Başarılı Bir SEO İçin Site Değişikliklerinin İzlenmesi

SEO için sitenizdeki değişiklikleri anlık olarak takip etmelisiniz. Başarılı bir SEO çalışması için detaylar bu yazımızda anlatıldı.

Başarılı Bir SEO İçin Site Değişikliklerinin İzlenmesi

Başarılı bir SEO uzmanı olmanın bir parçası da müşterinin sitesine yapılan organik ziyaretlerdeki artış ve düşüşleri açıklayabilmektir. Oyuna dahil olan diğer birçok faktörünün tümü düşünüldüğünde, bunun gerçekleştirilmesi zor olabilir ama sitede yapılan değişikliklerin takip edilmesi genellikle denklemin yarısının izole edilmesine yardımcı olabilir.

Bu makalede, Page Monitor Chrome Uzantısının sayfa içeriği değiştirildiğinde alarmlar oluşturmak üzere nasıl kullanılacağını göstereceğim. Sağlanan elektronik tablo şablonu kullanılarak yüzlerce sayfanın izlenmesine hızla başlamak son derece kolaydır.

SEO İçin Kullanılan Araçlar

Page Monitor Chrome Uzantısı: İçerikte yapılan belirli değişiklikleri bildirmek ve göstermek için.

Elektronik Tablo Şablonu: Page Monitor uzantısına hızla birden çok URL eklemek için. (Google Drive’a kaydettiğim örnek bir dosya.)

 

1. Adım – Page Monitor’u İndirin ve Chrome’a Ekleyin

Chrome Uzantı sayfasına gidin ve basitçe uzantıyı ekleyin.

Page Monitor Chrome Eklentisi

 

 

2. Adım – Birden Çok URL ve Sayfa Başlığı Ekleyin

Aşağıda görebileceğiniz gibi, Page Monitor uzantısı, ziyaret ettiğiniz ayrı ayrı sayfalar için olan sayfa değişikliklerini izlemeye başlamanızı kolaylaştırır ama birden çok URL’in hızla eklenmesi o kadar kolay değildir.

SEO Page Monitor URL Ekleme

 

Bu nedenle, bir Elektronik Tablo Şablonu sağlıyoruz. Yapmanız gereken izlemek istediğiniz URL’leri ve Sayfa Başlıklarını eklemektir. Şablon “Output for bookmark html” sekmesinde uygun biçimi oluşturacaktır.

İpucu: Rekabette geri kalmamak için rakiplerinizin sayfalarını takip etmek isteyebilirsiniz. SEO Paketleri dahilinde markalarımıza bu hizmeti de sunuyoruz ancak profesyonel bir destek almadan da bunları yapmak isteyebilirsiniz.

Elektronik Tablo Şablonu

 

 

Sistematik şekilde URL listeleri ve sayfa başlıkları oluşturmaya yardımcı olması için Google Analytics’i (uygun hesaba giriş yapın ve bu bağlantıyı kullanarak raporu aktarın) ve Screaming Frog’u kullanmak mümkündür.

 

3. Adım – Page Monitor’a İçe Aktarın

URL listeniz ve Sayfa Başlıklarınız hazır olduğunda geriye kalan tek şey elektronik tablo şablonunun “Output for bookmark html” sekmesindeki verileri Page Monitor options -> advanced -> Import Pages kısmına giderek Import Pages bölümüne kopyalamaktır. A sütununun tümünü vurguladığınızdan emin olun ve Import Pages kutusuna kopyalayın.

 

Page Monitor Seçenekleri

Sayfalar uzantıya uygun şekilde aktarıldığında, aşağıdakiler gibi ilave işlevsellik sağlayan birkaç seçenek daha vardır:

  • Değişiklikleri kontrol etmek için özel bir zaman aralığı ayarlamak.
  • Sayfada özel bir şeyler aramak için RegEx kullanmak.
  • Masaüstü bildirimleri.
  • İçerikteki değişikliği göstermek.

 

Sonuç

İçerikteki değişiklikler konusunda alarm almak ve bunun arama motoru sıralamalarında yaptığı etkiyi izlemek daha proaktif ve değerli bir SEO uzmanı olmanıza yardım edebilir.

Çok sayıda sayfayı izlemek istiyorsanız daha iyi organizasyon sunan Versionista gibi araçlara da sahip olmak isteyebilirsiniz.

tarihinde SEO kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Kurumsal SEOKurumsal SEO
SEO FiyatlarıSEO Fiyatları
Web Tasarım SEOWeb Tasarım SEO
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı