Dikkat Çekici Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır?

Blog nedir ile başlıyoruz. Blog yazarlığı ve blog yazılarının yazılırken nasıl hazırlandığı konusunda bilgilere bu blog yazısı ile ulaşabilirsiniz.

Dikkat Çekici Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır?

Yazımıza başlamadan önce Blog nedir onu anlayalım? Daha sonra blog yazarlığı ve blog yazılarının yazılırken nasıl hazırlandığı konusunda bilgilere yer verebiliriz. Blog yazılarının çıkışı ve hazırlanışı belirli bir süre sonra hem anlam olarak, hem de yazılım biçimi olarak değişmiş ve gelişen internet ağında ayrı bir yere sahip olabilmiştir. Kendi blog sayfanız için hazırlayacağınız yazılarda, Sizi Farklı Kılacak Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır konusunda size vereceğimiz özelliklere göre paylaşımlar yapabilirsiniz.

Blog Nedir?

İnternet ağlarının genişlemesi ve teknolojinin hızla ilerleyerek bu alandaki hâkimiyeti ele almasıyla birlikte artık insanlar farklı bir dünya ile tanıştı. İnternet ortamında bir nevi günlük anlamına gelen Blog kavramı Türkçe’ye uyarlanacak olur ise; kelime anlamı olarak sanal günlük anlamına gelmektedir. İlk çıkışı ise bir öğrencinin günlük tutarken bunu kendine ait bir sayfada günlük yazılar ile yazması ve daha sonra paylaşması ile bir anda yıldızı parlayan bloglar diğer ismi ile weblog yazılımları büyük internet şirketlerinin birer gözdesi haline geldiler. Blogger sistemi ile ücretsiz olarak yayınlanmaya başlayınca bir anda dünyaya yayılan ünü ile artık herkes kendi bloglarını oluşturarak yayınlar hale gelmiştir. Yayılan ve halk tarafından tutulmasıyla artık bu alanda hizmet veren ya da aslında yazarlık yapan milyonlarca blog yazarı oluştuğu görülmüştür. Bu çeşitlilik içinde yazarların hepsi şu soruyu kendilerine sormaktadır “Sizi Farklı Kılacak Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır?” Bunları cevapları için yazı dizimizi takip edebilirsiniz.

 

Blog Türleri ve Blog Yazıları

Blog Türleri ve Blog Yazıları

Blog yazıları hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konuların başında gelen bir özellik ise blog türünün ne şekilde olduğu konusudur. Blog türlerine göre yazıların belirlenmesi hazırlanacak blog için bir referans oluşturacaktır. Blog türleri arasında yer alan belirlemeler, kişisel blog, kurumsal blog, temasal blog ve topluluk için hazırlanan bloglar olmak üzere 4 ana başlıkta incelenmektedir. Hazırlanacak yazıların yazılış şekilleri de, hazırlanış biçimleri de kendi aralarında farklılık gösteren türle göre değişim gösterecektir. Ancak artık hazırlanan blog sayfaların bir çoğunda, kendi web sitelerinde yayınlamak üzere oluşturulan blog yazıları için belirli ortak noktalar vardır. Bu tarzda hazırlanacak ve insanlara sunulacak yazıların hazırlanışı bir anlamda aynı özellikleri taşımaktadır.

 

Bloglar Artık Sadece Kişisel Dünyanızdan İbaret Değil

Blog yazarlarının bu oluşumlar içinde kendilerini ispatlamaları, Blogger tabanlı olarak bilinen sayfalarına insanların ziyaret etmeleri için belirli konularda dikkat etmesi gereken kurallar vardır. Blog her ne kadar günlük anlamı taşısa bile, artık kişilerin insanlara bir şey sunmak adına yapacakları yazılarında belirli kaide ve kurallara uyması önemlidir. Ancak bu yazıların hepsinin standart olacak anlamı taşımamaktadır. Kişinin yeteneğine göre ve kendi iç dünyasını yüzeye nasıl çıkaracağı konusundaki yazıları belirli şablonlara göre hazırlanmamalıdır.

 

Özgün Olun, Mesajlarınızı Net Verin!

Yazılarınızın diğerlerinden farklı kılınmasını sağlayacak olan ilk özellik ise özgünlük belirtilerinin yazı içinde kendini göstermesi olacaktır. Yazıların anlaşır bir dille olması ve kişilere vermek istediğiniz mesajların net olması gerekmektedir.

Yazıyı hazırlarken onun vitrini olarak tabir edilen başlık kısmını dikkat çekici olmasına dikkat edin. Başlık hazırlanan yazının özeti şeklinde de algılanabilmektedir.

Yazılarınızı hazırlarken giriş ve gelişmeleri ayrı ayrı sunmanız daha faydalı olacaktır. Sonuç bölümünde ise verilen mesajların ne kadar faydalı bilgiler olduğuna dikkat edin. Blog yazarlığı konusunda ilerleme yapabilmek için, ilk önce yazılarının ne kadar kişiye fayda getireceğinin iyi bilinmesi gerekmektedir. Yazılarda yapılması gereken noktalamalar ve imla hatalarını yazı sonunda kontrol edin. Hazırladığınız yazıları bitirdikten sonra tekrar okuyarak düzenlemeler dikkat edin.

 

Blog Yazarlığı Kariyeriniz Olabilir

Blog Yazarlığı Kariyeriniz Olabilir

Eğer bu alanda bir kariyer düşünüyorsanız, hazırladığınız yazılarda ilk önce araştırma yapın ve sonra konuya yönelin. Anlatımlarınıza kendi fikirleriniz katarak yazmak yerine, doğru olan bilgileri farklı yöntemler ile anlatmaya çalışın. Sizi yazarlık konusunda farklı kılacak en büyük özelliğiniz, yazılarınız da kendinizi insanlara ifade etmeniz olacaktır. Özgün ve anlaşılabilir bir dil kullanmanız blog yazılarınızın hem sevilmesine, hem de bu alanda ilerleme kaydetmeniz için yeterli olacaktır.

tarihinde Genel kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Kurumsallaşma Nedir?Kurumsallaşma Nedir?
Hakkımızda Sayfanıza Bağlantılar OluşturmakHakkımızda Sayfanıza Bağlantılar Oluşturmak
İda Natura Otel Konaklama Çekilişiİda Natura Otel Konaklama Çekilişi
Geliştirdiklerinizi Neden Yedeklemeniz Gerekir?Geliştirdiklerinizi Neden Yedeklemeniz Gerekir?
Blog Yazarlarının Online Başarı AnketiBlog Yazarlarının Online Başarı Anketi
Yaratıcı Vizyonunuzu Tazelemenin 8 Kolay YoluYaratıcı Vizyonunuzu Tazelemenin 8 Kolay Yolu
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı