Facebook Pazarlamasında Yapılan Hatalar

Facebook Pazarlamasında Yapılan Hatalar nelerdir? Facebook pazarlama yöntemleri konusunda bilgi veren kampanya fikirleri ve Facebook reklam örnekleri

Facebook Pazarlamasında Yapılan Hatalar

Facebook günümüzde en çok tercih edilen ve en aktif kullanılan sosyal ağlardan birisi konumundadır. Akıllı telefon kullanımının artması ve cihazların gelişimine paralel olarak, Facebook’u düzenli olarak kullanan insan sayısında gözle görülür bir artış olduğundan istatistiklere dayanarak gönül rahatlığı ile söz edebiliriz. Bu popülariteyi fark eden Facebook yöneticileri ve global firma yöneticileri, en kullanışlı ve en fonksiyonel reklam ağını ortaya çıkarmak için adeta el ele verdi. Dilediğiniz hedef kitleye, coğrafyaya, yaş aralığına ve zevkine hitap etmeyi başaran Facebook reklamları günümüzde yatırımcılar veya girişimler için en uygun ve en mantıklı reklamlar arasında yer alıyor. Sosyal medya ajansı ile ortaklaşa hazırladığınız reklam kampanyası, gayet iyi sonuçlar ile sizlere muhteşem bir geri dönüş sağlayabilir. Ancak bunun için kaliteli bir sosyal medya ajansı ile çalışmanız şart. Bu rehberde, Facebook pazarlama işlemi sırasında yapılan hatalardan bahsederek, sizlerin dijital reklam / sosyal medya reklamcılığı sektörüne karşı olan ufkunuzu açmayı planlıyoruz.

Facebook Pazarlama Analizi

Facebook Pazarlamasında Analiz Çok Önemli

Facebook reklamlarının hedef kitleye yönelik olduğunu ve memnuniyetin de hedef kitleye ulaşabilme ile doğru orantılı artış gösterdiğinden söz etmiştik. Hedef kitleye ulaşabilmek için Facebook üzerindeki kullanıcıların eğilimlerini ve dikkatini çeken konulara büyük özen göstererek, bunların sonucunda verileri analiz etmek gerekiyor. Yerel bölgenin alışkanlıkları, hayat standartları ve reklam sektörüne bakış açılarının değerlendirilerek yola çıkılması, hedef kitleden alınacak geri dönüşün son derece iyi olmasını sağlar. Kurumsal sosyal medya ajansı da işe aynen bu doğrultuda başlamaktadır. Ancak birçok Facebook pazarlama işleminde bu kadar detaylı bir analizden söz etmek ne yazık ki pek de mümkün gözükmüyor.

 

Facebook Anahtar Kelime Tercihi

Anahtar Kelime Tercihi Hedefinize Ulaşmak için Bir Basamak

Facebook reklam faaliyetleri sırasında hedef kitleye ulaşabilmenizi sağlayan anahtar kelimeler, doğru seçilmediği takdirde pek de başarılı bir reklam organizasyonunun oluştuğundan söz edemeyiz. Ulaşılmasının hedeflendiği kitlenin alışkanlıkları, Facebook üzerinden yaptığı aramaları, beğendiği sayfa dağılımı, demografik yapısını detaylı bir şekilde analiz eden sosyal medya ajansı, sizlerin hedef kitleye ulaşma konusunda bir basamak niteliği taşıyan anahtar kelime seçiminde başarılı işler çıkarabilir. Buradaki anahtar kelime SEO için söylenen arama terimleri değil, sizin ulaşmayı planladığınız hedef kitlenin tamamıdır. Yani, reklam metinlerinizde yansıtacağınız ifadelere de bu adı verebiliriz. Ayrıca, reklam metinlerinizde kullanacağınız kelimelerin de önemi, hedef kitleniz kadar önemli olacaktır. Çünkü, eksik bir reklam stratejisi, sizi başarısızlığa sürükleyebilecektir.

 

Facebook Yaş Grubu Dağılımı

Yaş Grubu Dağılımı Sizi Başarıya Götürür

Sosyal medya reklamlarının en iyi unsurlarından biri, elinizdeki bütçe doğrultusunda yaş grubuna en iyi şekilde hitap edebilmenizi sağlamaktır. Firmanın tercihlerine özen gösteren ve akıllı yatırımlar ile başarıya ulaştırmayan çalışan uzman bir sosyal medya ajansı, firmanın ulaşmayı hedeflediği yaş grubunu da iyi analiz etmelidir. Firmanın hizmet verdiği sektör dahilinde hangi yaş gruplarına hitap edebileceği ve bu alanda nasıl genişleyebileceğini anlamakla yükümlü olan sosyal medya uzmanı veya sosyal medya ajansı sayesinde amaca ulaşabilirsiniz. Örneğin yaşlı insanlara hizmet veren bir firmanın sektöre uygun bir politika benimseyebilmesi için sosyal medya çalışmalarında yaş aralığını dar ve hedefe uygun seçmesi kaçınılmazdır. Kısacası genç kitleye hitap edecek bir reklam politikası ile de sonuca ulaşmak yersizdir.

 

Şimdilik bu konuda tavsiyelerimiz bu kadar. Farklı konularda bilgi edinmek için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca, merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan konular için de bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyiniz. Bize ulaşmak için iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

tarihinde Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli AraçlarMükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı