Arama Motoru Optimizasyonunun Faydaları

Arama Motoru Optimizasyonunun faydaları nelerdir, SEOnun faydaları nelerdir, SEO faydalı mıdır, kaliteli SEO, SEOnun yararları, Arama Motoru Optimizasyon

Arama Motoru Optimizasyonunun Faydaları

Günümüzde internet sitesi sahibi olan tüm firmaların ya da kişilerin üzerine düşünmesi ve hatta çalışmalar yapması gereken en ciddi konu SEO olacaktır. Bunun en temel sebebi ise, bir internet sitesinin en önemli ziyaretçi kaynağı arama motorlarıdır. Hal böyle olunca da, bir site arama motorlarında ne kadar fazla görünebilirse o denli daha fazla ziyaretçiye ulaşacaktır.

Şirketler ve özellikle de internet üzerinden satış yapan e-ticaret siteleri için Arama Motoru Optimizasyonu aynı zamanda işletmenin karlılığını ve böylelikle de şirketin geleceğini etkileyen bir unsurdur. Bunun nedenini ise internet sitesine ziyaretçi gelmesi, satış yapılabilme ihtimali sağlayacaktır şeklinde de belirtebiliriz. Yani, bir internet sitesi üzerinden satış yapılabilmesi için öncelikle o siteye bir ziyaretçinin gelmesi gerekmektedir. Gelecek ziyaretçilerin de çok küçük bir kısmının alışveriş yapacağını düşündüğümüzde ise arama motorlarının bir internet sitesi için ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Arama Motoru Optimizasyonu konusuna değinmişken, e-ticaret sitelerindeki dönüşüm oranlarına da değinmemiz gerekir. Bu dönüşüm oranları her site için kısmen de olsa geçerlidir. Ancak, e-ticaret sitelerinde direk olarak satış yapıldığı için bu dönüşüm oranları doğrudan cironuza yansıyacaktır. Online Sipariş özelliği bulunmayan internet sitelerinde ise marka bilinirliği, dolaylı satış (telefon ile ya da fiziksel mağazada satış) gibi direk katma değerler görülebilir.

E-Ticaret Siteleri Dönüşüm Oranları

Dönüşüm Oranı dilimize İngilizce`den conversion rate ifadesinin çevirisi olarak girmiştir. Anlamı ise bir internet sitesinin sahip olduğu toplam ziyaretçinin, hedeflenilen işlemleri gerçekleştirme durumuna oranıdır. Hedeflenen işlemler siteye kayıt olma, siteden alışveriş yapma, bülten aboneliği veya başka sitelere ziyaretçi yönlendirme konularında olabilir. Bu hedefler arasından e-ticaret sitelerine en uygun olanı ise görüldüğü üzere siteden alışveriş yapmak olacaktır. Diğer başlıklar e-ticaret siteleri için önemli olsa da günün sonunda yapılan ciro her zaman daha değerlidir.

E-Ticaret sitelerinde ziyaretçilerin satışa dönüşüm oranları genellikle %2 olarak düşünülür. Bu veriyi ise birçok e-ticaret sitesinin paylaştığı bilgilerden sağlıyoruz ve çoğu e-ticaret işletmesinin de dönüşüm oranı bu şekilde olacaktır.Yani günde e-ticaret sitenize 1000 ziyaretçi geliyorsa, bu ziyaretçilerin yaklaşık olarak 20 tanesi sitenizden alışveriş yapacaktır diye düşünebiliriz. Sonraki kısımlarda ise, arama motorlarında kaçıncı sıradaki sitelerin ne kadar ziyaretçi sağlayabildiğini inceleyeceğiz. Yani arama motoru optimizasyonu ile satışlarınızı ve cironuzu ne kadar artırabileceğinizi göreceğiz.SEOnun Satışlara Etkisi

SEO`nun Satışlara Etkisi

Bir üst kısımdaki görselde arama motorlarında ilk sayfada yer alan sitelerin aldıkları ziyaretçi oranları yer almaktadır. Görüldüğü üzere ilk sırada olmak ile 2. sırada olmak arasında bile çok büyük bir fark bulunmaktadır. Öyle ki, ilk sayfanın dışında kalmanız durumunda ise arama motorlarından sitenize neredeyse hiç ziyaretçi gelmeyecektir.

Şimdi ise kısa bir hesaplama ile arama motorlarındaki başarınızın yani kaliteli arama motoru optimizasyonu ile cironuzu ne kadar artırabileceğinizi görelim. Örneğin sitenizde mobilya ürünleri satıyorsunuz diyelim ve Google`da her ay ne kadar mobilya araması yapıldığına bakalım. Her ay 90.500 kez mobilya araması yapıldığını görüyoruz. Bu sayıya mobilya türevleri diğer aramalar dahil değildir. Eğer mobilya aramasında 1. sırada olursanız 90.500 * 36.4 / 100 yani 32.942 kişi her ay sitenize Google üzerinden aramalar ile gelecektir. Bu da yaklaşık olarak günlük 1.000 yeni ziyaretçi demektir. %2`lik dönüşüm oranı ile her gün 20 (1.000*0,02) kişinin bu aramalar sonucu sitenize gelip alışveriş yapacağını görüyoruz. Bu alışverişlerden de ortalama olarak 100 TL kazanacağınızı düşünürsek her gün 100 * 20 = 2.000 TL, her ay ise 2.000 * 30 = 60.000 TL kazanç sağlayacağınızı görüyoruz. Birçok e-ticaret sitesi için bu miktarlar gerçekten de çok önemli limitlerdir çünkü bu seviyelere geldikten sonra e-ticaret sitenizin hızla büyümesi çok kolaylaşacaktır.

Yukarıda yaptığımız hesabı bir de 10. sırada olduğunuzu düşünerek yapalım mı? Aradaki uçurumu çok daha net bir şekilde birlikte göreceğiz.

90.500 kez yapılan aramadan %2.2`si sitenize gelirse bu 1.991 yeni ziyaretçi demektir. %2`lik dönüşüm oranı oranı ile her ay 39 yeni sipariş / müşteri demek olacaktır. Bu sayı ise günlük ortalama 1 yeni sipariş olarak düşünülebilir ve her gün kazanç sadece 100 - 130 TL olacaktır. Aylık olarak hesaplarsak bu kazancın sadece 3.000 - 4.000 TL civarında olacağı ortaya çıkıyor. Sizce de aradaki fark gerçekten de çok değil mi? İlk sırada yer alan e-ticaret sitesi aylık 60.000 TL kazanabilecekken, 10. sırada yer alan e-ticaret sitesi aylık sadece 3.000 - 4.000 TL kazanabilecektir.SEO Yatırımı

SEO Yatırımı

Yukarıda yer alan hesaplamalara göre kaliteli SEO hizmeti ile kazancınızı çok ciddi miktarlarda artırabilirsiniz. Bu süreç dahilinde arama motoru optimizasyonu çalışmalarının profesyoneller tarafından yapılması gerekmektedir. Eğer siz de satışlarınızı ya da marka bilinirliğinizi artırmak isterseniz lütfen bizim ile iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bize ulaşın sayfamızdan ya da 0216 702 1689 numaralı telefondan bize her an ulaşabilirsiniz.

tarihinde E-Ticaret, Pazarlama & Reklam, SEO kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı