Web Tasarım Kavramları

Web tasarım kavramları hakkında detaylı bilgileri edinerek, siz de web sitenizin daha verimli olmasını ve daha çok kullanıcıya erişmesini sağlayın

Web Tasarım Kavramları

Web tasarım sektörü, teknolojinin ilerlemesiyle ve online ortamın etkin kullanılmasıyla birlikte daha çok ilgi görmeye ve gelişme göstermeye başlamış bulunmaktadır. Bu konudaki çalışmaların hem estetik hem de fonksiyonellik açısından başarılı olması demek, daha geniş kitlelere ulaşmanın mümkün olması demektir. Etkili bir kullanım oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bazı web tasarım ögeleri mevcuttur. Bunlardan ilki kullanılabilirliktir. Bu sayede ziyaretçilerin, web sitenizi etkin, rahat ve kolay şekilde kullanmaları hedeflenir. Bu konudaki çalışmalarınızı daha da etkili hale getirmek istiyorsanız kullanıcı deneyimlerinden faydalanmanız gerekecektir. Böylece ziyaretçiler, istedikleri bir web sitesi yapısına sahip olacak ve kullanıcı odaklı tasarımlara sahip internet sitenizi keyifle ziyaret edecektir.

Web Tasarım: Uyumluluk

Diğer bir web tasarım ögesi ise uyumluluk kavramıdır. Web sitenizde yer alan bütün elementlerin kendi içerisinde ve birbirleriyle uyumlu olmaları önem taşır. Kullanıcıların rahat kullanımı için renklerin, yazı fontlarının, görsellerin, içerik ve başlığın hepsi birbirleriyle uyum içinde olmalıdır.

Estetik web tasarım kavramı da tasarım yapılarından biridir. Estetik ile ve özenle hazırlanmış bir web sitesi, kullanıcının siteyi tekrar tekrar ziyaret etmesine yardımcı olacaktır. Gözü yormayacak kadar sade, ancak ilgiyi azaltmayacak kadar canlı tasarımlar yapmak sizin faydanıza olacaktır. Estetik kavramına verilen önem, kullanıcı sayısıyla doğru orantılı olarak etkileşim halindedir.

 

Şık Web Siteleri Sizi Hedeflerinize Yaklaştırır

Web sitenizde yer alan buton ve başlıkların günümüz modasına ve estetik anlayışına uygun şekilde olması sizi hedefinize yaklaştıracaktır. Bu noktada CSS, Carousel, Javascript gibi öğelerin kullnımından da faydalanabilirsiniz.

 

Yüksek Performanslı Web Yazılımı

Yüksek Performanslı Web Yazılımı

Bunların dışında oldukça önem vermeniz gereken bir diğer konu ise elbette ki web sitenizin performansıdır. Performansı yüksek bir web sitesi kullanıcı sayısını ve kullanıcıların istikrarını doğrudan etkileyen faktördür. Bu da güçlü bir web yazılım alt yapısını gerektirmektedir. Yavaş yüklenen ve ağır çalışan web siteleri hiçbir kullanıcı tarafından tercih edilmeyecektir. Özellikle görsel ögelerin yer verildiği içeriklerde hız, büyük önem taşır. Web sitenizin performansını artırmak için sunucu ile ilgili olan sorunların çözüme ulaştırılması, aşırı büyük fotoğrafların küçültülerek siteye eklenmesi, kullanılmayan ve göz yoran kısımların siteden kaldırılması gibi yollara başvurabilirsiniz. Site içerisinde grafiklere yer vermek de performansı düşüren etkenlerden biridir. Buradaki önemli nokta ise, can alıcı grafik ve görselleri sadece gerekli bölgelerde kullanmanız gerektiğidir.

 

Kullanıcı Deneyimi Önemlidir

Gereksiz yere kullanılan görseller sitenizin daha geç açılmasına neden olacağı için kullanıcı deneyimi konusunda sizi sıkıntıya düşürecektir. Bu konuda da daha fazla bilgiye ulaşmak için, daha önceden paylaştığımız Kullanıcı Deneyimini Geliştirmek başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Web sitenizin optimize edilmiş olması, mobil cihazlarda da kullanılabilir durumda olması sizi başarıya götürecek olan etkenlerden biridir. Çünkü, mobil cihazların masaüstü bilgisayarlara göre bir çok dezavantajı vardır ve siteniz mobil cihazlarda geç açılabilir. Örneğin, 1920px genişliğinde bir görseli masaüstü bilgisayarlar için kullanmak iyi olabilirken, aynı görseli mobil cihazlar için kullanmak çok akıllıca bir davranış olmayacaktır. Bunun yerine 600 ile 1024 px aralığında bir görseli kullanmak hem kullanıcı deneyimi konusunda size faydalı olacaktır, hem de sunucunuzun boş yere yorulmasını engelleyecektir.

tarihinde Web Tasarım Dersleri, Mobil kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı