır.

 

Google Gibi Getir Yöntemi

Google Gibi Getir Yöntemi

İndex hızı artırmak için bir diğer yöntem ise Google Gibi Getir özelliğidir. Webmaster Tools hesabınızdaki sol panelde Tarama >> Google gibi Getir sayfasına ulaşarak, sitenizdeki istediğiniz bir sayfayı hızlı bir şekilde indeksletebilirsiniz. Google size bu konuda aylık 500 indeksletme limiti koymaktadır. Ayrıca, 10 adet de sayfanın bağlantılı olduğu sayfaları da indexletme hakkı tanır ki bu hak, o sayfaya örümcek salmanız manasındadır. Yani, o sayfaya Google örümceği gider ve o sayfadan çıkan linkleri de tek tek dolaşmaya başlayarak, tüm sayfaları indeksleyebilir.

 

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Sosyal Medyanın Gücünü Kullanın

Sitenizin adını taşıyan sosyal medya hesapları açarak paylaşımlarınızı direkt olarak sosyal medyaya da ekleyin yani sosyal medya hesaplarınız aracılığıyla takipçilerinizle içeriklerinizi paylaşın. Sosyal medya platformlarında yapmış olduğunuz paylaşımlarda sitenizdeki yazının linkini vermeyi unutmayın. Bu sayede paylaşımlarınız daha fazla kişi tarafından görülecek, aynı zamanda da sitenizin arama motorları üzerindeki etkisini de arttıracaktır.

Sosyal medya hesaplarına otomatik olarak yazınızı paylaşan eklentileri de sitenizde bulundurabilirsiniz. Bu sayede her yazının ardından sosyal medyada yazıları paylaşmakla uğraşmazsınız. Sosyal medyadan gelecek olan ziyaretçi sayısının arama motorlarındaki etkisini denediğiniz zaman çok net bir şekilde göreceksiniz.

Ayrıca, kurumsal sosyal medya ajansları ile de çalışabilirsiniz. Böylelikle, hem sosyal medya mecralarından daha fazla müşteriye ulaşabilir hem de SEO konusunda da sitenize fayda sağlayabilirsiniz.

 

Sitenizde İstikrarı Sağlayın

Sitenizde İstikrarı Sağlayın

İnternet sitenize girmekte olduğunuz yazıları bir düzene sokmanız halinde arama motorları tarafından daha sık bot / örümcek almaya başlarsınız. Bu sayede index hızınız artar, diğer sitelerin her zaman bir adım önünde olursunuz. Sitenize bir gün on tane yazı girip diğer gün hiç yazı girmemektense her gün üçer yazı girmek sizin için daha iyi olacaktır. Çünkü arama motorlarının gönderdiği botlar sitenizi taradığında bir gün çok sayıda yazıla karşılaşmakta ve diğer gün daha fazla bot geldiğinde de hiç yazı bulamamaktadır. Bu durumda da Google, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında sitenizin değeri düşecek indeks hızınız yavaşlayacak ve bunun bir getirisi olarak da diğer sitelerin her zaman bir adım gerisinde kalmış olacaksınız.

 

Güncel Olun, Düzenli İçerikler Paylaşın

Üst kısımda yer alan sebepler nedeniyle de, sitenizde devamlı olarak özgün ve istikrarlı paylaşımlar yapmalısınız. Bu aynı zamanda sadece arama motorlarına güncel bir site olduğunuzu belirtmekle kalmaz, ziyaretçilerinize de güncelliğiniz hakkında fikir sunar. Öyle ki, bir ziyaretçi bir gün sonra da sitenize gelip, yeni paylaştığınız içerikleri görmek isteyecektir çünkü sizin her gün en az 1 içerik paylaştığınızı bilir. Bunun sonucunda da markalaşmış bir site olarak yayın hayatınıza da devam etme şansınız olacaktır.

tarihinde Sosyal Medya, SEO kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Kurumsal SEOKurumsal SEO
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı