Grafik Tasarım

Grafik tasarım, hem dijital hem de basılı işlerde kullanılır. Grafik tasarım örnekleri ile grafik tasarım nedir sorusuna detaylı yanıt verdik.

Grafik Tasarım

Grafik tasarım görselleştirmek istediğimiz düşüncelerin metin ve görseller eşliğinde görülebilir hale gelme sürecidir. Grafik tasarım genellikle dijital ve basılı olmak üzere iki farklı amaç için yapılır. Dijitalde web tasarım, sosyal medya ve reklam tasarımları, banner, logo gibi başlıklar için kullanılır. Grafik çalışmalarının basılı materyallerde kullanıldığı alanlar ise kurumsal kimlik, afiş ve broşür, fatura, kartvizit, tabela, gazete, dergi ve benzeridir. Grafik tasarım görsel sanatların sahip olduğu hizalama, hareket, görüntü, oran, yakınlık, denge, zıtlık gibi düsturlara uygun olarak hazırlanır. Bu özelliği nedeniyle de grafik tasarım bir sanat ögesi olarak da ifade edilebilir.

Grafik Tasarımcı

Grafik tasarımcı ve grafiker aynı anlama gelmektedir. Bu iki ifadenin temel dayanağı ise farklı dillerden Türkçe’ye gelmeleridir. İngilizce olan Graphic Designer dilimize Grafik Tasarımcı olarak geçmiş, Almanca olan Graphiker ise Türkçe’ye Grafiker olarak geçmiştir. Almanca’da da grafiker olarak ifade edilebilmektedir.

Görsel tasarım konusunda uzmanlaşmak için birçok eğitim vardır. Ancak alaylı olarak da uzmanlaşılması mümkündür. Sektördeki uzmanların bir kısmı hiçbir eğitim almadan kendilerini geliştirmiştir.

İnternet ortamında birçok grafik tasarım yarışması yapılmaktadır. Böylelikle hem kullanıcıların kendilerini geliştirmesi hem de firmaların farklı alternatifler üzerinden ihtiyaçlarını karşılayabilmesi amaçlanmaktadır.

 

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, bir fikrin kreatif unsurlar eşliğinde görüntüye dönüştürülmesidir. İnternette konuyla ilgilenen birçok kullanıcı “grafik tasarım nedir?” sorusunu sormaktadır. Genel olarak bilinen ve öğrenilmek istenense iki başlık altında incelenebilir. Bu başlıklar altında web tasarım ve basılı materyal dizayn gösterilebilir. İstanbul merkezli bir ajans olarak grafik dizayn konusunda detaylı hizmetler sunmaktayız. Öyle ki, İstanbul çoğu teknoloji bağlamındaki konuda olduğu grafik için de merkez olarak bilinir. Çoğu grafik tasarım firması da İstanbul şehrinde yer almaktadır.

Device Grafik Tasarım
Youth and Stress

 

Grafik Tasarım Bölümü

Grafik tasarım bölümü, liselerde ve üniversitelerde kişilerin bu konuda uzmanlaşması ve eğitim alabilmesi için kurulmuştur. Grafik tasarım bölümü genel olarak fotoğraf bölümü ile ilintili olarak eğitim vermektedir ve bu bölümlerden mezun olan kişilerin profesyonel fotoğraf çekimi konusunda da eğitim almış olmaları amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu kişiler logo tasarım konusunda da bilgi sahibi olmaktadır.

 

Grafik Tasarım Programları

Grafik tasarım programları arasında en çok bilinenler Photoshop, Illustrator, InDesign, Corel Draw programlarıdır. Ancak web konusunda en yaygın olarak kullanılan Adobe Photoshop grafik tasarım programıdır diyebiliriz. Hem basılı hem de web çalışmaları için pratik özelliklere sahip olması nedeniyle tercih edilmektedir. Illustrator daha çok yüksek çözünürlüklü tasarımlar ve illüstrasyon çalışmaları için kullanılmaktadır. InDesing ve Corel Draw ise neredeyse her zaman basılı dizayn işlerinde tercih edilmektedir. Bu programlar ile web tasarım çalışmaları yapılması pek mümkün değildir.

 

Grafik Tasarım Örnekleri

Gelelim konunun pratik kısmına: Grafik tasarım örnekleri. Bu kısımda gözümüze hoş gelen hem bizim daha önceden yaptığımız örnekleri hem de yurt dışındaki ajansların işlerini sizlerle paylaşacağız.

Alomo Kurumsal Kimlik
Graziano Sub Restoran Menüsü
Amsterdam Afiş Tasarımı
Hopscotch Music Fest Poster
Işığın Oğulları

 

Kreatif Grafik Tasarım Örnekleri

Sadece dijital mecralar ya da basılı materyaller için tasarım yapılmıyor. Ürünler için de tasarımlar yapılıyor ki product design terimi ülkemizde çok fazla popüler olmasa da dünya genelinde bir hayli popüler durumdadır. Biraz da portfolyo tasarımlarına birlikte göz atmak isteriz. Ne dersiniz?

Björn Meier
Cast Iron Studio
Charlotte Tang
DJNR
Emil Olsson
Hayk
I`m Tawn
Jeremy Sallee
Jesse Willmon
Justin Maller
Kendra Schaefer
Lizzie Seymour
Lounge Lizard
Marc Thomas
Odd Web Things
Robby Leonardi
Ryan Scherf
Small Studio
Steven Bonner
Studio Airport
Trademark Grafik Tasarım
Viget

 

Tasarım konusunda farklı örneklere göz atmak ya da daha fazla bilgiye ulaşmak isterseniz, blogumuzu incelemeye başlamanızı tavsiye ederiz. Yüzlerce farklı içerikle sektörümüze ışık tutmak için neredeyse her gün kaliteli içerikler üretmeye çalışıyoruz. Ayrıca, e-posta adresinizle bültenimize kayıt olarak tüm paylaşımlarımızdan haberdar olmak ister misiniz? Kesinlikle tavsiye ederiz :)

Grafik tasarım konusunda aklınıza takılan her konuda lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Kreatif tasarım çalışmaları yaptırmak istiyorsanız da bizlerle hemen iletişime geçebilirsiniz.

Görüşmek üzere,
Creamive Web Tasarım

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı