Tasarım

Tasarım, kreatif yeteneklerle buluşunca daha keyifli. Bu yazıda tasarım nedir, tasarım programları, genel tasarım bilgileri paylaştık.

Tasarım

Tasarım, planı yapılan bir fikrin (mimari ya da mühendislik çizimleri) inşa evreleriyle nesne haline dönüştürülmesi sürecidir. Kimi profesyoneller tarafından “gerekli olanın araştırılması” olarak da ifade edilir. Görsel sanatlar, mühendislik, peyzaj, mimari ve benzeri kreatif beceri gerektiren alanlarda kullanılır. Tasarlamak eylemi ile yeni makineler, mobilyalar gibi ürünler, objeler, mekanlar oluşturulur. Bu yazımızda tasarımı görsel sanatlar içerisinde inceleyeceğiz ve grafik tasarım, moda tasarımı ve web tasarım konularına değineceğiz.

Tasarım Nedir?

Tasarım nedir gibi sorular sitemizi ziyaret eden kullanıcılar tarafından merak edilebiliyor, biz de kısmen de olsa tasarım nedir konusuna değineceğiz. Yazımızın başlangıcında da belirttiğimiz üzere tasarım görsel sanatlar, mimarlık ya da mühendislik çalışmaları sonucunda ortaya bir ürün, obje ya da görüntü ortaya çıkmasıdır. Bulunduğumuz sektör gereği biz görsel ve web tasarımı konuları üzerine yoğunlaşacağız.

 

Tasarım Programları

Tasarım programları kullanıldıkları iş koluna göre çok çeşitli olabilmektedir. Örneğin basılı görsel tasarım programları olarak Corel Draw ve Adobe InDesign öne çıkmaktayken, web tasarım işlerinde Adobe Photoshop öne çıkmaktadır.

Adobe Photoshop ve Tasarım

Adobe Photoshop dünyada en çok kullanılan tasarım programı olarak bilinmektedir. Öyle çok kullanılır olmuş ki Phoshoplamak / Shoplamak fiili günlük hayatımıza girmiş durumdadır. Çok kullanılan bir tasarım programı olması sebebiyle, program kolay bir ara yüze sahiptir ve çoğu bilgisayar kullanıcısı rahatlıkla kullanabilmektedir. Milyonlarca kişiye hitap etmesinden dolayı programı tüm kullanıcıların kolay bir şekilde kullanabilmesi için tasarlanmıştır.

Tasarım Adobe Photoshop

Photoshop tasarım programı ile fotoğrafları profesyonel bir şekilde düzenleyebilir, resimleri birleştirebilir, içeriklerini değiştirebilir ya da görsellere yazılar ekleyebilirsiniz. Ayrıca, web tasarım çalışmalarında da en çok kullanılan tasarım programı Photoshop’tur.

 

Corel Draw Tasarım Programı

Corel Draw genellikle baskı işlerinde kullanılmaktadır. Matbaalarda en fazla tercih edilen program olmasının yanı sıra, dijital baskı ve reklam tabelası işlerinde de sıklıkla kullanılır. En eski programlardan olan Corel Draw 1989 yılında yayınlanmıştır ve kolay bir arayüze sahip olmasından dolayı bir hayli popülerleşmiştir. Kolay kullanımı ve vektörel tabanlı oluşu nedeniyle yeni başlayan kişilerin kolayca programa uyum sağlayabilmesi mümkündür.

 

Adobe Illustrator

Corel Draw’da olduğu üzere bu programda da vektörel özellikler bulunmaktadır. İllüstrasyon sanatçılarının kullandığı neredeyse yegane program olan Adobe Illustrator aynı zamanda dijital baskı işleri yapanlar ya da matbaacılar tarafından da çok kullanılır. Basılı işler açısında en sık kurumsal kimlik, logo tasarım, kartvizit gibi ürünlerde bu programın imzasını görürüz. Photoshop’a göre kullanımı zor olduğu için genellikle profesyonel tasarım uzmanları tarafından kullanılmaktadır.

Adobe Illustrator

 

Piksel konusunda PS’ye göre devrim niteliğinde özelliklere sahiptir. Örneğin, bir görseli kenarlarından uzatarak orantılı bir şekilde büyütürseniz hiçbir görüntü sorunu yaşamazsınız. Sadece bu nedenle bile basılı işlerde vazgeçilmez bir program haline gelmiştir.

 

Adobe InDesing

InDesign, Photoshop’a nazaran çok daha zor bir program olarak bilinmektedir. Genellikle gazete ve çok sayfalı tasarım ürünleri için kullanılan program, sayfalama yapısıyla öne çıkar. Master Page denilen özelliği sayesinde farklı sayfa şablonları oluşturabilirsiniz. Böylelikle, istediğiniz sayfaların en altında, sağında ya da solunda sabit tasarım elemanları otomatik olarak gelir ekstra uğraş gerektirmez. Adobe InDesign kullanmayı çok iyi bilmiyorsanız ve karşınıza bir dosya geldiyse, bu program ecel terleri dökmenize sebep olabilir. Özellikle Photoshop’a alıştıysanız, InDesign kullanmak gerçek manada zor gelebilir.

 

Adobe Dreamweawer

Adobe Dreamweawer tasarım programı olarak bilinse de aslında temel bir HTML editör olarak öne çıkmaktadır. Photoshop gibi tasarım programları sayesinde oluşturduğunuz görselleri HTML, ASP ya da PHP uzantılı bir web sayfasına dönüştürmenizi sağlar. Zengin kod dağarcığı ile herhangi bir kod bilmeden sil baştan bir internet sitesi oluşturabilmenize olanak sağlar. Günümüzde hem tararım hem de yazılım ögeleri içeren en popüler program olarak bilinir.

 

Tasarım İstanbul

İstanbul neredeyse her konuda olduğu gibi tasarım alanında da liderliğini kanıtlamıştır. Dizayn firmaları -web dizayn, endüstriyel ürün tasarımı vb.- İstanbul şehrini merkez alıyorlar çünkü hem sektörünün büyük ölçüde talebi İstanbul’dan gelmektedir. Arz talep dengesini sağlayabilmek adına firmalar da merkezlerini İstanbul yapıyor.

 

Tasarım Hizmetleri

Kreatif tasarım hizmeti mi arıyorsunuz? Şu anda doğru sayfadasınız çünkü ismimizden gelen kreatif medya (Creative Media) çözümleri hizmetlerimiz ile şirketlerin hem basılı hem de dijital tasarım ihtiyaçlarını karşılamaktayız. Eğer aklınıza bu konularda bir soru takılırsa ya da birlikte neler yapabileceğimizi öğrenmek isterseniz, lütfen bizimle iletişime geçin. Sizleri detaylı olarak bilgilendirmek isteriz.

Görüşmek dileğiyle,
Creamive Web Tasarım

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı