Google Mobil Aramalarda Artık Tweetler de Çıkacak

Google, Twitter ile anlaştı ve artık tweetler Google`da da görünecek. Bu da SEO ve sosyal medya için önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Google Mobil Aramalarda Artık Tweetler de Çıkacak

Tweet’leriniz artık daha aranabilir hale geldi.

Google ve Twitter arama motorlarının tweet’leri doğrudan arama sonuçlarında gösterilmesine izin verme konusunda işbirliği yapıyor. Açıklama iki şirket tarafından Salı günü yapıldı. Başlangıç olarak, güncelleme hem tarayıcılar hem de Google’ın iOS ve Android uygulamalarındaki mobil aramalarda görünecek.

Twitter Google Aramalarında Daha Sık Görünecek

Bunu Google’ın normal web aramalarındaki bir güncelleme takip edecek.

Bunun anlamı, belirli Twitter hesaplarına, hashtag’lere veya bir konudaki tweet’lere bakmak için artık doğrudan Twitter’e gitmek zorunda kalmayacak olmanızdır. Belirli bir hesabı aramak istiyorsanız, örneğin basitçe “site:twitter.com/creamive” yazarak hesabı ve hesabın son tweet’lerini görebilirsiniz. Google tarafından yapılan açıklamaya göre belirli hashtag’ler veya trend olan diğer konular için aramalar da Twitter sonuçlarından alınacak.

 

Sosyal Medya Paylaşımları ve Arama Motoru Entegre Oluyor

Sosyal Medya Paylaşımları ve Arama Motoru Entegre Oluyor

Google’ın Kıdemli Ürün Yöneticisi Ardan Arac blog’unda “Bu, bir şeyler olduğunda gerçek zamanlı bilgi almanın mükemmel bir yolu. Twitter’daki kurumlar ve insanlar için küresel kitleye en uygun anlarda ulaşmanın diğer bir yolu” açıklamasında bulunuyor.

Twitter için bu güncelleme sosyal ağın daha geniş bir kitleye ulaşmasına yardımcı olacak. Google baskın arama motoru olarak halen açık ara öndedir ve bu alan Twitter için sorun teşkil etmeye devam etmektedir. Tweet’leri Twitter’ın kendi web sitesi dışındaki yerlere koymak ve uygulamalar kullanmak şirketin daha fazla kullanıcı çekme stratejisinin temel unsurlarından biridir.

 

Twitter Daha Fazla Kişiye Ulaşmak İstiyor

Geçen birkaç ay içinde, Twitter kendi sitesinden çıkış yapmış kullanıcılar için yeni bir “instant timeline” özelliği ve yeniden tasarlanmış ana sayfasını tanıttı. Şirket ayrıca Flipboard gibi dış hizmetlerde tweet’leri desteklemeye de başladı. Bunların tümü tweet’leri şu anda aktif Twitter kullanıcısı olmayan insanların önüne koymayı hedeflemektedir.

Aramalarında daha fazla ince ayar kullanmak isteyenler halen Twitter’ın gelişmiş arama özelliğini kullanabilir. Bu özellik tarih ve konum gibi daha özel parametreler kullanılmasına imkan veriyor. Şirket yakın zaman önce Twitter.com sitesinde arama sonuçlarının görüntülenme şeklini de yeniledi ve sonuçların filtrelenmesini kolaylaştırdı.

 

Google İlk Değil

Google tweet’leri arama sonuçlarında göster ilk arama motoru değil. Microsoft’un Bing arama motoru da kullanıcıların hesaplar, hashtag’ler ve belirli konulardaki tweet’lerde arama yapmasına izin veren benzer bir özelliği geçen yazdan itibaren yaymaya başladı.

Değişiklikler İngilizce olarak mobil tarayıcılarda Google.com’da ve şirketin mobil uygulamalarında Salı gününden itibaren ABD’de görünmeye başlayacak. Ancak, Google bu yeniliğin “kademeli olarak yayılacağını” bildirdi. Şirket herhangi bir zaman belirtmese de benzer güncellemeler masaüstü bilgisayarlarda ve diğer ülke ve dillerde de kullanılmaya başlanacak.

 

Twitter`ın SEO`ya Etkisi

Twitter’ın SEO’ya Etkisi

Şimdi buraya kadar olan kısımları, işin sosyal medya ayağını oluşturmaktaydı diyebiliriz. Ancak, bu durumun bir de SEO boyutu bulunmaktadır. Çünkü, sosyal medya platformlarında paylaştığınız içerikler Google’a bir sinyal olarak ulaşır ve sitenize önemli oranlarda pozitif yönde bir katkı sağlar. Sadece bir link paylaşmanız da mühim değildir. Google, sitenizin sahip olduğu Twitter hesabını rahatlıkla öğrenir ve sizin sosyal medya mecralarındaki gücünüzü de değerlendirmeye alır.

 

Sosyal Medyada Kanaat Önderi Markalar

Sosyal medya mecralarında hesaplarınızı çok fazla kişi takip ediyorsa, sizinle etkileşime (yorum, retweet, fav, mention, beğeni vb.) geçen kişiler de çoksa; Google sizin bir kanaat önderi olduğunuzu düşünecektir. Bu da demek oluyor ki, siz aslında sözü dinlenilen ve sektörünüzdeki liderlerden bir tanesi olmuşsunuz. Bu durumda da Google sizin internet sitenizi de pozitif ayrımcılıkla değerlendirecektir çünkü önemli bilgiler paylaşan hesapların internet sitelerinin de kaliteli olduğunu düşünmek çok da yanlış olmayacaktır.

Twitter’ın içeriklerinin Google’da daha sık görünmeye başlamasının SEO konusunda da katkısı olacağı aşikar. Bakalım, ilerleyen günlerde bu katkının ne denli olacağını daha iyi gözlemleyebilme şansına sahip olacağız.

tarihinde Sosyal Medya, SEO kategorilerinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Kurumsal SEOKurumsal SEO
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı