Google Adwords ve SEO İlişkisi? Adwords`ün SEO`ya Faydaları!

Şu ana kadar birçok kaynakta Google Adwords SEO`ya faydalı değil diye okudunuz. Ancak, bu yazıda Google Adwords`ün SEO`ya katkılarını öğreneceksiniz

Google Adwords ve SEO İlişkisi? Adwords`ün SEO`ya Faydaları!

Google Adwords, bilindiği üzere Google tarafından firmaların reklam yayınlatabildikleri platformun adıdır. Google Adwords ile hem arama sonuçlarında hem de Google’ın reklamlarını yayınlamak isteyen internet sitelerinde (Google Adsense ile sayfalarında reklam gösteren siteler) reklam yayını yapabilmeniz mümkündür.

Bu yazımızda Google Adwords ve SEO arasındaki ilişkiye değineceğiz. Aslında hemen de söyleyebiliriz; Google Adwords, SEO için önemli bir katkı sağlayabilir. Şu ana kadar SEO için bir faydası yoktur sözünü çok duymuş olabilirsiniz ancak bu sefer farklı bir durumu da öğrenmiş olacaksınız. SEO için nasıl bir katkısı olacağını merak ediyorsanız, yazının devamını okumanızı tavsiye ediyoruz.

SEO, Google Adwrods İçin Etkilidir!

Çok uzun zamandır ve hatta şimdilerde de “Google’da reklam vermek SEO için katkı sağlar mı? Google Adwords’ün SEO’ya Etkisi var mı? SEO için faydalı mıdır?” gibi sorular soruluyor. Bu sorulara şu ana kadar hep HAYIR! Google Adwords ve SEO ayrı konulardır ve birbirlerini etkilemezler diye yanıtlar almış olabilirsiniz. Özellikle de Google Adwords SEO için etkili değildir yanıtını daha sık duymuş olabilirsiniz çünkü SEO kesinlikle ama kesinlikle Adwords için önemlidir. Bunu SEO uzmanı (?!) olanların neredeyse tamamı bilmektedir. Google’ın sunduğu kalite puanları vardır. İşte Google Adwords Kalite Puanı konusunda da reklamın gittiği sayfa ile reklam kelimelerinin uyumu sorgulanır. Eğer, sayfanız ve verdiğiniz reklam alakalıysa yani SEO konusunda sayfanız güçlüyse, daha düşük Tıklama Başı Maliyet ile reklam verirsiniz. İşte bu kadar basit. Peki, Adwords’ün SEO’ya etkisi var mı?

Öncelikle alt kısımdaki Google Adwords Türkiye’nin yayınladığı videoyu izleyelim. Burada da etkisi yoktur diyecek ancak biz farklı bir bakış açısıyla neden tam tersini düşündüğümüzü söyleyeceğiz.

 

Google Adwords, SEO İçin Neden Etkilidir?

Farklı faydaları olsa da biz öncelikle siteye ziyaretçi kaynağı olmasından dolayı “Adwords, SEO için faydalıdır” demekteyiz. Bir örnek üzerinden de gidebiliriz. Bir internet sitesi açıldığında ilk zamanlarda siz ne kadar içerik girerseniz girin, Google henüz sizi sıralamaya alacak kadar değerli görmez. Çok sık içerik paylaşsanız bile bu uzun süre boyunca böyle olacaktır. Bu da, siz aslında kendi kendinize konuşuyorsunuz yani yazdıklarınızı kimse okumuyor manasına gelmektedir. Ayrıca, siteniz hakkında Google yeterince bilgiye sahip olmadığından dolayı da sizi diğer sitelerle kıyaslama şansına sahip olmayacaktır.

 

Google Adwords İle Ziyaretçilere Ulaşırsınız

Google Adwords İle Ziyaretçilere Ulaşırsınız

Böyle bir durumda Google reklamları ile insanlara ulaştığınızı düşünelim. Artık internet sitenize ziyaretçiler geliyor ve Google da “sizin sitenize gelen bir kullanıcı memnun kalıyor mu?”, “sitenizde kalma süresi ne kadar?”, “hemen çıkma (bounce rate) oranı ne kadar?” gibi sorulara yanıtlar bulmaya başlayacaktır. Bu durumda da, eğer ki siteniz kaliteli bir siteyse ve sitenize gelen kişiler hemen siteden çıkmayarak (bounce rate), farklı sayfaları da dolaşıyorlarsa; Google bu sitenin kaliteli bir site olduğunu rahatlıkla düşünecektir. Çünkü, sitenize gelen ziyaretçilerin memnun kaldıklarına yani sitenizin kaliteli olduğuna dair sinyaller Google’a gitmeye başlayacaktır.

 

Google Adwords, SEO İçin Bir Adımdır

Böyle olunca da, siteniz normale göre çok daha çabuk yükselişe geçecektir ve sıralamalara daha kolay bir şekilde girecektir. Ayrıca, sitenize giren kişiler sitenizi gerçekten de beğenirlerse, sosyal medya platformlarında da sizin hakkınızda paylaşımlar yapabilirler ve bu da sitenizin daha hızlı yayılmasını sağlar. Hatta, o kişiler de sitenizde uzun süreler kalır ve sayfaları dolaşırlarsa, Google için sitenize yönelik pozitif düşünceleri artar ve sıralamalardaki yükselişinizin hızı artar.

 

Google Adwords SEO İçin Etkilidir

Google Adwords SEO İçin Etkilidir

İşte tüm bu sebepler nedeniyle Google Adwords SEO için etkilidir diyebiliriz. Aslında, Google sadece şunu söylemek istiyor: “Adwords’e reklam verirseniz, sıralamalarda yükselmeniz için size bir tolerans tanımayız.” Genel olarak insanlar da bunu öğrenmek istiyorlar. Her ne kadar ekstra bir imtiyaz sağlanmadığı söylenilse de, farklı düşünen SEO uzmanları da yok değil. Google’ın aksine düşünen SEO uzmanları bazı zamanlarda Adwords ile arama sonuçlarında ters ilişki olduğu söyleniliyor. Yani, bu SEO uzmanlarına göre Google siz daha fazla reklam verin diye sizi doğal aramalarda alt sıralara atıyor. Ancak, biz de bunun gerçek olmadığını düşünüyoruz.

Sonuç kısımına gelecek olursak; eğer ki Adwords’ü başarılı bir şekilde kullanırsanız, Google’da yükselmek (doğal sonuçlarda da) sizin için çok zor olmayacaktır. Tabii ki, her şey kurumsal ve planlı bir çalışma ile başlamalıdır. Google Adwords ya da SEO konularında aklınıza takılan tüm sorular için bize ulaşmaktan lütfen çekinmeyiniz. Bu konularda eğer farklı tecrübeleriniz de varsa, lütfen yorum olarak paylaşınız. Böylelikle, diğer okuyucuların da sizin deneyimlerinizden faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Görüşmek dileğiyle,
CREAMIVE Web Ajansı

tarihinde Pazarlama & Reklam, SEO kategorilerinde yazdı1 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Mustafa Çağrı Güven

Mustafa Çağrı Güven

Creamive`in kurucu ortağı, Bilgisayar Mühendisi ve dijital stratejisttir.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Güncel Yorumlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı