İçerik Pazarlamayla Nasıl Güven Oluşturulur?

İçerik Pazarlaması ve Güven arasındaki ilişki. Potansiyel Müşteriler kazanmak için içerik pazarlama tavsiyeleri ve örnek incelemeler.

İçerik Pazarlamayla Nasıl Güven Oluşturulur?

İçerik pazarlama marka farkındalığının arttırılması, müşteri ilgisinin oluşturulması, güvenilirlik inşa edilmesi ve ilginin satışa dönüştürülmesi dahil çeşitli hedeflere ulaşılmasını sağlayabilir. Bu yazıda güven oluşturan ve potansiyel müşterilerin kendinize çekilmesine yardımcı olan B2B içerik pazarlama unsurlarına göz atacağız.

İlk olarak istatistiklerle başlayalım (bizim favorimiz olan ve pazarlamacılar için gerçekten anlam ifade eden konu).

İnsanların %80’i bir şirket hakkındaki bilgileri özelleştirilmiş içerik vasıtasıyla alma eğilimi taşır (Kaynak: Demand Metrics).

 

İçerik Pazarlaması ve Sonuçları

Ana fikri anladınız mı? İnsanlar bir şirket hakkında özelleştirilmiş içerikleri kullanarak bilgi edinmek isterler. Birçok kişi kendilerine sunulan bir porsiyon suşinin kalitesini değerlendiremeyebilir ama bu kişilerin %80’i konu hakkındaki özelleştirilmiş içeriğe bakarak bir fikir oluşturur. İlginç!

Müşterilerin %70’i içerik pazarlama sonucu kendilerini bir şirkete daha yakın hisseder (Kaynak: Demand Metrics).

Müşterileri Anlamak - Müşteri Davranışları

Bu konu ilgi çekicidir. Müşteriler içerik pazarlaması nedeniyle kendilerini bir şirkete daha yakın hissediyor. B2B içerik pazarlamanın bu güveni özgün bir şekilde oluşturmak için nasıl kullanılacağına yakında bakalım.

 

Bilinmeyenden Duyulan Korku = Güvensizlik

Hakkında bir şey bilmediğiniz bir şirkete neden güven duyasınız ki? İçerik pazarlama ve faydalı içerik oluşturma şirketinizi potansiyel müşterilere tanıtmanın mükemmel yollarıdır. Etkin B2B içerik stratejileri, bir şirket ve ürünleri veya hizmetleri hakkındaki bilgileri paylaşmaya yönelik düzenli blogları, konuya özel raporları, e-kitapları, bültenleri, web sayfalarını, sosyal medya iletilerini içerir.

Kendi, özgün içeriğinizi oluşturarak potansiyel müşterileri firmanız ve hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmeye davet edersiniz.

 

Bilgi Paylaşın = İnsanlar Sizi Tanısın

İnsanların B2B web siteleri ve içerik pazarlama stratejileri oluştururken yaptıkları en büyük hata, bu konunun promosyona ilişkin olduğunu düşünmeleridir. Gerçekte eğitime ilişkindir. Elbette ki şirketinizin ve hizmetlerinizin en iyi yönlerini vurgulamak istersiniz ama bunu övünecek değil yardımcı olacak bir şekilde yapmak istersiniz. Hizmetlerinizin nasıl çalıştığı ve müşterilere sağladığı değer hakkındaki bilgileri paylaşın.

Müşteri Davranışlarını Etkileyen İçerikler

Olabildiğince açık sözlü olun. Örneğin, bir web tasarım şirketi olarak etkin bir B2B içerik pazarlama kampanyası düzenleme konusunda bildiğimiz her şeyi paylaşıyoruz. Bir rakibimiz web sitemizi tarayabilir ve fikirlerimizi kendine mal edebilir ama bundan daha sık olacak olan şey potansiyel müşterilerimize görüş kazandırmak ve onları kendimiz ve iş sürecimiz hakkında bilgilendirmek olacaktır.

 

Bağlantı ve Etkileşim Özeninizi Gösterir

Belirli bir içerik oluşturduktan ve paylaştıktan sonra işiniz bitmiyor. İnsanlar içeriğinizle etkileşim gösterdikçe bu iletişimi izlemek ve yanıtlamak önemlidir. İnsanlar blog iletileriniz hakkında yorumda bulunduklarında kendilerini yanıtlayın. İnsanlar içeriğinizi sosyal medyada paylaştığında onların sayfalarına iletiler yazarak bağlantı kurun. İnsanlar bültenlere abone olduğunda kendilerine hoş geldiniz e-postası gönderin. Potansiyel bir müşteri daha fazla bilgi için form doldurduğunda kendilerine derhal geri dönüş yapın.

İçerik Pazarlamada Mecra Seçimi

Unutmayın konu güven inşa etmek ve potansiyel müşterileri kendi tarafınıza çekmektir ve bu yüzden her etkileşimin önemi vardır.

 

Vaka Analizleri = Size Güven Kazandırır

Bir potansiyel müşteri karşısında güvenilirlik kazanmanın mükemmel bir yolu kendisine performans geçmişinizi göstermektir. Ürün veya hizmetinizin nasıl çalıştığını gerçek bir örnek üzerinde gösteren vaka analizlerini paylaşın. Ayrıca, sektörünüze ilgili olduğu durumlarda, çalışma öncesi ve sonrası örnekleri paylaşın. Gerçek başarıları gösteren B2B içerik pazarlama unsurlarını paylaşarak müşterilerinize ürünleriniz veya hizmetlerinizin çalıştığını, etkin olduğunu ve sonuç verdiğini gösterirsiniz.

 

B2B Pazarlama İnternet Trafiği

Müşteri Yorumları = Siz Güvenilirsiniz

Pekala, müşteri yorumları teknik olarak içerik pazarlama kapsamında değildir. Ancak, bize sorarsanız yorumlar bir kez verildikten sonra onları nasıl ele alacağınız içerik pazarlama kapsamındadır. Gerçek müşteri yorumları veya alıntılarını potansiyel müşteriler tarafından görülebilecek şekilde web sitenizde, yardımcı kaynaklarınızda, içerik unsurlarınızda ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. İçerik pazarlama dünyasında müşteri yorumları, müşterilerin şirketinize güvenmeye başlamak için görme, izleme veya duyma ihtiyacı duyduğu elzem bilgiler olan “güven elemanları” kategorisine gider.

 

Bloglar / Makaleler / Konuya Özel Raporlar = Siz Bir Otoritesiniz

Akademisyenler oldukça uzun süredir içerik pazarlama sahnesinde bulunmaktadır. Bir profesörün başarısı söz konusu olduğunda “yayınla veya yok ol” sıklıkla söylenen bir sözdür. Aynı inanç artık B2B pazarlama çabaları için de geçerlidir. Ya faydalı, eğitime dönük içerikleri yayınlar ya da sektörün gerisinde kalırsınız.

Bu neden önemlidir? Çünkü bloglar, makaleler, özel raporlar, v.b. şeklindeki eğitime dönük içerik sizin konu hakkında otorite sahibi olduğunuzu gösterir. Ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında en çok bilgiye sahip olan kişi sizsiniz ve bu bilgiyi diğerleriyle paylaşmaya çalışıyorsunuz.

B2B içerik pazarlama stratejinizi şekillendirirken ilgili içeriği NEDEN oluşturduğunuzu hatırlamanız size yardımcı olacaktır. Kendi promosyonunuzu yapmayı sınırlamak ve eğitime dönük faktörlere odaklanmak önemli faydalar sağlayabilir.

tarihinde Pazarlama & Reklam kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Şirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum HazırlamaŞirket Tanıtım Sunumu Örnekleri - Sunum Hazırlama
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!Bloggerlar İçin Ücretsiz Domain Sponsorluğu!
Sadakat ProgramıSadakat Programı
Mükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli AraçlarMükemmel Mail Tasarımcısı Nasıl Olunur: Önemli Araçlar
TV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı KullanınTV Reklamlarının Etkisini İzlemek için Arama ve Sosyal Medyayı Kullanın
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı