Yaratıcı Vizyonunuzu Tazelemenin 8 Kolay Yolu

Yaratıcılık, tazelendikçe güçlenen bir olgu. Eğer, yaratıcılığınızın azaldığını düşünüyorsanız, bu yazı tekrardan kreatif olmanızı sağlayabilir.

Yaratıcı Vizyonunuzu Tazelemenin 8 Kolay Yolu

Zaman zaman tüm yaratıcı kişilerin yaratıcı vizyonlarını tazelemesi ve eserlerine farklı açılardan bakması gerekir. Özellikle de çok zaman ve çaba harcandığında kendi eserinizi değerlendirmenin oldukça zor olduğunu kabul edin.

Kendimizi iş akışına kaptırdığımızda taze bir bakış açısını kaybetme eğilimi taşırız ve bu durum bizi yeni çözümlerden uzaklaştırır.

Bugün, çalışmalarınız ve etrafımızdaki dünyaya ilişkin yaratıcı vizyonun nasıl tazeleneceği, hayal gücünün nasıl arttırılacağı ve bunlardan nasıl keyif alınacağı hakkında konuşmak istiyoruz. Ayrıca, dostlarınızı, iş arkadaşlarınızı ve sevdiğiniz diğer kişileri de oyuna dahil ederek birlikte mükemmel zaman geçirebilirsiniz.

 

Dünyaya Farklı Açılardan Bakın

Dünyaya Farklı Bir Açıdan Bakın

Dünyanın en doğru şekilde algılanmasını hedefleyin. Basitçe, her gün gördüğünüz birkaç nesne seçin ve onlara tamamen farklı bir perspektiften bakmaya çalışın.

Mesela, yaşadığınız evin duvarına, giriş kapısının dokusuna ve rengine, masanıza ve odanıza daha yakından bakın. Detayları ezberleyin, aklınıza gelen yeni görüntüleri ve formları not alın ve çizin. Bu günlük şeylerde yeni ilhamlar bulmanın mükemmel bir yoludur.

 

Baharı Hissedin

Bahar herkesin yeni bir şeylerin başladığını hissettiği zamandır. Doğadaki bahar metamorfozu geçiren şeyleri seçin ve onları izlemeye başlayın. Bu bir ağaç, bir çiçek ve hatta pencerenizin altındaki çimenler olabilir.

İşin özü seçtiğiniz şeylere günden güne saatten saate neler olduğunu görmek ve değişimi, örneğin çizerek, yazarak veya kodlayarak yapılabileceği gibi takip etmektir. Alegorik ve esnek kalmaya gayret edin. Ana hedefiniz tazelenme zamanını yaşamak ve onu kendi dilinize aktarmaktır.

 

Kendinizi Yeni Bir Türde Deneyin

“Konfor bölgenizden çıkmak başta zor, ortalarda kaotik ve sonunda müthiştir… çünkü son durumda size tamamen yeni bir dünya gösterir!!

Çaba gösterin.”

– Manoj Arora, “Rat Race to Financial Freedom”

 

Hepimiz konfor bölgemiz dışında mucizeler olduğunu biliriz ve belki de bu “mucizeleri” kendinizin deneyimleme zamanı geldi. İnsanlar bir yön seçme ve becerilerini dar bir uzmanlık alanında mükemmelleştirme eğilimi taşır. Ama, bazen yeni bir şeyler denemek harika bir duygudur. Bir grafik tasarımcısıysanız kalemle çizmek veya bilgisayarınıza yeni bir yazılım yüklemek gibi tasarımlarınızı yeni araçlarla oluşturmaya çalışın. Bir fotoğrafçıysanız kendinizi makro fotoğrafçılık veya kent fotoğrafçılığı gibi yeni bir türde deneyin. Seçiminiz yapmakta olduğunuz fotoğrafçılık türüne bağlı olacaktır.

 

Yeni İnsanlarla Tanışın

Ayrıca, eğlenmek için bazı yeni yollar da deneyebilirsiniz! Daha önceden deneyimlemediğiniz bir şeyler yapmak veya daha önceden iletişiminiz olmayan insanlarla iletişim kurmak zordur. Elbette, bunu yapacak cesaretiniz olmalıdır. Ancak, deneyiminiz hayatınızdaki en büyük utanca yol açsa bile bu insanları tekrar görmeyeceksiniz ve olanları hiç kimse bilmeyecek. Kulağa bir plan gibi geliyor, değil mi?

O halde, bir deneyin ve Google‘da “Şehrimde yapılacak alışılmadık şeyler” gibi bir arama yapın! İyi şanslar!

 

Yeni Güneş Gözlükleri

Yeni Güneş Gözlükleri

Bir kişi gerçekçi olmadığında veya hayalperest olduğunda insanlar bu kişinin dünyaya pembe gözlüklerle baktığını söyler Ama neden olmasın? Bu tavsiye mükemmel renk paleti arayanlar içindir.

Mavi, sarı veya kırmızı (pembe) camları olan güneş gözlükleri satın alın. Birini takın (sarı olanla başlamanızı hararetle öneririz) ve en az 30 dakika çıkarmayın. Etrafınızdaki şeylere bakın ve renklerini hatırlayın. Dizüstü bilgisayarınızda veya tabletinizde en beğendiğiniz birkaç rengi değiştirmeyi deneyin. Şimdi gözlükleri çıkarın ve farkı hissedin! Ama bu tavsiyeyi çok sık denemeyin çünkü çalışmanızı aksatma riski vardır.

Akıllı telefonlar içinde bizi çevreleyen dünyadan renkler seçmenize ve onları gelecekteki projeleriniz için kaydetmenize yardımcı olabilen birçok uygulama vardır. Palettes Lite veya Palettes Pro basitçe dünyanın renklerden örnekler toplamanıza ve bu renkleri sıralayabileceğiniz, kaydedebileceğiniz, paylaşabileceğiniz veya diğerleri yanında HTML, RGB, CMYK, HSB ve hex formatında aktarabileceğiniz renk paletlerinde toplamanıza izin verir. Lite sürümü her palet için 5 renk olacak şekilde 3 palete kadar kaydetmenize izin verirken Pro sürümü her palet için 25 renk ve sınırsız sayıda palet sunar.

 

Çalışma Alanınızı Tazeleyin

Çalışma Alanınızı Tazeleyin

Etrafımızda güncellemeler olmalıdır. Çalışma alanında yapılacak değişiklikler de ilham kaynağı olabilir. Duvara çerçevelenmiş güzel bir fotoğraf ya da kendi yaptığınız bir çizimi asabilir, yeni bir fare, klavye, kulaklık, çizim defteri, kupa, renkli kalem seri satın alabilir ya da sadece masaüstü duvar kağıdınızı değiştirebilirsiniz.

En küçük bir yeniden düzenleme bile işe yarar.

 

Eve Dönmenin Yeni Yollarını Keşfedin

Günlük rutininizi tazelemenin diğer bir yolu da ofisten veya en sevdiğiniz çarşıdan eve dönmenin yeni yollarını bulmaktır. Bu yeni yol eskisine kıyasla beklediğinizden daha uzun olacak ve daha çok zaman alacak olsa bile her zamanki yolunuzu değiştirin. Çıkmaz bir sokağa sapmaktan veya yollarda kirlenecek ayakkabılarınızdan endişelenmeyin – ve gözünüzü dört açın! Yeni yolunuz büyük bir maceranın başlangıcı olabilir.

 

Temiz Havanın Önemi

Temiz Havanın Önemi

Mesafe çok fazla olmasa bile her gün araba kullanıyoruz. Eğer araba kullanıyorsanız en azından kimi zaman bu alışkanlığınızı bırakın. Günümüzde insanlar yürümekten vazgeçmiştir ama yürümek ve temiz hava sağlık için çok yararlıdır.

İşiniz rutin olarak bilgisayar başında sekiz saat oturmayı gerektirse bile gün içinde kendinizi yorgun hissettiğiniz hiç oldu mu? Bilim insanları temiz hava ve ışık eksikliğinin yorgunluğun temel bir nedeni olduğu sonucuna varmıştır. Çözüm basittir: bir şeyler yaparken kendinizi yorgun hissettiğinizde işi bırakın ve 10 dakikalık bir yürüyüş için dışarı çıkın. Herhangi bir nedenden ötürü dışarı çıkamıyorsanız bir süre pencereyi açın ve içeri temiz hava girmesine izin verin.

 

Her Gün İçin Bir Renk Seçin

Mükemmel rengi aramaya devam edelim. Sabah kalktığınızda o günü hangi renge boyamak istediğinizi düşünün. Bir renk seçtiğinizde (örneğin, gök mavisi) bir fotoğraf makinesi alın ve avlanmaya başlayın! DSLR veya standart fotoğraf makinesi ya da akıllı telefonunuzun kamerasını kullanabilirsiniz.

 

Her Gün İçin Bir Renk Seçin

Evinizde gök mavisi rengi olan tüm şeylerin fotoğrafını çekin ve bunu dışarıda, ofiste, arkadaşlarınızın evlerinde ve gün içinde gittiğiniz her yerde tekrarlayın. Her şeyin rengine dikkat edin: yanınızdan geçen arabaların, çiçeklerin, gittiğiniz kafedeki peçetelerin, iş arkadaşınızın tişörtünün, v.b. Akşam eve döndüğünüzde çektiğiniz fotoğraflara bakın ve o gün elde ettiğiniz paleti nerede kullanabileceğinizi düşünün. Eğer, siz de bizim gibi web tasarım ya da sosyal medya sektöründe yer alıyorsanız, hali hazırda etrafınızdaki dünyayı sıklıkla gözlemliyor olmalısınız. Bu tavsiye sizin için çok da zor olmayacaktır.

 

Sonuç: Siz Bir Dahisiniz

… ama unutmayın ki dahiler de zaman zaman yaratıcı vizyonlarını tazelemelidir. Yukarıda anlattığımız tavsiyeleri uygulayın veya tazelenmenin kendinize özgü yeni yollarını bulun. Haydi harekete geçme zamanı!

tarihinde Genel kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Kurumsallaşma Nedir?Kurumsallaşma Nedir?
Hakkımızda Sayfanıza Bağlantılar OluşturmakHakkımızda Sayfanıza Bağlantılar Oluşturmak
İda Natura Otel Konaklama Çekilişiİda Natura Otel Konaklama Çekilişi
Geliştirdiklerinizi Neden Yedeklemeniz Gerekir?Geliştirdiklerinizi Neden Yedeklemeniz Gerekir?
Blog Yazarlarının Online Başarı AnketiBlog Yazarlarının Online Başarı Anketi
Blog Yazılarıyla Okurların İlgisini Çekmenin YollarıBlog Yazılarıyla Okurların İlgisini Çekmenin Yolları
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı