Growth Hacking Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Growth Hacking Gerçekte Ne Anlama Geliyor? Growth Hacking ile şirketler nasıl büyür? Growth hacker kime denir sorularına bu yazıda yanıt bulabilirsiniz.

Growth Hacking Gerçekte Ne Anlama Geliyor?

Piyasada oldukça yeni olan “Growth Hacking” terimi hakkında bir çok sansasyonel yorumlar bulunmakta ve tanıdığım ya da çalıştığım bir çok şirket “Growth Hacker” vasıflı elaman arayışında. Bu durumdan rahatsız olduğumu açıkça söylemeliyim. Çünkü insanlar zamanla “Eğer sihirli bir growth hacker bulabilseydim, şirketimi daha hızlı büyütebilirdim” düşüncesine kapılabilirler. Ya da daha da kötüsü, şirketinizi büyüme sürecini “hack”leyebileceklerine inanmaya başlayabilirler.

Bir çok şirketin bu yöntemle inanılmaz büyük bir büyüme sağlamasına rağmen, insanların süreklilik niteliği olan ve oldukça derin temeli olan şirketler ve çalışma ağları kurmanın büyük mükafatına gözlerini diktiğini düşünüyorum. Uzun metrajlı bir büyümeyi hacklemeniz mümkün değildir. Hele bir ürünü farketmeden arkadaşlarınızla paylaştığınızda. Bu durum, arkadaşlarınızdan, onların size katılmasını isteyip bunun arkadaşlığınızı daha iyi yere taşıyacağı düşüncesinde olanlar için de aynıdır. Bu ürünün nasıl çalıştığını ve nerede müdahale gerektirdiğini öğrenmek büyük önem taşır.

Yani, size ele avuca alınabilir geliştirme getiren hack’leri bulmanız gerekmektedir. LinkedIn, Reid Hoffman’ın tüm profesyonel çalışma ağını da davet ederek işe başladı. Facebook, okul okul genişlemeye başladı ve bu gelişimini herhangi bir konumda %20’den fazla öğrenci profili elde edene kadar devam ettirecek. AirBnb, Craigslist’teki çapraz gönderi ile önceden destek ve talep alımına devam ediyor. Yukarıda anlattıklarımızın hemen hemen hepsinin iyi bir başlangıç olma niteliği olmasına rağmen, şirketler daha kararlı adımlar atmadığı ve SEO çalışması yapmadığı sürece bir işe yaramayacaktır.

 

Linkedin ve Arama Motoru Optimizasyonu

Konudan çok uzaklaşmadan, Linkedin örneğine değinmek faydalı olacaktır. Linkedin arama motorlarından uzun bir süre boyunca neredeyse hiç ziyaretçi alamıyordu. Ancak, aslında küçük olarak görülecek değişiklikler ile arama motorlarından daha fazla ziyaretçi kazanmaya başladı. Burada SEO konusu devreye giriyor çünkü SEO bir çok internet firması için en önemli kaynakların başında gelmektedir. Ziyaretçi = Potansiyel Müşteri. Evet, bir potansiyel müşteriye ulaşabilmeniz için o kullanıcının öncelikle sizin internet sitenizi ziyaret etmesi gerekmektedir. Sonrasında ise, kullanıcıya istediğini sunabiliyorsanız, bu potansiyel müşteriyi alışveriş yapmış olan gerçek bir müşteriye çevirme şansınız olacaktır.

 

Growth Hacking Sadece Rakamların Büyümesi Değildir

Gelişmeden bahsederken, bu gelişim yolunda atacağınız kilometre taşlarınız –sürekliliğe giden bir yolunuz olup olmadığını göz önünde tutarak- o kadar da önemli değildir. Diğer bir deyimle 10 milyon ya da 10 bin kullanıcınızın olması bir şey fark ettirmez. Önemli olan ilk birkaç üyenizin dikkatini çekmek için neler yaptığınızdır. Bu ilk adımlar, uzun süreli çalışma ağları üzerinde önemli etkiye sahiptir.

 

Growth Hacking Nedir? Şirketlerin Bu Hususa Dikkat Etmesine Değer Mi?

Growth hacking en iyi terimlerden birisi değildir fakat bu terim, müşterileri geleneksel pazarlama ve analiz yeteneklerini, ürün geliştirme yetenekleri ile birleştirip şirketinize çekme sürecini tanımlar. Geçmişte, pazarlama ve ürün geliştirme, çoğunlukla kullanıcı çekmeye çalışan fakat yeni bir ana sayfa gibi basit bir yeniliği hayata geçiremeyen ama büyük paralar yatıran pazarlama grupları tarafından gereksiz olarak görülürdü. Diğer yandan, ürün geliştirme ekipleri, genellikle ekip üyelerinin müşterilerin ne istediğini ve ilgilerini ne çekeceğini düşünürlerdi. Yapacakları değişim ve bunun etkileri üzerinde ise çok fazla kafa yormazlardı. “Growth Hacking” teriminin bu konsepti, müşterilerinizi anlamak, onların ürünlerinizi nasıl keşfettiği ve aldığı gibi hususlar üzerine yoğunlaştığınızda, daha fazla para harcamak yerine daha fazla üye çekmenizi sağlayacak özellikler geliştirmenizi temsil eden bir terimdir.

 

Growth hacking sayesinde elde edilmiş önemli sonuçları olan bir kaç örnek verir misiniz?

Twitter’ a üye olduğumda, ilginç bir durum söz konusuydu. Bir çok kullanıcı; basından, bloglardan, arkadaşlarından ve özellikle de ülkemizde televizyon kanallarındaki Twitter hashtagleri ya da dizilerden Twitter’ı duyup üye oluyorlar. Geçmişteki gibi devam etseydi pazarlama için muhtemelen şu an elektronik posta ile gönderilen haber bültenlerini kullanıyor ya da büyük paralar harcıyor olurduk. Neyse ki böyle bir projeye imza attık. Bir kullanıcı için kritik önem taşıyan ayrıntıları araştırdık ve öğrenmeye çalıştık ardından da kullanıcı deneyimlerini geliştirmek üzere işe koyulduk. Sonuç olarak Twitter’daki ilk gününde en az 5-10 kullanıcıyı kendisi seçip takip eden kullanıcılar, ilgilendikleri alanlara gore tercihlerini ve yayın akışlarını düzenledikleri için, daimi kullanıcı haline geliyorlar. Tanıdığı kullanıcıların, bu yeni üyeleri takip etmelerini sağladığımızda sonucun daha da iyi olduğunu gördük. Kullanıcılara tatmin hissi yaşatan bu küçük ayarlamaları yaptığımız sürece, kullanıcıları elde tutma oranımızın dramatik şekilde arttığını gördük.

 

Etkili bir growth hack’in temel prensibi nedir, yani hack growth’u nasıl yapıyorsunuz?

Kısaca cevaplarsak gerçekten hack growth yapmak mümkün değil. Arkadaşlarınızın Facebook ve Twitter hesaplarını spamlamak veya App Store’daki indirme çizelgelerini hacklemek size bir şeyler kazandırabilir ama sürekli kullanıcıyı çok nadir elde edersiniz bu yolla. Kalorisiz yiyecek tüketmek gibi bir şey. Bununla uğraşmak yerine daha aktif ve istekli olan kullanıcılarınızın doğrultusunda araştırmalarınızı yapar ve bilgileri toplarsanız, bu kullanıcılarınızı daha da aktif hale getirirsiniz. Sonrasında kullanıcılarınızı virallerle ve SEO yönlendirmeleri ile çekmek için sağlam özellikler geliştirmeniz gerekecek.

 

Growth hacking iş hayatını nasıl etkileyecek? Growth hacking ilerlemeye devam edecek mi? Bu piyasada kalıcı mı yoksa sadece bir trend mi?

Bence growth hacking ile söylenenler arasında en iyisi; ürününüzü geliştirmek için ne kadar önemli olduğunu hatırlatmasıdır. Hala “iyi bir ürün geliştirirsek bir çok kullanıcı çekebiliriz.” Şeklinde cümleler duyuyorum, bu yeterli değil. Sadece ürün geliştirmek değil kilit nokta. Ürününüz aktif kullanıcılarınızı nasıl tatmin ediyor veya yeni kullanıcıları nasıl etkiliyor? Bunları gözlemlemeniz ve anlamanız lazım ardından da mühendislere yardımcı olacak çözümler bulmanız gerekiyor. Nasıl üreteceklerini ve pazarlayacaklarını bilen büyük kampanyaların temel özelliği budur. Bana sorarsanız gelecekte bu karışımı fazlasıyla göreceğiz.

Bu konuda şimdilik bu kadar yer almış olacağız. Ancak, sonraki günlerde farklı ve dikkat çeken örnekleri de blogumuzdan takip edebilirsiniz.

Eğer, merak ettiğiniz sorular olursa ve markamız için neler yapılabilir? sorusuna yanıtlar bulmak isterseniz, her an bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Markanız için gerekli olan çalışmalar ile satışlarınızı ve ziyaretçi trafiğinizi her daim artırabileceğinizi unutmamalısınız.

tarihinde Pazarlama & Reklam, SEO kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Mustafa Çağrı Güven

Mustafa Çağrı Güven

Creamive`in kurucu ortağı, Bilgisayar Mühendisi ve dijital stratejisttir.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı