Google Mobil Optimizasyonu Olmayan Siteleri Cezalandıracak

Google Nisan 2015 itibariyle mobil optimizasyonu (responsive web tasarım) siteleri cezalandırmaya başladı. Tavsiyeler ve uyarılar bu yazıda...

Google Mobil Optimizasyonu Olmayan Siteleri Cezalandıracak

2013’te Google algoritmasının mobil optimizasyonu olan siteleri ortaya çıkarma yeteneği üzerinde denemeler yapmaya başladı ve bu gelişme çoğu SEO uzmanı için responsive web siteleri konusunda hızla yaklaşan ihtiyacı işaret etti. 21 Nisan 2015’ten itibaren Google’ın arama algoritması mobil optimizasyonu olmayan siteler üzerinde dünya genelinde bir etki yaptı ve bu gelişmeye hazırlıklı olmayan siteleri mobil dostu değişiklikler uygulama yükümlülüğüyle karşı karşıya bırakacak. Google ile kumar oynamak istemiyorsanız sitenizi kontrol etmenin ve gerekli değişiklikleri yapmanın tam zamanıdır.

Google’ın Resmi Duyurusu

Google geçen Şubat ayında açıklamayı yaptığında yüksek sıralarda yer alan web sitelerinin sahipleri arasında bir panik durumu ortaya çıktı. Ancak, toz duman ortadan kalkınca olaylar biraz daha anlaşılır hal almaya ve insanların çoğu durumlarının o kadar da kötü olmadığını fark etmeye başladı. Değişikliğe ayrılmış özel bir blog yazısı olmasına rağmen gerçekte bilmeniz gereken iki konu aşağıda özetlenmektedir.

 

– Google, 21 Nisan’dan itibaren kullanıcı deneyimi ve içerik ilgisini arttırmak hedefiyle dünya genelindeki tüm dillerde yapılan mobil aramalarda bir sıralama sinyali olarak mobil dostu olmaya verdiği önemi arttırmaya başlayacak. Goggle masaüstü bilgisayarlardan yapılan aramaların bundan etkileneceğini belirtmedi. Şu anda bu gelişmeden sadece mobil aramalar etkilenecek.

 

– Duyurunun ikinci kısmında “Bugünden itibaren indekslenmiş uygulamalardan alınan bilgileri, uygulamayı yükleyen ve giriş yapmış olan kullanıcılar için sıralamada bir faktör olarak kullanmaya başlayacağız.” ifadesi bulunuyor. Diğer bir deyişle, mobil aygıtınızda bir uygulamaya giriş yaparsanız ilgili bilgiler ilgisiz arama sonuçlarına göre öncelik kazanacak.

 

Bu Web Siteniz için Ne Anlama Gelmektedir

Bu Web Siteniz için Ne Anlama Gelmektedir?

İkinci açıklamanın göz ardı edilmemesi gereken bir açıklama olmakla birlikte çoğu kimseyi ilgilendirmemektedir. Ancak, ilk açıklamanın web sitesi olan herkesi etkileme potansiyeli vardır. Magicdust Web Design‘dan Ian Mills’e göre “Google’ın güncellemesi hayata geçtiğinde responsive web tasarımı olmayan web sitelerinin kaderi en alt sıralara itilmek olacak.

İlginç olan konu Google’ın bir uyarıda bulunmasıdır. Bu daha önceki algoritma değişikliklerinde asla yapmadıkları bir şeydir ve muhtemelen konunun önemi hakkında bir şeyler anlatmaktadır. Son durumda web sitenizi mobil dostu yapma konusunda iki seçeneğiniz vardır:

– Mobil bir site inşa etmek. Birinci seçenek gerçekte sitenizin mevcut masaüstü halini yansıtan mobil bir site inşa etmektir. Bu en ucuz seçenektir ama yeni site teknik olarak ayrı bir web sitesi olacağı için sorunlu olabilir. Mevcut içeriği basitçe kopyalayıp yapıştıramazsınız, çünkü bu durumda aynı içeriğin iki kopyası bulunması nedeniyle karşılaşacağınız sorunlar sizi bekliyor olacaktır.

– Responsive tasarıma yatırım yapmak. İkinci seçenek responsive web tasarıma yatırım yapmaktır. Bu front-end bakımından biraz daha pahalıya çıkacaktır ama aynı web sitesini tüm aygıtlarda kullanmanıza izin verir. Basitçe, sitenizin erişim yapan ekranlara uyarlanmasına imkan tanır.

Eğer bütçeniz izin veriyorsa bu ikinci seçeneği uygulayın. (Google’ın şu kaynağı responsive web tasarımının neden tercih edilmesi gereken seçenek olduğunu göstermektedir). Ancak, bütçeniz buna izin vermiyorsa en azından mobil bir site inşa etmeniz gereklidir.

 

Sitenizin Test ve Optimize Edilmesi

Sitenizin Test ve Optimize Edilmesi

Google’un amacı web sitelerini cezalandırmak değildir. Bu değişimin arkasındaki amaç web sitelerini daha fazla mobil dostu sayfalar kullanmaya davet etmektir. Google’ın bu dönüşümü kolaylaştırmak için bol miktarda kaynak sağlamasının nedeni budur. Örneğin, web sitenizin mobil dostu olma derecesini Mobil Dostluk Testi ile kolayca test edebilirsiniz. Bundan başka, Google neleri mobil dostluk ölçütü olarak kabul ettiğini açık şekilde özetlemiştir.

– Mobil aygıtlarda yaygın olarak kullanılmayan yazılımlardan kaçınılmalıdır (örneğin, Flash).

– İçerik kullanıcıların yakınlaştırma veya yatay kaydırma yapmak zorunda kalmayacağı şekilde biçimlendirilmeli ve ölçeklendirilmelidir.

– Mobil ekranlarda yakınlaştırma yapmadan okunabilir olan bir metin kullanılmalıdır.

– Bağlantılar birbirlerinden doğru şekilde dokunulacak veya seçilecek kadar uzak olmalıdır.

İyi haber, responsive web tasarımın bu konuların her birini otomatik olarak ele almasıdır. Ziyaretçilere mümkün olan en yüksek kullanıcı deneyimini sunar ve markanızın masaüstü, dizüstü, tablet, mobil telefon veya diğer aygıtlar gibi ne şekilde erişilirse erişilsin tutarlı olarak kalmasına yardımcı olur.

İlave olarak, responsive web tasarım kaynakları tek bir platformda konsolide etmenize izin verdiği için en kolay seçenektir. Bir şeylerin güncellenmesi gerektiğinde yapmanız gereken tek bir değişikliktir. Uzun vadeli bir perspektifte bu daha uygun maliyetli ve daha pratiktir.

 

Google`a Aldırmamanın Sonuçları

Google’a Aldırmamanın Sonuçları

İşin özeti Google’ı ciddiye almanız gerektiğidir. seoClarity‘den Mitul Gandhi’ye göre mobil trafik, sektöre bağlı olmaksızın, tüm web sitesi trafiğinin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturmaktadır. Google’ın uyum sağlamayan web sitelerini sert cezalandıracağı varsayıldığında mobil aygıtlar için optimize olmayarak pratikte her üç web sitesi ziyaretçisinden birisini kaybedeceksiniz.

Durumun tam etkileri 2015 yazı boyunca belki de kesin olarak bilinmeyecektir ama tüm sinyaller önemli bir zorlukla karşı karşıya kalınacağı yönündedir. Google’ın duyurusunu, bu makaleyi ve internette bulunan çok sayıdaki diğer kaynağı okuduktan sonra kendinizi duruma uyarlamama konusunda hiçbir mazeretiniz olamaz.

 

Gerekli Değişiklikleri Bugünden Yapın

Risk almak ve Google’ın yeni duyurusunun uygulamadan sonra ne tür etkileri olacağını görmek istemiyorsanız harekete geçme zamanıdır. Bu konuya ilişkin olarak reaktif değil proaktif bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Neyse ki, Google ayarlama için uzunca bir süre tanımıştır. Değişiklik hayata geçmeden önce halen birkaç haftanız vardır. Bu nedenle, sitenizi kontrol edin, gerekli değişiklikleri yapın ve işleriniz sorunsuz yürüsün.

Eğer, yeni bir siteniz olsun istiyorsanız ve responsive web tasarım eşliğinde güçlü SEO özelliklerini sahip olsun derseniz, lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz. Bu konuda kreatif web ekibimiz sizin isteklerinizi dijital dünyaya en iyi şekilde yansıtacak ve kusursuz bir internet sitesi sahibi olabilmeniz için ellerinden geleni yapacaklardır.

tarihinde SEO kategorisinde yazdı1 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Kurumsal SEOKurumsal SEO
SEO FiyatlarıSEO Fiyatları
Web Tasarım SEOWeb Tasarım SEO
Güncel Yorumlar
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı