Web Tasarımcılar için Kontrol Listesi

Web Tasarımcılar için Kontrol Listesi: Bir Müşteriye Sunumdan Önce Yapmanız Gerekenler nelerdir. Web tasarım sunumları hakkında detaylı bilgiler

Web Tasarımcılar için Kontrol Listesi

Web Tasarımcılar için Kontrol Listesi: Bir Müşteriye Sunumdan Önce Yapmanız Gerekenler

Bir müşteri projesi için teslim tarihi yaklaşıyor. Müşteriyle yüz yüze yapacağınız toplantı için zaman daralıyor. Hazır mısınız?

Basitçe bir web tasarımı alıp, müşteriye vermek müşteri proje sunumunuzu başarıyla gerçekleştirmenizin yolu değildir. Bu toplantı için hazırlık olarak yapmanız gereken diğer şeyler de vardır, böylece proje teklifinizin veya web tasarımınızın hedefine ulaşma olasılığı artar. Hazırlık anahtar kelimedir. Müşteri toplantılarından önce oyun planınız hazır olmalıdır, böylece kendinizi rahat ve güvenli hissetmenin yanında projenizin (veya teklifinizin) harika bir etki yapma şansını da arttırırsınız.

Bunun yolları aşağıda açıklanmaktadır.

 

Temel Konularla Başlayın

Gerçekte yapacağınız sunum hakkında düşünmeye başlamadan önce, kimlerle konuşacağınız hakkında iyice fikir sahibi olun. Müşteri sunumunu yaptığınızda odada kimler olacak? Toplantının amacı nedir? Dinleyicilerinizi bilmek uygun bir strateji belirlemeden büyük önem taşır.

Sunumunuzun dinleyicilere uygun olarak hazırlandığından da emin olun. Konuşmanızın tonu şirket başkanına mı yoksa web tasarım ekibi üyelerine mi konuştuğunuza bağlı olarak muhtemelen değişecektir.

Dinleyiciler hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamanın üç yolu aşağıda belirtilmektedir:

Sunum detaylarını birkaç gün önceden teyit edin ve kiminle konuşacağınızdan ve toplantıda kaç kişi bulunacağını bildiğinizden emin olun.

Sunumunuzu Dinleyicilere Uygun Hazırlayın

İnternette “nasıl göründüklerini” öğrenmek için şirket ve çalışanları hakkında Google’da araştırma yapın. Bu ayrıca onlarla buluştuğunuzda daha rahat hissetmenizi sağlayacak, nasıl göründükleri hakkında fikir verecek ve doğru iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

İhtiyacınız varsa yardım alın. Büyük bir topluluk önünde sunum yapacaksanız yardıma ihtiyacınız olup olmadığını belirlemenin tam zamanıdır.

 

Bir Sunum Tasarlayın

Siz bir web tasarımcısınız ve sunumunuz işinizin kalitesini yansıtmalıdır. Sunumunuzu özel olarak tasarlanması gerekir.

Şu konuları netleştirin:

Işıklandırma ve görseller. Her şeyin görünmesi veya okunması kolay mı?

Slaytlar özel yapılmış veya gerektiği şekilde işaretlenmiş mi?

Bir slayt = bir fikir. Sunumu basit ve takip edilmesi kolay yapın.

Bir Sunum Bir Fikir

Tüm görsellerin ve metinlerin hata içermediğinden emin olmak amacıyla ögeleri iki kez kontrol edin. Yazım hataları veya bitmemiş ya da zor görünen resimlerden kaçının.

Teknolojiye ilişkin sorunlar çıkması ve işlerin yolunda gitmemesi ihtimaline karşı B planı hazırlayın.

 

Web Tasarımı Açıklamaya Hazırlıklı Olun

Müşteri hazırlığınızın bir kısmı gelebilecek potansiyel sorular hakkında düşünmeyi içermelidir. Cevaplarınız hazır olmalıdır. (Unutmayın, bazen doğru cevap “Bunu kontrol etmem gerek.” şeklinde olur. Bir konu hakkında aşırı vaatlerde bulunma hatasına düşmeyin.)

Sunumunuz hakkında düşünürken iki şeye odaklanmak isteyeceksiniz:

Web Tasarımı Açıklamaya Hazırlıklı Olun

Temel web tasarımı ve neden uygun olduğunu açıklamak.

Web tasarımın özgün yönlerini vurgulamak.

Bu konular çözüme kavuşturulduktan sonra artık müşteriyle konuşmaya hazırsınız.

Bu toplantıların herhangi birindeki en önemli amaç hizmet veya web tasarımınızı müşteriye satmaktır. Bu nedenle, kendinizi bir ürünü olan bir satıcı gibi düşünmelisiniz. Web tasarımınızı bu ürün gibi ele alın, böylece onu müşteriye gerçekten satabilirsiniz. Web tasarımın herhangi bir kısmını açıklamaya ve gelebilecek soruları cevaplamaya hazır olun – bunları yapmak zorunda kalmayacak olsanız bile.

 

Sunum Konuşmanız Üzerine Çalışın

Web tasarımınızın pazarlamacısı olarak sunum konuşması hayati öneme sahiptir. Bir müşterinin projeye nasıl tepki göstereceği, kısmen onu nasıl sunduğunuza bağlı olacaktır. Bu nedenle, sunum konuşmanız üzerine çalışmalı ve onu en iyi hale getirmelisiniz.

Söz konusu web tasarım olduğunda “anlatma, göster” ilkesinin geçerli olduğunu unutmayın. Modeller ve eskizlerin tümü hazır olsa bile müşterilerin onlar için neler yapabileceğinizi gözlerinden canlandırabilmesine yardımcı olmalısınız. (Eğer hizmetlerinizin bir sunumunu yapıyorsanız portföyünüzdeki en iyi örneklerden bazılarını dahil ettiğinizden emin olun.)

Sunum konuşmasını kısa ve basit tutun. Neler yaptığınızı ve neler yapabileceğinizi aşırı derecede izah etmek zorunda değilsiniz. (Gerçekte burası birçok kişinin sorunla karşılaştığı bir alandır.) Sadece söylemeniz gerekenleri söyleyin ve bunu güzel bir şekilde özetleyin.

Kısa ve Basit Sunum

Sunumunuza bir miktar heyecan katın. Hazır bir metinden okumaya çalışmayın veya sunumun tümü boyunca monoton bir tonda konuşmayın (bu durum çoğunlukla bir tür stres kaynağı olabilmesine rağmen). Sesinizin tonu ve vücut diliniz sunumunuzun görsel “tonuna” uyumlu olmalıdır. Konuşmanız hızlı tempolu ve heyecan vericiyse dinleyicilerinin sunumdan kopmamasını sağlamak için bu duyguları konuşmanıza yansıtın.

Zamanlama hakkında düşünün. Sunumunuzu önceden tekrarlayın böylece ne kadar konuşacağınızı bilirsiniz. Her şeyin yerli yerinde olduğundan emin olmak için deneme sırasında konuşmanız slaytlarınızı kullanarak yapın.

 

Sunumu Yapılandırın

Bu, her seferinde kullanabileceğiniz genel bir ana hatlar ve sunum yapısı oluşturmanıza yardımcı olur. Ayrıca, tüm süreci çok daha rahat bir hale getirir.

Konuşmanızı teşekkür ederek ve projenin kısa bir tanıtımı ile açın.

Müşteriye projenin hangi aşamasında olduğunuzu ve sırada neler bulunduğunu izah edin.

Müşteriye geri bildirim veya öneriler sunabileceğini hatırlatın.

Sunumunuzu-Yapılandırın

Gerçek web tasarımı görseller üzerinde açıklayın.

Sorular veya tartışma konuları olup olmadığını sorun.

Sonraki toplantıdan önce müşterinin yapması gereken ve sizin üzerinde çalışacağınız konuları belirleyin.

 

Web Tasarım Sunumu – Sonuç

Bir müşteri sunumu için hazırlanmak son derece stresli olabilir. Yukarıda kısaca özetlenen hususlar bu tür sunumlara daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız bu yukarıda yazılanları kontrol ettiğinizden emin olun. Bu hususlar hem web sitenizde hem de konuşmalarınızda kullanabileceğiniz sunumlar hazırlamanıza yardımcı olacaktır.

tarihinde Web Tasarım Dersleri kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Tasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi GerekenlerTasarımcıların Bootstrap 4 Hakkında Bilmesi Gerekenler
SaaS Nedir?SaaS Nedir?
HTML Nedir?HTML Nedir?
Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?Kullanıcı Dostu Mobil Uygulama Deneyimi Nasıl Tasarlanır?
Profesyonel Web Tasarım Nedir?Profesyonel Web Tasarım Nedir?
Kendini Tanıtma Yazıları ÖrnekleriKendini Tanıtma Yazıları Örnekleri
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı