Arama Motorları Listesi

Arama motorları listesi, Türkçe arama motorları (Türk arama motoru) ve yabancı arama motorları. Arama motorları listesi için yazımıza göz atın.

Arama Motorları Listesi

Arama motorları listesi genellikle kurumsal SEO çalışmaları yapan ajanslar ya da internet sitesini arama motorlarına kayıt etmek isteyen kişiler tarafından aranmaktadır. Arama motorları listesi, Türkçe arama motorları (Türk arama motoru) ve yabancı arama motorları olarak ikiye ayrılabilir. Ülkemiz için ise Google ve diğer arama motorları olarak ikiye ayırsak daha çok daha verimli olacaktır. Çünkü, Türkiye’de arama motorları listesi arasından en çok kullanılan arama motoru %90’dan fazla bir oranla Google olmaktadır. Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu ve belki de Altavista diyerek gelin yazımıza birlikte devam edelim.

Türk Arama Motoru Listesi

Türk arama motoru listesi başlığını yazarken bizler de motive olduk, umarız bu Türk arama motoru listesi için onlarca arama motoru yazabiliriz diye ancak durum malumunuz :) Türkçe arama motoru yapmak için birkaç kez deneme yapıldı ancak ne yazık ki hiçbiri de başarılı olamadı. Türk arama motoru yapmakla iş kalmayacak çünkü bu arama motorunun yaşayabilmesi için gelir elde etmesi gerekecek. Hatta kullanılması da gerekecek bunun. Ancak, ne kullanıcıları cezbedebilecek bir arama motoru yapılabildi ne de gelir getirebilen. Hal böyle olunca da adı sanı duyulmuş bir Türk arama motoru oluşamadı, haliyle Türk arama motoru listesi de.

 

Türkçe Arama Motorları

Eskilerden NetBul isminde biraz popülerleşebilmiş hatta İstanbulspor’a (Zamanında Süper Lig’de fırtına gibi estiği yıllarda, 2000’lerin başları, Uzan Grubu’nun sahip olduğu kulüp) forma sponsoru olabilmiş bir site olmuştu. Ancak, çok fazla yaşayamadı. Türkçe arama motorunun yaşamama sebepleri arasında Uzan Grubu’nun bir anda yok olması gösterebilir çünkü site onlara aitti.

 

Yabancı Arama Motorları Listesi

Yabancı arama motoru listesi içerisinde yer alan arama motorları şunlardır: Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu, Altavista. Bunlar en çok kullanılan arama motorları olarak öne çıkmaktadır. Altavista 90’lı yılların sonunda en çok kullanılan arama motoru olarak bilinmektedir. Öyle ki, Google çok daha kaliteli bir ürün çıkarttıktan sonra popülerliğini kaybetmiştir ve şimdilerdeyse neredeyse atıl olarak serüvenine devam etmektedir. Türkiye’de en çok kullanılan yabancı arama motorları listesi ise %90 civarında kullanılan Google ve %6 civarında kullanılan Yandex ile domine edilmiştir. Bing ise Internet Explorer’ın varsayılan arama motoru olduğu için az da olsa hala kullanılmaktadır.

Eğer ki kurumsal SEO uzmanı ile çalışırsanız, onlar hangi arama motorlarında nasıl SEO çalışması yapılacağı konusunda size yol gösterir.

 

Arama Motorları İsimleri

Arama motorları isimleri farklı hikayeleri bünyesinde barındırır. Google, Googol kelimesinden türetilmiş bir isim olarak bilinmektedir. Amerika’lı ünlü matematikçi Edward Kasner kitabı (Mathematics and the Imagination) için 100 sıfırdan oluşan sayılara bir isim ararken minik yeğenine “bu nedir?” diye sorar ve minik bebek de bu Googol der. Böylelikle, bu matematik terimi de ortaya çıkar. Sonrasında da matematiğe yatkınlıkları ile bilinen Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ortaya çıkarttıkları yeni arama motoru için (19998 yılında) Google ismini kullanmaya başlarlar. Aslında şu anda sorduğumuz SEO nedir? sorusunun çıkışı da bu tarihlere dayanmaktadır :)

 

En İyi Arama Motoru

Ülkemiz için en iyi arama motoru denildiğinde akla ilk gelen Google olmaktadır. Bunun nedeni ise, kullanıcı alışkanlığı ve çok iyi bir ürün olmasıyla açıklanabilir. Çünkü, Google’da bir arama yapmak istediğimizde, aradığımız sonuca muazzam bir şekilde ulaşabilmemiz sağlanmaktadır. Sürekli olarak yapılan geliştirmeler sonucunda da kişiye göre farklı sonuçlar dahi gösterildiği için Google aslında sizin aramak istediğiniz şeyleri size özel olarak sergileyebilmektedir. İşte bu nedenle de en iyi arama motoru hangisi sorusu için Google yanıtını verebiliriz.

Ayrıca, Yandex son zamanlarda ülkemizde Fenerbahçe ile yaptığı anlaşma sonucunda da popülerliğini artırmıştır ancak en iyi arama motoru ya da en çok kullanılan arama motoru diyebilmemiz için önünde çok uzun bir yol bulunmaktadır. Kurumsal SEO danışmanlığı hizmetleri veren SEO firmaları olarak sektörde Yandex için uzun bir yol olduğu görüşünde birleşmekteyiz.

 

Arama Motorları Nelerdir?

Arama motorları nelerdir sorusuna aslında üst kısımlarda yanıt vermiştik ancak yazımızın sonunda tekrarlamaktan bir beis duymuyoruz. Arama motorları nelerdir sorusunun yanıtı: Google, Yandex, Bing, Yahoo, Baidu, Altavista. Daha önceden belirtmemiş olsak da, Baiudu için sadece Çin’de kullanılan ve Çin piyasasını domine eden oyuncudur diyebiliriz. Türkiye’de nasıl Google en büyük arama motoru ise Çin için de Baidu en iyi ya da en popüler arama motoru olarak öne çıkmaktadır.

tarihinde SEO kategorisinde yazdı0 yorum

Sosyal Medyada Paylaşmak İster Misiniz?
Bizi Takip Etmek İster Misiniz?

Her gün sosyal medya, web tasarım, dijital dünya ve SEO konularında yazılar paylaşıyoruz. Siz de bu yazılardan haberdar olmak isterseniz, bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir ya da e-posta adresinizi girerek günlük haberleri alabilirsiniz.

Fikirlerinizle Bu Yazıya Katkı Sağlayabilirsiniz

Yazımız hakkında aklınıza bir şeyler mi geldi? Yoksa, eklenebilecek kısımlar olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Lütfen, yorumlarınız sayesinde bu yazıyı geliştirmekten çekinmeyiniz. Alt kısımda yer alan yorum ekleme alanını değerli fikirlerinizi eklemek için kullanabilirsiniz.

Creative Media

Creative Media

CREAMIVE, Creative ve Media kelimelerinin birleşimiyle 2010 yılında dünyaya gelmiş ve sözlüklere (en azından şimdilik arama motorları sözlüklerine) hızlı bir şekilde yerleşmiştir.

Bu hesap altında paylaşılan yazılar ise genellikle ekip arkadaşlarımızdan birkaç kişinin ortak olarak yazdığı ya da düzenlediği yazılar olacaktır.

İlgili Yazılar
Google Haritalar`a Firma EklemeGoogle Haritalar`a Firma Ekleme
Blog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot AçmaBlog Açma - Blog Nasıl Açılır - Blogspot Açma
Google Gelecekte Olguları SıralayacakGoogle Gelecekte Olguları Sıralayacak
Kurumsal SEOKurumsal SEO
SEO FiyatlarıSEO Fiyatları
Web Tasarım SEOWeb Tasarım SEO
Yorum Yapalım
Arama Kutusu
Kategoriler
E-Posta Aboneliği

Yazılarımızı takip etmek ister misiniz?

creamive kreatif fikirler web tasarım ajansı