Sosyal Medyada Komik Olmaktan Korkmamanız İçin 4 Neden

Sosyal medyada komik olmaktan korkmayın, komik olun! Hedef kitlenizi tanıyın ve onlarla kolaylıkla daha güçlü bir iletişime geçin. Beklemeyin!

Sosyal Medyada Komik Olmaktan Korkmamanız İçin 4 Neden

Gülmek evrensel bir dil ve ilk iletişim yöntemlerimizden biridir. İnsanlar sözlü ve yazılı dile sahip olmadan önce keyif aldıklarını veya belirli bir durumu onayladıklarını ifade etmek için gülmeyi kullanıyordu. Gülmek ayrıca çeşitli diller, kültürler, dönemler ve demografiler arasındaki boşluklar arasında köprü oluşturan bir iletişim biçimidir. Bu nedenle, komik internet geyikleri ve esprili hashtag’lerin sosyal medya mecralarında böylesine zirveye çıkmasına şaşırmamak gerekir. Esasen, bir araştırmaya göre “mizah her tür viral reklam için neredeyse tüm seviyelerde kullanılır”. Bunun sonucu olarak, bu araştırma mizahı içeriğin viral yapılması için evrensel çekiciliğe sahip bir öge olarak tanımlamıştır.

Mizah, Sosyal Medyada Kolay Yayılıyor

Bu nedenle mizahi içerikler sosyal medya kanallarında her geçen gün daha fazla paylaşılmaktadır. Bu gerçek markanız için açık bir faydadır. Ama hedef kitlenizi güldürerek başka hangi faydalar elde edebilirsiniz? Mizahi içerikler kullanmanın diğer dört avantajı aşağıda özetlenmektedir.

 

  1. Birlik Oluşturur

Gülmek sosyal bir olgudur. Maryland Baltimore County Üniversitesi psikoloji ve nöroloji profesörü Robert R. Provine’e göre diğer insanlarla birlikte olduğumuzda yalnız olduğumuzdan otuz kez daha fazla gülüyoruz. Gülmek gruplar içinde gerilimi azaltır ve birlik duygusu oluşturur. Facebook fanlarınız ya da Twiter takipçilerinizi güldürmek bir topluluk duygusu ortaya çıkmasına ve markanız ile fanlarınız ve takipçileriniz arasında bağlantı kurulmasına yardımcı olur.

 

  1. Duygusal Tepkileri Tetikler

Mizah olumlu hisler oluşturur. Gülmek endorfin hormonu salgılanmasına yol açar, vücudu gevşetir, bağışıklık sistemini güçlendirir, stresin azaltılmasına yardımcı olur ve genel olarak kendimizi daha iyi hissetmemizi sağlar. Bu fizyolojik ve kimyasal tepkiler bilinçdışıdır ve hoşnutluk veren bir duygusal tepki ortaya çıkarır. Sosyal medya platformlarındaki içeriklerinize mizah ögeleri katarak hoşnutluk veren duyguların markanızla ilişkilendirilmesine yardımcı olursunuz.

 

  1. Markanızı Hatırlanır Kılar

Olumlu duygular anılar oluşturur. Araştırmalar, olumlu deneyimlerin sadece %42’sinin, buna karşın olumsuz deneyimlerin %60’ının unutulduğunu göstermektedir. Yavan bir Facebook iletisini ya da sıkıcı bir Youtube videosunu kimse hatırlamaz ama hepimiz Kmart’ı unutmuş olsak bile onun “I Shipped My Pants” reklamın hatırlarız. Hedef kitlenizi mizahi içerikle iyi hissettirmek onların markanızı hem kısa hem de uzun vadede hatırlamasına yardımcı olacaktır.

 

  1. İnsanlara Anlayış Kazandırır

Human Research Lab yöneticisi ve Humor Code adlı kitabın yazarı Peter McGraw “komiğin” sıradanlık ve aykırılığın bir arakesiti olduğunu ifade etmektedir. Eğer bir şey sıradansa (örneğin, her gün karşılaşına bir olay) komik olmayacaktır. Buna karşın bir aykırılık içeriyorsa (örneğin, dünyaya yönelik kaba ve saldırgan bir yaklaşım) yine komik olmayacaktır. Ancak, sıradan ve aykırı arasındaki ince noktada komiklik ortaya çıkmaktadır.

 

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Bu ince noktanın hedef kitleniz için nerede olduğunu öğrenmek size onların düşünceleri, değerleri ve istekleri hakkında çok şey anlatabilir. Bu mükemmel kesişim noktasını bulmak için çok sıradan veya çok aykırı olan şeyleri test etmeniz gerekebilir ve bu durum bazı riskler içerir. Ancak, hedef kitlenizin kafa yapısı konusunda elde edeceğiniz anlayış bu belirsizliğe değecektir.

 

Mizah Markanıza Kendiliğinden Gelmez

Komik olmak hedef kitlenizle güçlü duygusal bağlar oluşturulmasına, markanızın daha iyi hatırlanmasına ve birbirine daha yakından bağlı bir topluluk inşa edilmesine yardımcı olur. Mizah markanıza kendiliğinden gelmez ve her zaman doğru yaklaşım olmayabilir. Neyse ki, sosyal medya markanız ve hedef kitleniz için en iyi mizah yaklaşımlarını denemenize ve doğru yaklaşımı hızla bulmanıza imkan vermektedir.

tarihinde Pazarlama & Reklam, Sosyal Medya kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli AraçlarMükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı