İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gelişen teknolojiyle birlikte artık firmalar internet siteleri kurarak, satışlarını bu web siteler üzerinden yapmaya başladı. Fakat müşteriler hangi internet sitesinin güvenilir olduğunu, hangi ödeme yollarıyla alışverişlerin gerçekleştirebileceğini, satış sonrası haklarını nasıl kullanmaları gerektiklerini tam olarak anlayabilmiş değiller.

İnternet üzerinden ilk alışverişlerini gerçekleştirecek kişilerin en büyük korkuları kredi kartlarının çalınmasıdır. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle güvenlik sertifikasına sahip siteler tercih edilmelidir. Bu sayede kart çalınması gibi durumların da en azından 3. şahıslar tarafından önüne geçilmiş olacaktır. Ayrıca, web tasarımı konusunda başarısız ve özensiz sitelerden de alışveriş yapılmaması mantıklı bir tercih olacaktır. Çünkü, internet sitesine yani mağazasına özen vermeyen bir işletme muhtemelen müşterisine de önem göstermeyecektir. Hatta, gerçek hayatta eski ve bakımsız bir mağazadan nasıl alışveriş yapmak istemiyorsak, bu da internet mecrasında benzer bir durumdur.

 

E-Ticaret Siteleri ve Hakkımızda Sayfaları

E-Ticaret Siteleri ve Hakkımızda Sayfaları

Ancak, internet sitesinde güvenlik sertifikası yani SSL olması da o siteyi ya da firmayı gerçekten de güvenilir yapmamaktadır. Bu nedenle de kullanıcılar alışveriş yapmadan önce siteyi genel olarak gezmeli ve özellikle de hakkımızda sayfası gibi kurumsal içeriklerine bakmalılar. Eğer, hakkımızda sayfası dahi olmayan ya da çok alakasız içerikleri bulunan bir siteden alışveriş yapmak üzereyseniz, hemen o siteden çıkmanızı tavsiye ederiz.

 

İnternetten Alışveriş Yaparken Hangi Ödeme Yolu Kullanılmalıdır?

İnternet alışverişlerinizde güvendiğiniz ve birçok kişinin alışveriş yaptığı köklü firmaları kullanıyorsanız, ödemelerinizi günlük hayatta kullandığınız kredi kartlarıyla yapmanızda bir mahsur olmayabilir. Fakat, ilk defa alışveriş yapacağınız internet sitelerinde bankaların sizler için sunmakta olduğu sanal kart hizmetinden faydalanarak sadece ödemeniz için yeterli olacak parayı oluşturacağınız tek kullanımlık sanal kartınıza aktarabilirsiniz. Bu sayede kartınızın kopyalanması gibi durumların önüne geçebilirsiniz.

 

Kapıda Ödeme Seçeneği ve EFT - Havale

Kapıda Ödeme Seçeneği ve EFT / Havale

Kapıda ödeme seçeneği de günümüzde pek çok kişinin kullanmakta olduğu ve birçok firmanın sağladığı ödeme seçenekleri arasında yerini almaktadır. Bu ödeme sisteminde evinize gelen ürünü inceledikten sonra ödemenizi pos makinesi ile yapacağınızdan oldukça güvenli bir ödeme yoludur. Son olarak da banka havalesi ile yapacağınız ödemelerde oldukça güvenli olacaktır çünkü sizlere verilen hesaplara sadece ürünün fiyatı kadar para yatıracağınız için daha fazla para çekilmesi gibi bir durum yaşanmayacaktır.

 

Ürünün Siparişi Sonrasında Yapılması Gerekenler

Ürünün ücretini ödeyip satın aldıktan sonra alışveriş aslında tam olarak tamamlanmamaktadır. Çünkü internet alışverişlerinde sıkça yaşanan bir durum olan eksik veya hatalı ürün gönderimi daha sonralarda sizin başınızı ağrıtabilecek bir sorundur. Bu durumun önüne geçebilmek için ise kargoyla evinize kadar gelen ürünü teslim aldığınıza dair imzayı atmadan önce kargo görevlisinin yanında incelemeniz gerekmektedir. Eğer ürün beklediğiniz gibi değilse, hatalı, bozuk veya yanlış gönderilmişse kargo görevlisine bunu bildirmeniz ve karşı ödemeli olarak kargoyu geri göndermeniz gerekmektedir. Bu sayede firmadan para iadesi veya ürün değişimi taleplerinde bulunabilmeniz mümkün hale gelecektir.

tarihinde E-Ticaret kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
E-Ticaret Siteleri İçin Doğru Tanıtım SeçenekleriE-Ticaret Siteleri İçin Doğru Tanıtım Seçenekleri
E-Ticaret Sitesi Açarken Sektör KararıE-Ticaret Sitesi Açarken Sektör Kararı
Google Sponsorlu Arama Sonuçlarında Satın Al ButonlarıGoogle Sponsorlu Arama Sonuçlarında Satın Al Butonları
E-Ticaret Yükseliyor. Neden E-Ticarete Yatırım Yapmalısınız?E-Ticaret Yükseliyor. Neden E-Ticarete Yatırım Yapmalısınız?
Pinterest Onaylanmış Hesap İmkanı ve Diğer YeniliklerPinterest Onaylanmış Hesap İmkanı ve Diğer Yenilikler
Sahte Trafikler E-Ticareti Zarara UğratıyorSahte Trafikler E-Ticareti Zarara Uğratıyor
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı